Prowadzimy dialog historyczny – wspólny komunikat ministrów kultury Polski i Ukrainy
15.01.2025
Rozpoczęcie prac utworzonej przez Ministerstwa Kultury obu państw Grupy Roboczej ds. dialogu historycznego, która ma na celu trwałe uregulowanie w relacjach polsko-ukraińskich spraw związanych z prawem do godnego pochówku ofiar wojen i represji, to sukces prowadzonego do tej pory dialogu opartego na otwartości.
Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej odbyło się we Lwowie w grudniu 2024 roku. Strony wymieniły się informacjami na temat miejsc, w których z punktu widzenia każdej ze stron należałoby w pierwszej kolejności przeprowadzić prace poszukiwawcze i ekshumacyjne, bądź otoczyć je dodatkową opieką. Tym samym ważne dla nas było odpowiedzenie na oczekiwania opinii publicznej, w szczególności krewnych osób, które padły ofiarą wojen i represji. Zakres rozmów dotyczył różnych okresów historycznych i różnych lokalizacji w obu krajach.
Strony prowadzą obecnie analizę powstałej listy, a także weryfikują stan realizacji dotychczas złożonych wniosków o przeprowadzenie poszukiwań i wniosków o wyrażenie zgody na ekshumację. Prowadzony jest również przegląd obowiązujących uregulowań prawnych pod kątem ewentualnych rewizji, które mogłyby usprawnić procedury administracyjne.
Strona ukraińska podjęła już pierwszą pozytywną decyzję o udzieleniu zgody na prace ekshumacyjne. Strona polska rozpatruje ukraińskie postulaty.
Drugie spotkanie Grupy Roboczej zaplanowano na koniec stycznia 2025 r. we Lwowie. Jesteśmy przekonani, że dalsza praca Grupy i jej wyniki dowiodą gotowości obu stron do godnego uczczenia pamięci poległych i pomordowanych – Polaków na terytorium Ukrainy i Ukraińców na terytorium Polski. Prace te będą prowadzone w duchu wzajemnego szacunku, otwartości na dialog i innych wartości wspólnych dla obu narodów.
O stanie realizacji poszczególnych etapów, które uzgadnia Grupa Robocza ds. dialogu historycznego, informowane są na bieżąco osoby, organizacje, urzędy i instytucje zaangażowane w prowadzone sprawy. Komunikacja skierowana do opinii publicznej dotyczyć będzie efektów prowadzonych prac. tj. zakończonych już etapów działań.