W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przyznaliśmy nagrody w konkursie „Zabytek Zadbany”

17.09.2024

Osiemnaście obiektów otrzymało status „Zabytku Zadbanego”. Nagrodzone budynki otrzymały także „tarczę Zachwatowicza”, czyli tablicę z charakterystycznym biało-niebieskim znakiem , która jest wyrazem uznania dla starannie przeprowadzonych prac konserwatorskich, restauratorskich czy adaptacyjnych. Jury przyznało 8 nagród i 10 wyróżnień. Łącznie ocenionych zostało 67 zabytków.

fot. Danuta Matloch/MKiDN

Uroczysta gala konkursu odbyła się w dawnym dworze Pusłowskich, który został zniszczony w 1944 r. i odbudowany po wojnie, a obecnie jest siedzibą Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN. Nagrody i wyróżnienia przyznane laureatom wręczyła Bożena Żelazowska, sekretarz stanu w MKiDN i generalna konserwator zabytków.

W tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” znalazły się obiekty z całej Polski należące do samorządów, muzeów, parafii, przedsiębiorstw oraz osób prywatnych. Zabytki zgłoszone w konkursie oceniło jury w składzie: prof. dr hab. arch. Małgorzata Rozbicka, dr hab. szt. Monika Bogdanowska, dr Małgorzata Gwiazdowska, historyk sztuki, w latach 1996-2018 Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie, dr Jerzy Ilkosz, dr Maciej Prarat i dr hab. Miron Urbaniak.

Laureaci Konkursu „Zabytek Zadbany” 2024

  1. Kategoria utrwalenia wartości zabytkowej obiektu

Laureaci:

  • willa secesyjna Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, właściciel: Miasto Jelenia Góra
  • kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, właściciel: Miasto Nowy Dwór Mazowiecki

Wyróżnienia:

  • kamienica rezydencjonalna Hilarego Majewskiego w Łodzi, właściciel: Miasto Łódź
  • budynek z kaplicą baptystów w Szczecinie, właściciel: Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczecinie

 

  1. Kategoria rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu

Laureat:

  • zespół pałacowo-parkowy w Lewkowie, właściciel: Muzeum w Lewkowie

Wyróżnienia:

  • ruiny zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu, właściciel: Gmina Twardogóra
  • ruiny zamku Lipowiec w Babicach, właściciel: Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie

 

  1. Kategoria adaptacji obiektów zabytkowych

Laureat:

  • magazyn na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej (obecnie Montownia Lofts & Experience), właściciel: Euro Styl Montownia – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Wyróżnienia:

  • zespół drewnianej zabudowy leśniczówki w Granicy, właściciel: Kampinoski Park Narodowy
  • budynek dawnego starostwa (wraz z piwnicami kwartału królewskiego) i gotyckie piwnice ratuszowe w Olkuszu, właściciel: Gmina Olkusz
  • budynki pokoszarowe przy ul. Franciszka Ratajczaka 1 i 3 w Poznaniu, właściciel: Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

 

  1. Kategoria architektury i budownictwa drewnianego

Laureat:

  • kościół filialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Lubiechni Małej, właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie

Wyróżnienia:

  • pawilon Starej Pijalni w Goczałkowicach-Zdroju, właściciel: Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • leśniczówka przy ul. Rydzowej 1 w Warszawie, właściciel: Lasy Miejskie – Warszawa
  • kościół Świętej Anny w Jaktorowie, właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Świętej Anny w Jaktorowie

 

  1. Kategoria zabytków techniki

Laureat:

  • maszynownia i nadszybie szybu Kościuszko, właściciel: Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

 

  1. Kategoria specjalna właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem

Laureaci:

  • lamus dworski w Hawłowicach Górnych, właściciel: Marian Wołkowski-Wolski
  • Muzeum „Dom Szewca” w Pszczewie, właściciel: Gminny Ośrodek Kultury w Pszczewie

O konkursie

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs szczyci się wieloletnią tradycją – powstał w 1975 roku. Został zapoczątkowany został przez polskiego architekta i historyka Bohdana Rymaszewskiego, który w latach 1971-1983 pełnił funkcję generalnego konserwatora zabytków. Celem konkursu jest promowanie i nagradzanie najlepszych praktyk w zakresie ochrony, konserwacji i adaptacji zabytków, podkreślając tym samym znaczenie dbałości o narodowe dziedzictwo kulturowe.

Laureaci konkursu otrzymują dyplomy oraz tablice, które mogą być później umieszczone na zabytkach. Na tablicach widnieje charakterystyczny biało-niebieski znak zwany „tarczą Zachwatowicza” oraz nazwa i data edycji konkursu „Zabytek Zadbany”. Tablice te, symbolizujące uznanie dla starannie przeprowadzonych prac konserwatorskich, restauratorskich czy adaptacyjnych, można zobaczyć na wielu obiektach w całej Polsce – znanych, jak np. Muzeum Emigracji w Gdyni, czy mniej rozpoznawalnych, ale równie cennych, takich jak most kolejowy w Bytowie czy kościół Matki Boskiej Różańcowej w Koszalinie-Jamnie.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}