W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmawialiśmy o potrzebach i wyzwaniach polskich miejsc pamięci

18.06.2024

Zinstytucjonalizowane muzea jakimi są Pomniki Zagłady, tablice i głazy pamiątkowe rozproszone po całym kraju, pomniki, groby i miejsca walk były tematem seminarium „Miejsca Pamięci: potrzeby i wyzwania”. Spotkanie, zorganizowane przez MKiDN we współpracy z Uniwersytetem SWPS, otworzyła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

Rozmawialiśmy o potrzebach i wyzwaniach polskich miejsc pamięci, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Spotykamy się tutaj, aby dyskutować zarówno o przeszłości, codzienności, teraźniejszości, jak i o przyszłości. Przeszłości, ponieważ miejsca pamięci zatrzymały czas miniony. Codzienności, ponieważ każdego dnia mijamy elementy przestrzeni, które wołają, byśmy się zatrzymali. Przyszłość miejsc, w których dokonała się historia jest w naszych rękach, zależy do nas. O tym, czy kolejne pokolenia nie przejdą obojętnie decydujemy my – tu i teraz, dlatego postanowiliśmy połączyć siły, możliwości i pomysły urzędników szczebla centralnego i samorządowego, muzealników i osób działających w terenie, przedstawicieli branży kreatywnej i środowiska naukowego. Jestem przekonana, że to spotkanie przyniesie wiele wzajemnych inspiracji – mówiła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska podczas wystąpienia inaugurującego seminarium.

Pielęgnowanie pamięci ważnym elementem edukacji historycznej

Celem seminarium „Miejsca Pamięci: potrzeby i wyzwania” była wymiana dobrych praktyk w zakresie kluczowych problemów związanych z funkcjonowaniem i rozwijaniem miejsc pamięci. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały analizy i studia przypadków, które pozwoliły na wymianę doświadczeń między ekspertami, przedstawicielami instytucji kultury oraz działaczami społecznymi.

Poruszono takie tematy jak: ewidencjonowanie i definiowanie różnorodnych form upamiętnień, zarządzanie i sieciowanie miejsc pamięci, wykorzystanie nowych technologii, zagadnienia finansowe oraz wpływ społeczny. Teoretyczne rozważania wzbogaciły przykłady miejsc pamięci, m.in. Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy czy Cmentarza w Lesie Szpęgawskim. Omówiona została również baza grobów i cmentarzy wojennych w Polsce oraz wsparcie finansowe dla miejsc pamięci realizowane w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas seminarium swoją wiedzą podzielili się przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, samorządów z całej Polski oraz środowiska akademickiego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}