W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczął się nabór wniosków na Europejską Stolicę Kultury 2029

14.11.2022

Do 15 września 2023 r. miasta ubiegające się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. mogą składać wnioski do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miasta, które otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy i zyskują szansę promocji na międzynarodowej arenie dzięki wydarzeniom artystyczno-kulturalnym, które skupiają uwagę turystów i gości z całego kontynentu. Spośród polskich miast tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dotychczas otrzymały dwa – w 2000 r. Kraków i w 2016 r. Wrocław.

Europejskie Stolice Kultury - logo

Program „Europejskich Stolic Kultury” ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie. Organizacja wydarzeń związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. będzie okazją do promocji zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. Dodatkową korzyścią będzie wzrost liczby turystów w roku obchodów, co wpłynie na rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego, a także przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju w dziedzinach innych niż kultura i turystyka. Ponadto wydarzenia artystyczne przygotowywane przez miasta organizujące obchody Europejskiej Stolicy Kultury wpływają na wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej społeczności lokalnej.

Szczegółowe informacje na temat naboru, jak również dokumenty aplikacyjne, znajdują się na stronie


Idea Europejskiej Stolicy Kultury

Program Europejska Stolica Kultury, który został zainicjowany przez grecką minister kultury Melinę Mercouri w 1985 roku pod nazwą Europejskie Miasto Kultury, ma na celu pielęgnowanie bogactwa kulturowego Europy. Początkowo komisja, składająca się z przedstawicieli Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów oraz ministerstwa ds. kultury wybranego państwa, co roku przyznawała w ramach programu to zaszczytne miano jednemu europejskiemu miastu. W 1999 roku zmieniono nazwę projektu na Europejska Stolica Kultury oraz zmodyfikowano zasady wyboru miast-gospodarzy. W kolejnych latach kilkukrotnie ustalano nowy tryb konkursowy, a od 2021 r. co trzy lata tytuł otrzymują miasta z określonych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Miasta, które otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy. Ten czas jest wypełniony festiwalami, koncertami, konferencjami i innymi przedsięwzięciami artystyczno-kulturalnymi, które skupiają uwagę nie tylko mieszkańców miasta, regionu i kraju, ale również całego kontynentu.

Polskie Europejskie Stolicy Kultury

Historia uczestnictwa Polski w programie sięga roku 2000, kiedy UE szczególnie intensywnie zabiegała o wzmocnienie więzi kulturalnych na całym kontynencie. Polską Europejską Stolicą Kultury został wówczas Kraków. W 2016 r. Wrocław współdzielił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z hiszpańskim San Sebastian.

{"register":{"columns":[]}}