Rozpoczynamy nabór wniosków w nowym programie dotacyjnym „Reymont. Interwencje”
09.10.2024
Nowy program dotacyjny „Reymont. Interwencje” ma za zadanie wsparcie projektów upamiętniających twórczość Władysława Reymonta, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich. W roku 2024 przypada setna rocznica otrzymania przez pisarza Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”, a w 2025 roku – setna rocznica jego śmierci. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.
Na realizację projektów będzie można uzyskać dofinansowanie w wysokości od 10 tys. do 75 tys. zł. Zachęcamy do składania wniosków dotyczących przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych, naukowych lub związanych z animacją kultury. Można je składać do 12 listopada 2024 roku.
Chcemy wesprzeć przedsięwzięcia, które przyczynią się do upamiętnienia twórczości Władysława Reymonta, ale również do osadzenia jej we współczesnych kontekstach promowania wrażliwości społecznej i różnorodności. Zależy nam na działaniach lokalnych i angażujących społeczność i temu właśnie służy specjalnie przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury program dotacyjny „Reymont. Interwencje” – zaznaczyła Bożena Żelazowska, sekretarz stanu w MKiDN. – Twórczość Reymonta ma ogromny wpływ na współczesną kulturę. Świadczy o tym m.in. ogromny sukces frekwencyjny ubiegłorocznego polskiego kandydata do Oskara – filmu „Chłopi” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Wehlmana, jak i popularność muzyki do filmu autorstwa Łukasza Rostkowskiego, L.U.C.a. W ciągu najbliższych miesięcy planujemy szereg wydarzeń artystycznych i konferencji związanych z Reymontem – dodała.
Jakie zadania obejmiemy wsparciem?
- organizację wydarzeń lub widowisk artystycznych - koncertów, spektakli, wystaw, happeningów, którym towarzyszyć mogą działania edukacyjno-animacyjne;
- realizację zadań edukacyjno-kulturalnych, obejmujących działania animacyjne włączające społeczność lokalną (np. warsztaty);
- realizację zadania edukacyjnego lub naukowego (np. panel, konferencja, podcast).
Wnioskodawcy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości od 10 000 do 75 000 zł.
Zgłoszone projekty powinny zostać zrealizowane w okresie od 1 stycznia do 30 września 2025 roku.
Kto może aplikować do programu?
Uprawnione do składania wniosków w programie są:
-
- samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych);
- organizacje pozarządowe;
- koła gospodyń wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru KGW);
- kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne
Sposób aplikowania
Złożenie wniosku do programu wymaga utworzenia konta i zalogowania się w systemie obsługi programów dotacyjnych NCK pod adresem: sop.nck.pl.
Wnioski składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Na etapie naboru nie są wymagane jakiekolwiek dokumenty w formie papierowej.
Sprawdź szczegółowe informacje na stronie nck.pl.