W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczynamy świętowanie Europejskich Dni Dziedzictwa

06.09.2024

„Szlaki. Sieci. Połączenia” to hasło tegorocznych 32. Europejskich Dni Dziedzictwa, które rozpoczną się już w ten weekend. Wystawy, koncerty, wycieczki i festyny, a także pokazy tradycyjnego rzemiosła czy rękodzieła zaplanowane zostały na terenie całego kraju. Wydarzenia będą się odbywały przez cały miesiąc, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch weekendów września: 7-8 i 14-15.

Rozpoczynamy świętowanie Europejskich Dni Dziedzictwa

Promujemy różnorodność regionalnego dziedzictwa i podkreślamy wspólne korzenie

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny, który co roku we wrześniu gromadzi tysiące uczestników w 48 krajach Europy. Jego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego wśród lokalnych społeczności oraz podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Oprócz obcowania z zabytkami, czasami niedostępnymi na co dzień, EDD to również spotkania z depozytariuszami dziedzictwa niematerialnego i okazja do popularyzowania regionalnych tradycji i zwyczajów. 

Tegoroczne hasło EDD „Szlaki. Sieci. Połączenia” bezpośrednio nawiązuje do zainicjowanego w 1987 r. projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, do którego Polska dołączyła w 2017 r. Obecnie obejmuje on 47 tras, z których aż 17 przebiega przez nasz kraj – są to m.in. Szlak Hanzy, Szlak Wikingów, Szlak Dziedzictwa Żydowskiego, Via Regia, Szlak Europejskich Cmentarzy, Szlak Cysterski, Szlak Napoleona czy też Szlak Europejskich Ogrodów Historycznych.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który za pośrednictwem 16 koordynatorów regionalnych przygotowuje i upowszechnia ofertę wydarzeń. 

Co nas czeka w ramach tegorocznej edycji? 

W ramach tegorocznych EDD przygotowano wydarzenia skierowane do różnych grup wiekowych. Wiele z nich jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Atrakcje zaplanowano w dużych miastach, jak również w małych miejscowościach, co pozwala dostrzec różnorodność dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

W programie EDD znalazły się prelekcje, wystawy i wykłady, m.in.:

  • w woj. mazowieckim - prelekcja Wawrzyńca Orlińskiego pt. „Archeologiczne spojrzenie na gminę Serock” w pawilonie Muzeum Historycznego w Legionowie (8.09, godz. 15.30);
  •  w woj. zachodniopomorskim – wystawa z okazji 730-lecia przybycia Cystersów do Bierzwnika (14.09, godz. 11.00);
  •  w woj. łódzkim – prezentacja projektu naukowego „Miasta satelickie Łodzi” połączona z wycieczką rowerową „Historyczny układ urbanistyczny Zduńskiej Woli” (14.09, godz. 15.00).

W ofercie wydarzeń EDD są też koncerty i spektakle w zabytkowych przestrzeniach, m.in.:

  • w woj. dolnośląskim - spektakl „(NIE) Antygona” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej „Bez antraktu” w Pałacu Struga (07.09, godz. 18.00);
  • w woj. opolskim - koncert kameralny w wykonaniu zespołu Filharmonii Opolskiej (08.09, godz. 18.00);
  • w woj. śląskim - występy chórów pn. „CZEŚĆ każdej PIEŚNI!” w różnych przestrzeniach Katowic (15.09, od godz. 10.30).

Dla tych, którzy chcą przenieść się w czasie, przygotowano rekonstrukcje i inscenizacje historyczne, m.in.:

  • w woj. podlaskim - festiwal historyczny „Rzeczpospolita Przez Wieki” w Supraślu (od 06.09 do 08.09);
  • w woj. śląskim - Pochód Gwarkowski w Tarnowskich Górach (08.09, od godz. 11.00);
  • w woj. podlaskim - Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Danuty nad Hańczą (14.09, od godz. 12.00).

Okazją do kontaktu z dziedzictwem niematerialnym będą pokazy tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, m.in.:

  • w woj. mazowieckim - Królewski Festiwal Rzemiosł w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (14 - 15.09);
  • w woj. małopolskim - warsztaty tradycyjnego zieloneckiego haftu pt. „W sieci nici” w Zielonkach (07.09, od godz. 10.00);
  • w woj. mazowieckim - pokaz haftu kurpiowskiego z Puszczy Białej w Broku (07.09, od godz. 9.00).

Osoby lubiące spędzać czas aktywnie zapraszamy do uczestnictwa w wycieczkach, spacerach, rajdach rowerowych i grach terenowych, m.in.:

  • w woj. kujawsko-pomorskim - wycieczka kujawskim odcinkiem szlaku bursztynowego w Gniewkowie pt. „Z Rzymianami po bursztyn i wojowników” (07.09, od godz. 9.00);
  • w woj. pomorskim - gra terenowa „Rzemieślnicy” w Tczewie (08.09, od godz. 10.30);
  • w woj. świętokrzyskim – spotkanie „Na krzemiennym szlaku” w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki (08.09, od godz. 11.00).

Miłośnikom kulinariów proponujemy biesiady i festyny, na których będzie można spróbować regionalnych, tradycyjnych potraw, m.in.:

  • w woj. opolskim - Jarmark Ziemi Kluczborsko-Oleskiej pt. „Miodowo-mleczne smaki” (13.09, od godz. 9.00);
  • w woj. pomorskim – kiermasz pt. „CUD MIÓD. Posmakuj darów lata. Szlakiem kaszubskich smaków” w Lęborku (14 - 15.09);
  • w woj. małopolskim – plenerowy festiwal kultur lokalnych południowej Małopolski pt. „Święto Owoców” w Raciechowicach (15.09).

Sprawdź, jakie wydarzenia odbywają się w Twojej okolicy

Wszystkie wydarzenia w ramach 32. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, zaplanowane we wrześniu możesz znaleźć na stronie: https://edd.nid.pl/wydarzenia/.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}