W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwijamy polsko-islandzkie projekty kulturalne

06.09.2024

Współpraca polsko-islandzka rozwija się wielokierunkowo. Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego spotkała się z Sigrún Brynją Einarsdóttir, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Spraw Handlowych Islandii oraz Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir, ministrą spraw zagranicznych. Rozmowy dotyczyły współpracy kulturalnej obydwu krajów.

Rozwijamy polsko-islandzkie projekty kulturalne, fot. MKiDN

W październiku br. oczekujemy wizyty Lilji Alfreðsdóttir, ministry kultury i spraw handlowych, która odwiedzi w Polsce m.in. Uniwersytet Jagielloński, gdzie niedawno utworzono kierunek studiów języka islandzkiego.

Wspólne projekty kulturalne

Polsko-islandzkie projekty coraz silniej zarysowują się na mapach kulturalnych. Artyści realizują szereg projektów, z których część jest finansowana ze środków EOG. Jednym z nich jest współpraca między Szczecin Vocal Project a grupą muzyczną z Reykjavíku. W ramach projektu „Wczoraj i dziś/Í gær og í dag”, podczas reykjawijskiej edycji festiwalu NeoArte z Gdańska, artyści i zespoły z Polski i Islandii wspólnie podsumowali dwuletnią współpracę nad repertuarem obejmującym muzykę od średniowiecza po kompozycje współczesne.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy polskich filmów w kinie Bio Paradis w Reykjaviku w ramach festiwalu „Tydzień Filmu Polskiego”. Projekcje przyciągnęły liczną publiczność, co świadczy o chęci poznania polskiej kinematografii.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku otworzyło wystawę czworga artystów islandzkich w ramach projektu „Gdziekolwiek poza świat. Lato site-specific”, a w listopadzie 2025 roku oczekujemy kolejnej prezentacji artystek i artystów islandzkich – „Dwugłowi: Sztuka Islandii” w Galerii Oranżeria, w warszawskich Łazienkach.

The National Theatre of Iceland oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach współpracują jako partnerzy w ramach Programu EOG. W październiku w Kielcach będziemy mieli okazję obejrzeć spektakl Narodowego Teatru Islandii podczas ponownego otwarcia budynku teatru po remoncie, który był możliwy dzięki dotacjom Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Funduszy Norweskich.

Polskie ślady w Islandii

Ministra Wróblewska odwiedziła także Harpa Concert Hall, gdzie spotkała się z Lárą Sóley Jóhannsdóttir, dyrektorką zarządzającą Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej oraz muzykami Orkiestry Symfonicznej.

Muzyka klasyczna to piękne doświadczenia muzyczne, a często również wyjątkowe przestrzenie. Jedną z najważniejszych postaci, która łączy nasze kraje na tym polu jest Bohdan Wodiczko, który z wyspą związał dziesięć lat swojej bogatej działalności artystycznej w latach 60. i 70. XX wieku – przypominała Hanna Wróblewska.

W ostatnich latach Ambasada RP w Reykjaviku i Islandzka Orkiestra Symfoniczna wspólnie zorganizowały dwa koncerty przy wsparciu islandzkiego Ministerstwa Kultury i Spraw Handlowych: koncert solidarnościowy z Ukrainą i koncert upamiętniający Bohdana Wodiczkę.
 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}