W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie dyrektorów instytucji muzealnych prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN

22.04.2024

W Muzeum Narodowym w Szczecinie rozpoczęło się dziś spotkanie dyrektorów muzeów i instytucji pamięci nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wydarzeniu integrującym środowisko polskich muzealników wzięła udział sekretarz stanu w MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus.

22.04.2024 Szczecin. Spotkanie dyrektorów muzeów Fot. Robert Stachnik

Cykliczne spotkania dyrektorów muzeów i instytucji pamięci są ważnym elementem integrowania i sieciowania pracy instytucji nadzorowanych przez MKiDN. Pozwalają także na regularną, merytoryczną wymianę wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk. Podczas spotkań poruszane są zagadnienia, które wynikają z pracy instytucji muzealnych i instytucji pamięci, takie jak: bezpieczeństwo zbiorów, statystyka instytucji kultury, nowoczesne strategie muzealne, kontrola zarządcza i finansowa, współczesny odbiorca instytucji kultury itp.

Pierwsze spotkanie odbyło się wiosną 2017 roku w Krakowie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Następne odbywały się kolejno w Warszawie (Muzeum Narodowe), Kielcach (Muzeum Narodowe), Poznaniu (Muzeum Narodowe), Lublinie (Muzeum Lubelskie, obecnie Muzeum Narodowe), Katowicach (Muzeum Śląskie), Malborku (Muzeum Zamkowe), Wieliczce (Muzeum Żup Krakowskich), Warce (Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego), Zakopanem (Muzeum Tatrzańskie), Opolu (Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, Instytut Śląski) i Olsztynie (Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego). Gospodarzem tegorocznego spotkania jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – rys historyczny

Muzeum Miejskie w Szczecinie zostało utworzone 1 sierpnia 1945 roku i przejęło pozostałości zbiorów dawnych muzeów niemieckich, w kolejnych latach stopniowo poszerzając je o nowe zabytki oraz tworząc cenne kolekcje własne. Jesienią 1947 roku muzeum zyskało status placówki okręgowej i jako Muzeum Pomorza Zachodniego sprawowało opiekę merytoryczną nad muzeami zachodniopomorskimi. W 1970 roku w uznaniu ponadregionalnej wartości zbiorów zostało podniesione do rangi Muzeum Narodowego.

Muzeum Narodowe w Szczecinie jest największą instytucją kultury na Pomorzu Zachodnim. Należy do grupy jedenastu polskich muzeów wyróżnionych w nazwie tytułem „narodowe” ze względu na rangę i ponadregionalne znaczenie posiadanych zbiorów. Jest to muzeum wielooddziałowe, sprawujące opiekę nad ponad 150 tysiącami obiektów, wśród których są dzieła sztuki dawnej oraz współczesnej, zabytki archeologiczne, nautologiczne, etnograficzne, a także cenne numizmaty. W szczecińskim Muzeum znajduje się także największy w Polsce zbiór świadectw kultury materialnej krajów pozaeuropejskich (Afryka, Ameryka, Oceania). Muzeum, koncentrując swoje zainteresowania przede wszystkim na tematyce pomorskiej i bałtyckiej, współtworzy tożsamość regionalną i narodową Pomorza Zachodniego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}