W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Startuje głosowanie na debaty panelowe współKongresu Kultury

27.09.2024

O godz. 16.00 uruchamiamy system umożliwiający głosowanie na tematy debat panelowych, które znajdą się w programie współKongresu Kultury. Głosowanie potrwa do 8 października. Każda z ponad 2 200 osób zarejestrowanych na wydarzenie może oddać swój głos na 5 spośród 199 opublikowanych tematów. 15 października przedstawimy pełny program współKongresu Kultury.

, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Zainteresowanie współKongresem było tak duże, że przedłużyliśmy o dwa dni możliwość rejestracji na wydarzenie. Osoby, które się zarejestrowały będą mieć wpływ na wybór debat panelowych. Na czas głosowania, zgodnie z regulaminem, rejestracja zostanie wstrzymana i uruchomiana ponownie po jego zamknięciu.

Zgłoszonych zostało 248 tematów, z których 199 spełniło kryteria formalne. 49 propozycji nie znalazło się na liście, ponieważ nie spełniły warunków formalnych lub zostały wycofane przez samych pomysłodawców. Dwa tematy, z uwagi na polityczny i odbiegający od pozostałych ze zgłoszonych tematów charakter, nie uzyskały zgody Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WspółKongres ma charakter wspólnotowego wydarzenia, w którym liczy się dialog i wzajemny szacunek. Dziś opublikujemy 199 propozycji tematów, na które można zagłosować. Te z największym poparciem uczestniczek i uczestników znajdą się w programie listopadowego wydarzenia. Wśród propozycji jest reprezentacja różnych stanowisk i światopoglądów. Tematy są bardzo szerokie, zgłaszane przez bardzo różnorodne środowiska, takie jak: „Kultura i wiara” – propozycja Piotr Bernatowicza, „Kultura i duchowość” – propozycja Centrum Myśli JPII, „Zdrowie psychiczne i kultura” – propozycja Marty Białek czy „Kultura kręgu odpowiedzią na kryzys świata” – propozycja Tanny Jakubowicz-Mount – mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas konferencji prasowej.

49 propozycji nie znalazło się na liście. Oprócz tych, które nie spełniły warunków formalnych, są dwie debaty, na które nie ma mojej zgody jako Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zgłoszone przez prof. Piotra Glińskiego. Zostały one napisane językiem bardzo napastliwym, sugerującym czy informującym o łamaniu prawa, groźbach, szantażu i wymuszeniu. Jeżeli prof. Gliński wie o jakichkolwiek szantażach, groźbach karalnych czy łamaniu prawa przez urzędników zobowiązany jest do zawiadomienia prokuratury. – dodała. – Wierzę, że gdyby rzeczywiście profesor chciał rozmawiać, umiałby te tematy sprecyzować w taki sposób, że byłyby one napisane z szacunkiem i z otwartością na drugą stronę. Politycy mają wszystkie narzędzia, szczególnie posłowie na sejm, żeby takie debaty urządzać w sejmie albo podczas komisji sejmowych. Ten współKongres jest skierowany do strony społecznej, czyli do tych, którzy nie mają odpowiednich narzędzi, aby być słyszalnym i móc mówić o problemach kultury. To jest ich wydarzenie i przez nich ma być programowane – zaznaczyła ministra.

Jak głosować?

Ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszonych tematów, podzieliliśmy je na 12 kategorii. W każdej z nich znajduje się od kilku do kilkudziesięciu propozycji tematów. Łącznie można oddać pięć głosów niezależnie od kategorii.

Kategorie:

  1. polityki, strategie, programy, zarządzanie – 43 propozycje
  2. wyzwania, idee – 29 propozycje
  3. dziedzictwa – 25 propozycji
  4. więzi, wspólnoty, samorozwój – 16 propozycji
  5. animacja, edukacja artystyczna i kulturalna – 16 propozycji
  6. kultura lokalna i regionalna – 14 propozycji
  7. praca w kulturze – 13 propozycji
  8. innowacje – 10 propozycji
  9. finansowanie kultury – 10 propozycji
  10. uczestnictwo i dostępność – 9 propozycji
  11. przemysły kreatywne, festiwale i media – 9 propozycji
  12. kultura polska za granicą – 5 propozycji

Lista tematów

Zgłoszone tematy poruszają szerokie zagadnienia ale też konkretne problemy, takie jak działania strategiczne i prawne, finansowanie i warunki pracy w kulturze, edukacja kulturalna, dostępność i wykluczenie czy wyzwania związane z nowymi technologiami. Wśród propozycji znalazły się też te dotykające budowania więzi, wspólnotowości, wartości i dobrostanu psychicznego ludzi kultury.

Co przed nami?

  • 27 września – 8 października – trwa głosowanie na tematy debat
  • 15 października – poznasz pełny program wydarzenia
  • 15 października – 6 listopada – jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zarejestruj się na wydarzenie
  • 7-9 listopada – widzimy się na współKongresie Kultury

Zagłosuj na tematy debat

Więcej informacji oraz listę tematów znajdziesz na stronie współKongresu Kultury.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}