Święto polsko-rumuńskiej solidarności z udziałem wiceminister Marty Cienkowskiej
04.03.2024
3 marca br. obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Z tej okazji podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska złożyła wizytę w Bukareszcie, gdzie wspólnie z wiceminister kultury Rumunii Iriną Cajal uczestniczyła w recitalu wybitnego polskiego pianisty jazzowego Leszka Możdżera. Wzięła również udział w spotkaniu z wiceminister kultury Rumunii Dianą Baciuną poświęconemu omówieniu przygotowań do Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025.
Polsko-rumuńska solidarność
W 1921 r. zawarto pierwszy sojusz obronny, który przypieczętował przyjaźń łączącą przywódców obu krajów – Józefa Piłsudskiego i rumuńską rodzinę królewską – króla Ferdynanda i jego małżonkę Marię. Dowodem dobrych relacji między naszymi krajami było przyjęcie we wrześniu 1939 r. dziesiątków tysięcy polskich uchodźców, jak również pomoc w ukryciu rezerw polskiego złota i wawelskich arrasów, które znalazły w Rumunii bezpieczne schronienie.
Polacy okazali solidarność Rumunom dotkniętym trzęsieniem ziemi 4 marca 1977 r. budując Szpital im. Marii Skłodowskiej-Curie – do dziś jeden z najważniejszych szpitali dziecięcych w kraju. Dwie dekady później, na fali wydarzeń 1989 roku, członkowie polskiej „Solidarności” organizowali transporty z pomocą dla Rumunów.
Dziś Polska i Rumunia są członkami UE, a polsko-rumuńska solidarność przejawia się w różnych formach współpracy, m.in. w zakresie bezpieczeństwa, w ramach NATO, odgrywając kluczową rolę w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dzień solidarności Polsko-Rumuńskiej został ustanowiony oficjalnie w zeszłym roku.