Świętuj z nami 50. rocznicę uruchomienia zegara na Zamku Królewskim w Warszawie
18.07.2024
Czy wiesz, że zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie odmierza czas już od pół wieku? 19 lipca wspólnie uczcijmy tę okrągłą rocznicę. Zapraszamy na dzień pełen fascynujących atrakcji, podczas którego odkryjecie tajemnice zamkowych zegarów, spotkacie się z zegarmistrzem i weźmiecie udział w artystycznych warsztatach.
Jakie atrakcje przygotowano w ramach Święta Zegara?
W najbliższy piątek dla odwiedzających muzeum przygotowano:
- spacer z edukatorem w poszukiwaniu różnorodnych zegarów na ekspozycji stałej Zamku Królewskiego;
- spotkanie z zegarmistrzem na Wieży Zegarowej, podczas którego usłyszysz opowieść m.in. o konserwacji niezwykłego czasomierza;
- wykłady zegarmistrza w namiocie, przygotowane przez Cech Zegarmistrzów m.st. Warszawy, który w czynie społecznym wykonał mechanizm zegara z Wieży Zegarowej Zamku;
- konkurs wiedzy o zegarze i Zamku;
- wystawę prac plastycznych uczniów w ramach konkursu „Zegar historii. Fascynujące opowieści Wieży Zegarowej”;
- otwarcie zmodernizowanej multimedialnej ekspozycji „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”;
- spacer oraz dyżur edukacyjny na wystawie „Hasior. Trwałość przeżycia”;
- rodzinne kolorowanie na zamkowym Dziedzińcu.
Chcesz poznać szczegóły wydarzeń? Odwiedź stronę Zamku Królewskiego w Warszawie (https://www.zamek-krolewski.pl/strona/aktualnosci-i-komunikaty/2213-swieto-zegara) i zaplanuj swój udział.
Poznaj losy zamkowego Zegara
Pierwszy zegar na Zamku Królewskim w Warszawie powstał w 1622 r. jako dzieło warszawskiego zegarmistrza Jana Suleja. 17 września 1939 r. zegar został poważnie uszkodzony w wyniku pożaru wieży wywołanego ostrzałem i zbombardowaniem Zamku. Wskazówki zegara zatrzymały się na godzinie 11.15 i w tym położeniu pozostawały aż do 1944 r., kiedy w czasie powstania warszawskiego Niemcy wysadzili pozostałe ruiny Zamku.
Nowy zegar wieżowy powstał w czynie społecznym, kiedy zapadła decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Jego mechanizm i wystrój zewnętrzny stworzyli członkowie zespołu Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy, pracujący pod kierunkiem mistrzów zegarmistrzowskich: Władysława Zaleskiego i Eugeniusza Wójcika. Konstruktorem mechanizmu zegara był mgr inż. Marek Górski. Nowy zegar został uruchomiony 19 lipca 1974 r. o godzinie 11.15, podczas uroczystości zakończenia pierwszego etapu odbudowy zamku.
Obecnie zegar można oglądać na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Na każdej z jego czterech tarcz, skierowanych na cztery różne strony świata, widnieją wizerunki słońca z twarzami wyrażającymi emocje, takie jak: smutek, obojętność, uśmiech i wesołość. Na pokrycie elementów tarcz i wskazówek zegara zużyto ok. 14 kg czystego złota.