Świętujemy 30. rocznicę powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
29.11.2024
Krakowskie muzeum, które współtworzy przestrzeń dialogu międzykulturowego między Polską a Japonią, obchodzi 30-lecie swojej działalności. 1 grudnia zapraszamy na Manggha Matsuri 2024, podczas którego czekają na was warsztaty plastyczne, stoiska edukacyjne oraz oprowadzania po trzech jubileuszowych wystawach poświęconych fundatorom instytucji Krystynie Zachwatowicz-Wajda i Andrzejowi Wajdzie, darczyńcy kolekcji Feliksowi Jasieńskiemu, a także wybranym obiektom ze zbiorów japońskiej sztuki i rzemiosła.
Trzy wystawy na jubileusz 30-lecia
Historia instytucji, jej rozwój i wizja na przyszłość to elementy łączące trzy jubileuszowe wystawy, które od 1 grudnia można będzie oglądać w Muzeum Manggha:
- „To wszystko da się zrealizować. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda” - pierwsza wystawa w Polsce opisująca życiorys małżeństwa Wajdów. Podział przestrzeni wystawowej na dwie linie biograficzne pozwala zaprezentować bohaterów nie tylko jako wybitne twórcze osobowości, ale także jako zgrany duet – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Wspólnie z bohaterami przejdziemy przez ich życie prywatne, początki działalności artystycznej związanej z kinem i teatrem, działalność społeczną, a także podróże do Japonii, które przyczyniły się do fascynacji japońską sztuką, a w konsekwencji do powstania Muzeum Manggha. Ekspozycja opiera się na materiałach archiwalnych: dokumentach, scenopisach, projektach, dokumentacjach spektakli i produkcji filmowych czy fotografiach z prywatnych zbiorów artystów. Wzbogacają ją materiały multimedialne, koncepcje scenografii i kostiumy zaprojektowane przez Krystynę Zachwatowicz.
- „ZBLIŻENIE. Feliks „Manggha” Jasieński i jego kolekcja” – wystawa poświęcona wybitnemu polskiemu kolekcjonerowi, który podarował swoją cenną i różnorodną kolekcję sztuki japońskiej Krakowowi. Początkowo była ona przechowywana w oddziale Muzeum Narodowego w Kamienicy Szołayskich, po czym trafiła do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Kolekcja, obejmująca nie tylko japońską sztukę i rzemiosło, ale też sztukę wschodu, zostanie pokazana w przestrzeniach Galerii Europa Daleki Wschód.
- „Mnie się podoba” – wystawa stanowiąca podsumowanie 30-letniej muzealnej działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Prezentuje 30 obiektów z kolekcji Muzeum wybranych przez 30 osób związanych z instytucją na przestani 30 lat, w tym wieloletnich pracowników, architektów czy kuratorów. Różnorodna kolekcja Muzeum liczy ponad 3 tys. obiektów sztuki współczesnej, dawnej, tradycyjnej i nowoczesnej: japońskiej, azjatyckiej, europejskiej i polskiej. Ekspozycja pokazuje kierunek i perspektywę na dalszą drogę rozwoju Muzeum Manggha.
Co jeszcze zaplanowano podczas Manggha Matsuri 2024?
W ramach obchodów 30-lecia działalności Muzeum Manggha będziesz mógł wziąć udział w quizach po nowo otwartych wystawach. Na stoiskach edukacyjnych nauczysz się systemu zapisu języka japońskiego, składania origami, a także wykonasz zakładki do książek lub kartki świąteczne z wykorzystaniem japońskich motywów zdobniczych. Zobaczysz też pokaz ceremonii herbacianej lub przebierzesz się w yukatę - tradycyjny strój noszony podczas japońskich świąt.
Z pełnym programem wydarzeń towarzyszących możesz zapoznać się na stronie: https://manggha.pl/wydarzenie/manggha-matsuri-2024.
Muzeum Manggha - pomost między Polską a Japonią
Początki Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha sięgają lat 80., gdy Andrzej Wajda poruszony pięknem kolekcji Feliksa Jasieńskiego postanowił stworzyć dla niej godny dom. W 1987 roku został laureatem prestiżowej Nagrody Kioto i przeznaczył ją na realizację swojego marzenia. Dzięki wsparciu żony, Krystyny Zachwatowicz, oraz Fundacji Kyoto-Kraków, a także zaangażowaniu władz Japonii i Polski, 30 listopada 1994 roku otwarto Mangghę – miejsce, które miało nie tylko przechowywać dzieła sztuki, ale także budować mosty międzykulturowe. Przez 10 lat Muzeum działało jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2005 roku decyzją Ministra Kultury otrzymało status państwowej instytucji kultury, a dwa lata później zaczęło funkcjonować jako placówka muzealna.
Podstawą zbiorów instytucji jest kolekcja jednego z najważniejszych kolekcjonerów sztuki japońskiej w Polsce - Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, będąca depozytem Muzeum Narodowego w Krakowie. Zwiedzający mogą tam podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki, takie jak: delikatne drzeworyty ukiyo-e, misternie wykonane przedmioty rzemiosła czy nowoczesne projekty inspirowane Japonią. Manggha to także szkoła języka japońskiego, miejsce warsztatów kaligrafii, ceremonii parzenia herbaty oraz wydarzeń, które przybliżają święta i zwyczaje Kraju Kwitnącej Wiśni.