W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świętujemy pierwszy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

17.10.2024

17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Święto, ustanowione na 217. sesji Rady Wykonawczej UNESCO w 2023 roku z inicjatywy Polski, podkreśla znaczenie żywego przekazu tradycji, która wzbogaca naszą tożsamość i wspólnotowe więzi. Symbolem polskiej edycji Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest leluja – papierowa wycinanka charakterystyczna dla kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W ten wyjątkowy dzień przyznaliśmy też ministerialne odznaczenia.

Świętujemy pierwszy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Uhonorowaliśmy hafciarkę Bernadetę Reglińską Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego i pracowników sektora kultury odznakami honorowymi „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Odznaczeni

Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowana została Bernadeta Reglińska – twórczyni ludowa, hafciarka, zaangażowana w pielęgnowanie oraz upowszechnianie tradycji haftu kaszubskiego szkoły żakowskiej. Od 2000 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Kunsztu uczyła się od mamy Moniki Hildebrand. W 1968 r. rozpoczęła pracę w Regionalnej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia”. W jej dorobku hafciarskim znajduje się m.in. obrus z girlandami na ołtarz główny dla kościoła poklasztornego w Żukowie. Jej hafty można także oglądać w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie oraz w muzeach - Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach. Swoje prace prezentowała na różnorodnych imprezach kulturalnych m.in. Jarmarkach Wdzydzkich, Jarmarkach Dominikańskich, IX Żuławskich Targach Rolnych, Bożonarodzeniowym Jarmarku Sztuki Ludowej czy żukowskich Jarmarkach Bożonarodzeniowych. Obecnie prowadzi koło hafciarskie w szkole w Żukowie.

Odznakę Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali:

  • Włodzimierz Ciszek – twórca ludowy, rzeźbiarz oraz ostatni czynny zabawkarz ośrodka Ostojów - Łączna, które w 2024 r. zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwo kulturowego.
  • Ewa Cudzich – etnolog, doktorantka kulturoznawstwa. Od lat związana z dziedzictwem Beskidu Śląskiego m.in. jako naukowiec oraz prezes Muzeum i Stowarzyszania im. artysty Jana Wałacha w lstebnej. Jej zainteresowania badawcze obejmują tematykę granic, antropologii historycznej i historii mówionej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki ludowej oraz folkloru muzycznego regionów karpackich.
  • Robert Dul – etnograf, zawodowo związany ze Stowarzyszeniem Akademia Wilanowska w Warszawie, gdzie prowadzi projekty badawcze, dokumentacyjne i edukacyjne. Jest współzałożycielem Fundacji Na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego - pierwszej polskiej organizacji pozarządowej ukierunkowanej na tematykę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Przemysław Ficek - architekt, folklorysta, multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów ludowych, współzałożyciel Fundacji 9sił z Jeleśni. Od wielu lat kształci młode pokolenie beskidzkich muzyków w grze na dudach, heligonkach i instrumentach pasterskich. Jest też wykładowcą na studiach podyplomowych muzyki tradycyjnej Akademii Muzycznej w Katowicach.
  • Ewa Gilewska – etnograf. Od 1985 r. pracuje w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jej zainteresowania obejmują pomorską kulturą ludową w kontekście historycznym i współczesnym. W latach 2021-2022 opracowywała wniosek o wpis hafciarstwa kaszubskiego na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, który został przyjęty w 2023 r.
  • Lucyna Kozłowska – twórczyni ludowa, malarka i ostatnia czynna przedstawicielka wycinankarstwa świętokrzyskiego, które w 2024 r. zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Jolanta Łukaszewska - hafciarka ludowa specjalizująca się w snutce golińskiej (wielkopolskim białym hafcie nasnuwanym), jak również pomysłodawczyni i twórczyni kolekcji biżuterii (m.in. broszki i wisiorki) z motywami tego haftu. W 2022 r. doprowadziła do wpisania snutki golińskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Małgorzata Mateja - twórczyni ludowa, która zdobi jajka techniką rytowniczą oraz maluje porcelanę tradycyjnymi motywami opolskimi przeniesionymi z kroszonek. Jej prace sławią województwo opolskie w Polsce i na świecie.
  • Zofia Talarowska – hafciarka, która od ponad 50 lat tworzy i promuje snutkę golińskq (wielkopolski biały haft nasnuwany). Tworzy m.in. obrusy, serwety, fartuchy, kryzy i bluzki dla zespołów folklorystycznych. Wykształciła własne wzory haftu, równocześnie kontynuując stosowanie wzorów historycznych.
  • Jadwiga Węgorek – twórczyni ludowa, mistrzyni koronki klockowej. Inicjatorka tworzenia szaro-białych koronek klockowych. W 2016 r. przyczyniła się do wpisania Krakowskiej koronki klockowej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Helena Wojtasik - pisankarka opolska, prezeska Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pisze pisanki woskiem przy użyciu szpilki i kiski. Dzięki jej zaangażowaniu pisanie pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim w 2020 r. zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Leluja – symbol polskiej edycji Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego ma na celu zwiększenie świadomości znaczenia niematerialnych wyrazów kultury - tradycji, obrzędów oraz umiejętności rzemieślniczych, które są istotne dla budowania tożsamości społecznej, a jednocześnie narażone na zagrożenia związane z globalizacją i zmianami społecznymi.

Symbolem polskiej edycji Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest leluja – wycinanka papierowa charakterystyczna dla kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Wycięta z jednego kawałka kolorowego papieru ma symetryczną kompozycję w formie drzewka z bogatą ornamentyką i ażurowymi zdobieniami, a jej kształty mogą przypominać koło, prostokąt, owal lub gotycki łuk. W identyfikacji wizualnej Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego leluja stanowi symbol więzi z polską tradycją rękodzieła i kulturą ludową.

Wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego 4 marca 2020 r.

Obchody święta zorganizował Narodowy Instytut Dziedzictwa. Więcej na temat niematerialnego dziedzictwa kulturowego na https://niematerialne.nid.pl/.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}