W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świętujmy razem 20 lat Polski w Unii Europejskiej

30.04.2024

Czy pamiętasz co robiłeś 1 maja 2004 roku? To był wyjątkowy dzień - Polska została członkiem Unii Europejskiej. Od 20 lat należymy do europejskiej wspólnoty. To dobry powód do świętowania, więc zapraszamy wszystkich, którzy chcą włączyć się w obchody - instytucje, szkoły, przedszkola, koła zainteresowań, organizacje pozarządowe, beneficjentów środków unijnych - do zgłaszania swoich wydarzeń na specjalnej stronie internetowej: www.20lat.eu.

Świętujemy 20 lat Polski w Unii Europejskiej

Spotkania, festyny, wystawy, konkursy, warsztaty, konferencje, majówki europejskie i dni otwarte w projektach, które zostały zrealizowane dzięki środkom europejskim to tylko niektóre wydarzenia organizowane w związku z obchodami 20-lecia naszej obecności w UE.

Jak zgłosić wydarzenie?

Należy wypełnić formularz zamieszczony w zakładce „Zgłoś wydarzenie” na stronie www.20lat.eu. Wydarzenia zostały podzielone na dwie grupy:

  • obchody 20-lecia Polski w UE (odbywające się przez cały rok) - termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 maja;
  • Dni Otwarte Funduszy Europejskich (w dniach 10-11 maja) - zgłoszenia do 1 maja (dla projektów realizowanych z Funduszy Europejskich).

Atrakcje z każdego zakątka Polski są umieszczane na specjalnej mapie, a wybraną miejscowość czy kategorię wydarzeń można łatwo znaleźć dzięki wyszukiwarce.

Droga Polski do UE

Negocjacje akcesyjne zostały oficjalnie zainaugurowane 31 marca 1998 roku, cztery lata po złożeniu wniosku o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Finał negocjacji nastąpił 13 grudnia 2002 roku podczas szczytu UE w Kopenhadze.

16 kwietnia 2003 roku w Atenach w imieniu Polski pod traktatem akcesyjnym podpisali się ówczesny premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz oraz minister ds. europejskich Danuta Hübner. Bardzo ważnym momentem było również ogólnokrajowe referendum przeprowadzone w Polsce w czerwcu 2003 roku, w którym poparcie dla uczestniczenia w dalszych etapach integracji wyraziło ponad 77% głosujących.

1 maja 2004 roku Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE.

Przez kolejne 20 lat Fundusze Europejskie znacząco poszerzyły ofertę kulturalną w naszym kraju. Wsparcie i możliwość rozwoju uzyskały nie tylko muzea czy instytucje i ośrodki kultury, ale również zespoły pałacowo-parkowe, zabytki sakralne czy zabytkowe obiekty, które zostały zaadaptowane na cele kulturalno-artystyczne.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}