W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Teatr Lalki i Aktora w Łomży instytucją kultury współprowadzoną przez MKiDN

14.11.2023

„Teatr Lalki i Aktora w Łomży to już 22 instytucja artystyczna, która będzie współprowadzona przez MKiDN. Umożliwi to stabilne finansowanie instytucji z budżetu centralnego, w tym również przydzielanie jej dotacji celowych i inwestycyjnych, a więc zapewnienie lepszych perspektyw rozwojowych. Łącznie w ciągu ostatnich 8 lat resort kultury objął współprowadzeniem ponad 60 instytucji kultury” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas podpisania umowy o współprowadzeniu Teatru Lalki i Aktora przez MKiDN i Miasto Łomża.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży instytucją kultury współprowadzoną przez MKiDN, fot. Danuta Matloch

Minister kultury zaznaczył, że zwiększenie budżetu MKiDN o ponad 100% w ciągu ostatnich 8 lat przekłada się na rozwój wielu projektów, w tym m.in. zwiększenie finansowania programów, wprowadzanie nowych programów, tworzenie nowych instytucji oraz obejmowanie współprowadzeniem instytucji lokalnych o wysokim poziomie.

Jedną z takich instytucji jest właśnie Teatr Lalki i Aktora w Łomży. To już druga instytucja w Łomży, którą współprowadzimy. Pierwszą jest Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego współprowadzona od 2018 r. Teatr Lalki i Aktora w Łomży to jedyny teatr w mieście, dlatego kieruje swoją ofertę zarówno do młodej, jak i do dojrzałej widowni – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę na ważne i znane wydarzenie organizowane przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży – Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”.

Słowo „walizka” nawiązuje także do jednej z wielu misji Teatru, czyli do prezentowania dokonań poza granicami swojego regionu czy kraju. Warto zaznaczyć, że Teatr działa nie tylko w Łomży, ale także wystawia swoje sztuki w całej Polsce i za granicą – powiedział minister kultury.

Prof. Piotr Gliński wskazał, że dzięki decyzjom o współprowadzeniu kolejnych instytucji, Polska lokalna – wspierana poprzez zasadę zrównoważonego rozwoju – może oferować wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie.

Umożliwia to również wyrównywanie różnic kulturowych pomiędzy wielkimi aglomeracjami a Polską regionalną. Życzę Teatrowi dalszych sukcesów, możliwości rozwojowych i cieszę się, że możemy takie decyzje podejmować. Dziękuję prezydentowi Miasta Łomża Mariuszowi Chrzanowskiemu za współpracę, która wcześniej obejmowała także wiele innych projektów. Jest ona dowodem na to, że można owocnie łączyć siły na rzecz polskiej kultury – zakończył minister kultury.

Zapisy umowy

Zgodnie z umową o współprowadzeniu Teatru Lalki i Aktora w Łomży, Miasto Łomża zobowiązało się do wspierania Teatru kwotą co najmniej 2 300 000 zł, natomiast Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przekazywać środki w wysokości nie mniejszej niż 500 000 zł rocznie.

Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2026 roku z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

O Teatrze

Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpoczął swoją działalność w 1987 r. z inicjatywy jego ówczesnego dyrektora - poety Henryka Gały. Obecnie, od blisko 30 lat, sceną kieruje Jarosław Antoniuk

Z uwagi na to, że jest to jedyny teatr w Łomży, program instytucji adresowany jest do dzieci, młodzieży, a także dorosłych odbiorców. Teatr przygotowuje w każdym sezonie teatralnym co najmniej dwie nowe premiery, wykorzystując rozmaite techniki, formy teatru wizualnego, teatru przedmiotu, teatru maski i teatru aktorskiego. Rocznie gra około 300 spektakli, w których uczestniczy około 30 tysięcy widzów.

Z łomżyńskim teatrem współpracowało wielu znakomitych artystów, m.in. Przemysław Karwowski, Stanisław Ochmański, Adam Kilian, Wiesław Hejno, Joanna Braun, Jarosław Perszko, Pero Mioč, Andrzej Rozhin, Grzegorz Turnau, Zbigniew Krzywański, Eva Farkašova, Pavel Hubička, Mikołaj Malesza, Zbigniew Głowacki, Krzysztof Rau, Daniel Lovecchio, Kata Csató czy Julia Skuratova.

Teatr prowadzi także szeroką działalność objazdową i realizuje cykliczne projekty edukacyjne, m.in. Poznajemy Teatr”, „Pasja – Zbliżenia”, „Letnia Akademia Teatru”, „Mobilny Teatr”, „Brama na Podlasie”, „Podlaskie zasilane Kulturą” oraz „Teatr w drodze”.

Instytucja rozwija także współpracę międzynarodową, inicjuje wiele projektów artystycznych, wspólne realizacje spektakli lub wymiany twórców. Swoje sztuki gościnnie i w ramach festiwali teatralnych prezentował w ponad 15 krajach, m.in. w Niemczech, Ukrainie, we Francji, Serbii, Czarnogórze, Hiszpanii, Słowenii, Chorwacji, Rosji, Białorusi, Litwie, Bośni i Hercegowinie.

Ważnym wydarzeniem Teatru Lalki i Aktora w Łomży jest organizowany od 36 lat Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, w którym łącznie wzięło udział ponad 370 teatrów z 50 krajów.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}