W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Troszczymy się o ochronę zabytków – spotkanie Polskiego Komitetu Doradczego

03.09.2024

Za nami posiedzenie Polskiego Komitetu Doradczego, kolegialnego organu pomocniczego Rady Ministrów, który zajmuje się m.in. koordynacją działań administracji publicznej dotyczących ochrony zabytków w razie konfliktu zbrojnego. Obrady prowadziła przewodnicząca Komitetu Bożena Żelazowska, sekretarz stanu i generalna konserwator zabytków w MKiDN.

fot. Danuta Matloch/MKiDN

Polski Komitet Doradczy działa zgodnie z umowami międzynarodowymi, w szczególności z Konwencją o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 14 maja 1954 r. oraz Drugim Protokołem do tej Konwencji z 26 marca 1999 r.

W posiedzeniu Komitetu uczestniczyli przedstawiciele Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Edukacji Narodowej, eksperci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zaproszeni goście.

Ochrona dóbr kultury w obliczu zagrożeń wojennych ma ogromne znaczenie. Dziś, gdy na naszych oczach świadomie i celowo niszczone jest dziedzictwo kultury Ukrainy, doświadczamy wagi tego zagadnienia szczególnie – podkreśliła sekretarz stanu w MKiDN Bożena Żelazowska. – Dziękuję Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji za podjęcie próby kompleksowego uregulowania spraw bezpieczeństwa dziedzictwa kultury i ujęcie ich w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Mam nadzieję, że problematyka bezpieczeństwa dóbr kultury będzie również jednym z tematów w pracach współKongresu Kultury zaplanowanego na listopad.

Zakres działania Komitetu

  • przedstawianie Radzie Ministrów opinii i wniosków dotyczących działań legislacyjnych, technicznych lub wojskowych, jakie należy podjąć w czasie pokoju i w razie konfliktu zbrojnego, a także w przypadku udziału Sił Zbrojnych RP w misjach pokojowych i stabilizacyjnych podejmowanych przez organizacje międzynarodowe za zgodą ONZ w celu wypełnienia postanowień Konwencji Haskiej oraz Protokołów, których Polska jest stroną;
  • występowanie do Rady Ministrów z wnioskami mającymi na celu zapewnienie - na wypadek konfliktu zbrojnego- znajomości, poszanowania i ochrony przez Siły Zbrojne RP zabytków znajdujących się zarówno na terytorium RP jak i innych krajów;
  • zapewnienie, w porozumieniu z organami administracji rządowej, łączności i współpracy z Komitetami o podobnym charakterze innych państw oraz właściwymi organizacjami międzynarodowymi;
  • udzielanie wyjaśnień w zakresie realizacji postanowień konwencji Haskiej i związanych z nią Protokołów instytucjom i organom władzy publicznej oraz organizacjom społecznym i pozarządowym.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}