W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczciliśmy 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

31.08.2024

31 sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności – święto państwowe ustanowione przez Sejm RP, które jest wyrazem hołdu dla osób, które przyczyniły się do powstania i zwycięstwa „Solidarności” i odbudowania suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej. Upamiętnia również historyczną rolę „Solidarności”, która zapoczątkowała proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Uczciliśmy 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Danuta Matloch/MKiDN

W oficjalnych uroczystościach z okazji 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbyły się przy pomniku Poległych Stoczniowców i Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej z udziałem sygnatariuszy i bohaterów Sierpnia’80, uczestniczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego wraz z wiceministrem Andrzejem Wyrobcem.

Porozumienia Sierpniowe – historia, która zmieniła losy Polski i świata

31 sierpnia 1980 roku nastąpiło podpisanie porozumienia między komitetem strajkowym Stoczni Gdańskiej, a rządem Polskiej Republiki Ludowej. Podobne porozumienia podpisano dzień wcześniej w Szczecinie, a we wrześniu – w Jastrzębiu-Zdroju i Katowicach.

Porozumienia Sierpniowe, które stały się fundamentem powołania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, wywarły ogromny wpływ na najnowsze dzieje Polski. 21 postulatów ogłoszonych 17 sierpnia 1980 przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy było upomnieniem się o sprawiedliwość społeczną. Listę otwierało żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania konstytucyjnych praw i wolności, zniesienia przywilejów partyjnych oraz poprawy warunków bytowych społeczeństwa.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}