Uczciliśmy 80. rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka
30.10.2024
Polska i Holandia mają wspólną historię – pod koniec października 1944 r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka wyzwolili spod niemieckiej okupacji Bredę. Holendrzy pamiętają o bohaterstwie i poświęceniu polskich żołnierzy i co roku organizują uroczyste obchody z okazji rocznicy wyzwolenia Bredy.
W tegorocznych uroczystościach wzięła udział Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w MKiDN, która złożyła kwiaty na grobie generała Maczka oraz uczestniczyła w uroczystym koncercie Sinfonietty Cracovii w Teatrze Chasse w Bredzie. Wcześniej wiceministra zwiedziła Muzeum – Memoriał Generała Maczka.
Obchody wyzwolenia Bredy trwają dwa dni – od soboty do niedzieli. Sobotnie uroczystości odbywają się na cmentarzu miejskim w Oosterhout, gdzie pochowanych jest 30 żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej, poległych podczas wyzwalania okolicznych terenów. Następnie uroczystości przenoszą się kościoła Laurentiuskerk oraz na cmentarz w Ginneken w Bredzie, gdzie spoczywa 80 polskich żołnierzy.
Kulminacyjnym punktem obchodów jest uroczystość na Polskim Honorowym Cmentarzu przy Ettensebaan. Spoczywa tam 162 polskich żołnierzy oraz generał Stanisław Maczek. Na cmentarzu znajduje się również budynek Memoriału, który jest miejscem refleksji i pamięci o tych, którzy walczyli za wolność Bredy.
Koncert Sinfonietty Cracovii hołdem dla poległych za wyzwolenie Bredy
Koncert w wykonaniu Sinfonietty Cracovii był okazją do refleksji nad wspólną historią oraz wyrazem pamięci i wdzięczności dla tych, którzy walczyli o wolność. W programie dominowała muzyka polska, w tym utwory: Hanny Kulenty, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara. Obok Sinfonietty Cracovii wystąpiły także chóry z Bredy. Kulminacyjnym punktem koncertu było wykonanie przez połączone zespoły z Polski i Holandii popularnego w okresie II wojny światowej utworu „We’ll Meet Again”. Niderlandzka publiczność mogła także wysłuchać prawykonania utworu polsko-holenderskiej kompozytorki Hanny Kulenty „Mémoire de Mémoire” na trąbkę, puzon i orkiestrę smyczkową, zamówionego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bredy.
Wyzwolenie Bredy – rys histoyczny
20 października 1944 r. rozpoczęła się aliancka operacja „Pheasant”, której celem było wyzwolenie Brabancji Północnej i wyjście na linię rzeki Mozy. Tydzień później generał Maczek otrzymał rozkaz zdobycia Bredy, która była ważnym węzłem komunikacyjnym. Miasto było silnie ufortyfikowane i obsadzone przez trzy niemieckie dywizje piechoty. Walki rozpoczęły się 28 października. 10. Brygada Kawalerii Pancernej otrzymała rozkaz obejścia Bredy od północy i uderzenia na wschodnią część miasta, zaś 3. Brygada Strzelców – uderzenia od południowego zachodu. Na rozkaz generała nie przeprowadzono przygotowania artyleryjskiego, dzięki czemu uniknięto zniszczenia miasta. Ciężkie walki uliczne toczyły się przez dwa dni, po czym 29 października Breda została wyzwolona, a jej mieszkańcy uroczyście uczcili wkroczenie polskich wojsk.