W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczestniczyliśmy w uroczystościach otwarcia katedry Notre Dame w Paryżu

09.12.2024

Naszym obowiązkiem jest opiekowanie się symbolami przeszłości, które chcemy zachować dla przyszłych pokoleń. Przedstawiciele 50 krajów świata uczestniczyli w otwarciu paryskiej katedry Notre Dame, która 5 lat po niszczycielskim pożarze i niezwykle wymagającej renowacji otworzyła się dla odwiedzających.

Uczestniczyliśmy w uroczystościach otwarcia katedry Nodre Dame w Paryżu

Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas wizyty w Paryżu uczestniczyła w spotkaniu ministrów z Rachidą Dati, ministrą kultury Francji. Spotkała się także z Janem Emerykiem Rościszewskim, ambasadorem RP we Francji oraz odwiedziła Bibliotekę Polską i Instytut Polski.

Wzmacniamy polsko-francuskie relacje

Więzi kulturalne Polski i Francji są fundamentem naszej wieloletniej współpracy. Ministra kultury i dziedzictwa narodowego odwiedziła Bibliotekę Polską, która od ponad 185 lat jest jedną z najważniejszych form organizacji życia kulturalnego polskiej emigracji we Francji. Od samego początku jej działalność wykracza poza zadania tradycyjnej bibliotek. Ambitne projekty są możliwe do realizacji dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym m.in. programów „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” oraz „Wspieranie archiwów, bibliotek i muzeów poza krajem”.

Ministra Hanna Wróblewska miała również okazję zobaczyć postępy prac remontu generalnego siedziby Instytutu Polskiego przy Rue Jean-Goujon. Zespół Instytutu przybliżył  działania realizowane w jego tymczasowej siedzibie oraz efekty przedsięwzięć, realizowanych w ramach Roku Gombrowicza. Rozmawialiśmy też o planach na najbliższe miesiące, m.in. w związku z rozpoczynającą się w styczniu 2025 r. polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

Pożar i odbudowa katedry Notre Dame

Budowa katedry trwała niemal 180 lat. Ukończono ją w 1345 r. Przetrwała dewastację m.in. podczas powstania hugenotów w XVII wieku czy rewolucji francuskiej.

15 kwietnia 2019 roku ok. godz. 18.50 czasu lokalnego wybuchł pożar, który strawił katedrę. Doszczętnie spłonął dach świątyni. Zawaleniu uległa iglica, zbudowana w XIX wieku według projektu Eugène’a Viollet-le-Duca. Zniszczone zostały również fragmenty kamiennego sklepienia w nawie głównej, na jej skrzyżowaniu z transeptem oraz w północnej części transeptu. Ogień pochłonął także XIX-wieczne górne witraże w naczółkach. Ocalała główna konstrukcja budowli oraz dwie wieże, a także trzy rozety z XII i XIII wieku. Z płonącej katedry udało się też uratować najcenniejsze zabytki, takie jak: korona cierniowa - jedna z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także niektóre kielichy i XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego.

Ogień ugaszono 16 kwietnia 2019 r. ok. godz. 4.00. Dokładna przyczyna pożaru do tej pory nie została ustalona.

Odbudowa paryskiej katedry Notre Dame trwała ponad 5 lat. Remont kosztował ok. 700 mln euro czyli ok. 3 mld zł.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}