W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętniliśmy 54. rocznicę Grudnia '70

16.12.2024

Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego złożyła wieniec przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku oddając hołd bohaterom wydarzeń grudniowych. Na konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności szefowa resortu kultury zaapelowała, by 16 grudnia – dzień brutalnego stłumienia przez władze komunistyczne robotniczych protestów w Stoczni Gdańskiej – był obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Rewolty Grudniowej 1970.

fot. Gdańsk

Pamięć jest fundamentem naszego działania. Chciałabym, żeby inicjatywa „Gdańsk pamięta” zmieniła się w inicjatywę „Polska pamięta, świat pamięta”. Jesteśmy to winni wszystkim bohaterom, rodzinom i tym, którzy brali udział w wydarzeniach grudniowych. Za rok będziemy obchodzili 55. rocznicę Grudnia '70. Mam nadzieję, że będzie ona ramą, która pozwoli na to, by Polska pamiętała o tym wydarzeniu. Chciałabym, aby 16 grudnia był Narodowym Dniem Pamięci Rewolty Grudniowej 1970 – powiedziała Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas konferencji prasowej.

W konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku uczestniczyli również Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska oraz Piotr Adamowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, który zapowiedział, że w najbliższym czasie projekt uchwały dotyczącej ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Rewolty Grudniowej 1970 trafi do Marszałka Sejmu.

Pamiętamy o wydarzeniach Grudnia '70

Od 14 do 22 grudnia 1970 roku, głównie w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Szczecinie, wojsko i milicja brutalnie stłumiły robotnicze protesty. Przyczynami strajków były totalitarne rządy I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Władysława Gomułki oraz trudna sytuacja ekonomiczna kraju. Do wyjścia na ulice tuż przed Bożym Narodzeniem pchnęły robotników drastyczne podwyżki cen wielu towarów, zwłaszcza artykułów spożywczych.

Pierwszy strajk 14 grudnia ogłosili pracownicy największego zakładu przemysłowego Wybrzeża – Stoczni Gdańskiej im. Lenina, domagając się godnych warunków życia, cofnięcia podwyżek i podniesienia płac. Za ich przykładem poszły kolejne przedsiębiorstwa z Gdyni, Elbląga i Szczecina. Komunistyczna władza po raz kolejny odpowiedziała siłą. Żołnierzom i milicjantom wydano rozkaz strzelania do robotników.

Działania w ramach inicjatywy pn. „Gdańsk pamięta” upamiętniają dwa tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w grudniu: 16 grudnia 1970 roku – ostrzelanie przez wojsko protestujących pracowników Stoczni Gdańskiej oraz 13 grudnia 1981 roku – wprowadzenie stanu wojennego w kraju.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}