W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Tomasza Merty „Między Literaturą a Historią”

19.12.2024

Jacek Komuda, pisarz i historyk, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej, został laureatem tegorocznej Nagrody im. Tomasza Merty „Między Literaturą a Historią”. Nagrodę przyznawaną za książkę historyczną przyznała Magdalena Merta podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Tomasza Merty „Między Literaturą a Historią”, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Jacek Komuda

Zadebiutował w 1991 r. na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem „Czarna Cytadela”. W 1999 r. ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań pt. „Opowieści z Dzikich Pól”, których akcja rozgrywa się w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej na Kresach Wschodnich.

Autor 17 książek, w tym 9 powieści historycznych i 7 zbiorów opowiadań, rozgrywających się na morzach i oceanach w XVII w. oraz w XV-wiecznej Francji, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Do znanych powieści autora należą, m.in. czterotomowy cykl „Samozwaniec” (2009 - 2013) oraz „Banita” (2011). W 2009 r. rozpoczął cykl powieściowy „Orły na Kremlu”, którego głównym bohaterem jest Jacek Dydyński – małopolski szlachcic-awanturnik. Ostatnim dziełem pisarza jest powieść „Hubal”.

Współautor gry fabularnej „Dzikie Pola” oraz scenariuszy do gier wideo Earth 2160 oraz Deadfall Adventures. Był redaktorem miesięcznika o grach komputerowych „Gamestar”. Pracował również w „Clicku!” i „Komputer Świat Gry”. Publikował też artykuły historyczne oraz scenariusze i materiały do „Dzikich Pól” w magazynie „Magia i Miecz”.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}