Uroczysty koncert z okazji 30-lecia czerwcowych wyborów
05.06.2019
4 czerwca 1989 r. był dniem, który niósł nadzieję, nie do końca spełnioną może, ale na pewno był dniem, kiedy Polacy odczuwali wielką siłę i potencjał zmiany - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński po uroczystym koncercie w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W koncercie z okazji 30-lecia czerwcowych wyborów uczestniczyli także m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Edmund Kowalski.
Wicepremier Gliński ocenił, że Teatr Wielki-Opera Narodowa to miejsce "godne i odpowiednie", żeby upamiętnić 4 czerwca, 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Minister kultury zaznaczył, że jest to rocznica "wydarzenia bardzo ważnego w historii Polski, wydarzenia, które niosło nadzieję, nie do końca spełnioną może, jak się później okazało, ale na pewno to był dzień, kiedy Polacy odczuwali wielką siłę i możliwość, potencjał zmian, które nadchodziły".
Minister kultury przypomniał, że to były "pierwsze, w pełni wolne wybory do Senatu, natomiast nie do końca wolne, jeszcze reżyserowane przez reżim komunistyczny, wybory do Sejmu, ale ta zmiana nadchodziła i to się wyczuwało".
"To był dzień, który charakteryzował się przede wszystkim nadzieją i dlatego warto o tej nadziei pamiętać, w jakimś sensie ta nadzieja została spełniona " - mówił wicepremier Piotr Gliński.
Minister kultury dodał, że po 1989 roku nastał "ciężki czas dla wielu w Polsce, ale czas nadziei, czas transformacji, zmian i chyba sukcesu. Bo jesteśmy państwem wolnym, demokratycznym, państwem, które bardzo dynamicznie się w tej chwili rozwija".
Na scenie Teatru Wielkiego wystąpili muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Michała Klauzy. Solistą koncertu był zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywca wszystkich nagród specjalnych: publiczności, krytyków muzycznych oraz za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą – Łukasz Krupiński. Wykonane zostały między innymi: "Mazur z opery Halka" Stanisława Moniuszki, "Fantazja A-dur na tematy polskie opus 13" Fryderyka Chopina czy "Trzy Tańce opus 34 na orkiestrę" Henryka Mikołaja Góreckiego. Do tego orkiestra wykonała "Uwerturę" Ignacego Jana Paderewskiego i "Małą suitę" Witolda Lutosławskiego.