W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

V edycja Festiwalu Eufonie już 17 listopada

09.11.2023

„Piąta edycja Festiwalu to mały jubileusz. Eufonie wypełniają lukę i konsekwentnie budują swoją pozycję i rozpoznawalność na muzycznej mapie Polski. To jeden z kluczowych obszarów międzynarodowej aktywności Polski, ale też kulturowo ważny dla nas punkt odniesienia. (…) Festiwal w sposób komplementarny uzupełnia polski repertuar koncertowy o utwory nieznane lub rzadko wykonywane w Polsce”- powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Warszawie, m.in. w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim czy Teatrze Palladium w dniach od 17 do 25 listopada br.

V edycja Festiwalu Eufonie już 17 listopada fot. Danuta Matloch

Sekretarz stanu w MKiDN przekazał, że dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr Rafał Wiśniewski w czerwcu tego roku, podczas szczytu V4 w Bratysławie, odebrał z rąk ministrów kultury Słowacji, Węgier, Czech i Polski międzynarodową Nagrodę Wyszehradzką.

To jest symboliczny, ale też wymierny wyraz uznania dla Narodowego Centrum Kultury za działania na rzecz upowszechniania dziedzictwa muzycznego naszej części świata, czego doświadczamy właśnie podczas Festiwalu Eufonie. Jak co roku będziemy wspólnie odkrywać bogatą kulturę muzyczną krajów ościennych w nieoczywistych interpretacjach – podkreślił wiceszef resortu kultury.

Dr Jarosław Sellin poinformował, że motyw przewodni danej edycji Festiwalu wybiera Rada Programowa. Dodał, że w tegorocznym repertuarze znalazły się utwory reprezentujące różne style i gatunki muzyczne.

W tym roku różnorodna oferta repertuarowa nawiązuje do tematu przewodniego - tradycji ludowych. Na tej podstawie buduje się też część narodowej tożsamości, jaką jest tradycja muzyczna poszczególnych krajów. Myślę, że w kulturze tradycyjnej znajdziemy najwięcej cech wspólnych naszego regionu – powiedział wiceminister Sellin.

Sekretarz stanu w MKiDN zwrócił uwagę na wielonarodowość i różnorodność stylistyczną oraz gatunkową, która jest cechą charakterystyczną Eufonii.

W tym roku usłyszymy rzadko wykonywane w Polsce kompozycje i po raz kolejny utwory prapremierowe, w tym specjalne zamówienia festiwalowe. Cieszę się, że nasz Festiwal inspiruje twórców do poszukiwań. Mam nadzieję, że po raz kolejny przekonamy się, że Eufonie łączą muzyczne tradycje i współczesność – powiedział wiceszef resortu kultury.

Dr Jarosław Sellin wskazał, że standardem Festiwalu Eufonie jest obecność kompozytorów, którzy chętnie osobiście uczestniczą w wydarzeniu, jak Mikołaj Górecki i Eric Sessler - wykładowca słynnego The Curtis Institute of Music w Filadelfii. Dodał, że organizatorzy Festiwalu od początku dbają o obecność muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

W tym roku po raz kolejny wielki utwór Pendereckiego zabrzmi podczas finału Festiwalu. Jestem przekonany, że będzie to niezwykłe wydarzenie, jakiego Warszawa nie widziała od ponad pół wieku. W sobotę, 25 listopada, w Kościele Wszystkich Świętych, zaprezentujemy pełną, dwuczęściową wersję „Jutrzni” Krzysztofa Pendereckiego. W ten sposób uczcimy 90. rocznicę urodzin mistrza, a z monumentalnym dziełem zmierzy się około 230 artystów – przekazał.

Wiceminister kultury zapowiedział także koncert inauguracyjny Eufonie.

Festiwal zainauguruje 17 listopada występ BBC Symphony Orchestra. W repertuarze brytyjskiej orkiestry znalazło się „Preludium symfoniczne Polonia” Edwarda Elgara, skomponowane w 1915 r. na prośbę Emila Młynarskiego, współzałożyciela Filharmonii Narodowej w Warszawie, a zadedykowane Ignacemu Paderewskiemu – zakończył sekretarz stanu w MKiDN.

O Festiwalu Eufonie

I edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie odbyła się w 2018 r. i obejmowała 11 koncertów, które cieszyły się dużą popularnością. Ideą festiwalu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś po kraje bałtyckie i Skandynawię.

Motywem przewodnim V edycji Eufonii są tradycje ludowe odzwierciedlające tożsamość narodową oraz stanowiące niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców. Program festiwalu obejmuje 14 wydarzeń, wśród których nie zabraknie prapremier czy wyjątkowych projektów, stanowiących połączenie muzyki z filmem. Podczas ośmiu dni festiwalowych będzie można usłyszeć na żywo utwory takich kompozytorów jak Karol Szymanowski, Bedřich Smetana, Jean Sibelius, Andrzej Panufnik czy Franz Liszt

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}