W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W 100. rocznicę Nagrody Nobla dla autora „Chłopów” zakończyliśmy nabór do programu „Reymont. Interwencje”

13.11.2024

Aż 674 wnioski wpłynęły w ramach naboru do nowego programu dotacyjnego „Reymont. Interwencje”. Jego celem jest wsparcie projektów upamiętniających twórczość Władysława Reymonta – jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich, który 100 lat temu otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi”.

W 100. rocznicę Nagrody Nobla dla autora „Chłopów” zakończyliśmy nabór do programu „Reymont. Interwencje”

W ramach programu „Reymont. Interwencje” wesprzemy przedsięwzięcia, które upamiętnią twórczość Władysława Reymonta i osadzą ją we współczesnych kontekstach promowania wrażliwości społecznej i różnorodności. Informacje o dalszych etapach procedury oraz terminach rozstrzygnięcia programu będą podawane na bieżąco na stronie Narodowego centrum Kultury – operatora programu.

Budżet programu wynosi 1 mln zł, a wnioskodawcy mieli możliwość ubiegania się o dofinansowanie w wysokości od 10 do 75 tys. zł. Środki będą przeznaczone na organizację wydarzeń lub widowisk artystycznych, zadań edukacyjno-kulturalnych włączających społeczność lokalną, a także edukacyjnych lub naukowych.

Nagroda Nobla dla „Chłopów”

100 lat temu, 13 listopada 1924 r., Władysław Stanisław Reymont otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową powieść „Chłopi”. Akademia Szwedzka doceniła uniwersalizm powieści, archetypiczność postaci, harmonię kompozycji, jak również plastyczność obrazowania, uznając „Chłopów” za „prawdziwy epos prozą”. Z uwagi na zły stan zdrowia pisarz nie był w stanie samodzielnie odebrać nagrody na ceremonii w Sztokholmie. W jego imieniu dostał ją polski przedstawiciel dyplomatyczny w Szwecji, Alfred Wysocki.

Wpływ twórczości Reymonta i powieści „Chłopi” na polską kulturę nadal jest ogromny. Świadczy o tym m.in. sukces frekwencyjny ubiegłorocznego polskiego kandydata do Oskara – filmu „Chłopi” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Wehlmana, jak i popularność muzyki do filmu autorstwa Łukasza Rostkowskiego, L.U.C.a.

{"register":{"columns":[]}}