W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Brukseli odbyło się posiedzenie Rady ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu

14.05.2024

Podsekretarz stanu Marta Cienkowska wzięła udział w posiedzeniu Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu poświęconemu wsparciu sektora kultury i sektora kreatywnego w rozwoju i wykorzystaniu potencjału sztucznej inteligencji.

fot, MKiDN

Podczas posiedzenia Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu przyjęto „Konkluzje dotyczące wspierania influencerów jako twórców treści online”. Dokument ten zwraca uwagę na społeczne oddziaływanie działalności influencerów oraz konieczność zwiększania świadomości skutków tych działań. Drugim przyjętym dokumentem były „Konkluzje w sprawie wzmocnienia pozycji sektora kultury i sektora kreatywnego w zakresie rozwoju odbiorców w oparciu o dane”.  Służą one wsparciu transformacji cyfrowej sektorów kultury i kreatywnego oraz wzmocnieniu rozwoju widowni za pomocą środków cyfrowych.

Podpisanie dokumentów poprzedziła debata z udziałem wiceminister Marty Cienkowskiej.

Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych zasobów dziedzictwa online stały się powszechnym zadaniem instytucji kultury, jednak wciąż niewiele z nich w swojej pracy wykorzystuje sztuczną inteligencję. Wynika to głównie z braku środków finansowych, jak również braku zaawansowanych kompetencji wśród pracowników sektora kultury – zwróciła uwagę w swoim wystąpieniu polska wiceminister kultury.

Zdaniem Marty Cienkowskiej istotny wkład w obszarze sztucznej inteligencji będą miały uczelnie artystyczne, tworząc nowe kierunki rozwoju w zakresie podnoszenia kompetencji czy też prowadząc różnego typu projekty badawcze lub artystyczne. Wiceminister przekazała również, że polski resort kultury korzysta z możliwości, które przynosi sztuczna inteligencja.

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do poszukiwania utraconych dóbr kultury, co pozwala zwielokrotnić liczbę odnalezionych dzieł sztuki - podkreśliła podsekretarz stanu w MKiDN.

Posiedzenie zakończyła konferencja Twin It!, zorganizowana w ramach kampanii Komisji Europejskiej służącej upowszechnieniu wykorzystania technologii 3D w celu zachowania dziedzictwa i poszerzenia dostępu do dóbr kultury. Strona polska zaprezentowała wyniki digitalizacji kolegiaty św. Marcina w Opatowie – jednego z najcenniejszych i najlepiej zachowanych w Polsce zabytków architektury romańskiej.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}