W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Weekend seniora z kulturą” po raz kolejny z rekordową frekwencją!

20.10.2023

Prawie 40 tys. osób wzięło udział w 10. edycji akcji „Weekend seniora z kulturą”. Od 29 września do 1 października ponad 500 instytucji kultury na terenie całego kraju oferowało udział – bezpłatnie lub za symboliczną opłatą – w spektaklach, koncertach, warsztatach, zwiedzaniu muzeów i innych wyjątkowych wydarzeniach. Najwięcej instytucji włączyło się do akcji w województwie małopolskim, gdzie na zainteresowanych czekało do wyboru 86 instytucji i placówek, w których można było skorzystać z oferty. Do grupy z największą liczbą instytucji stojących otworem dla seniorów należały także województwa: mazowieckie, pomorskie i śląskie. Wśród miast największy wybór atrakcji oferowały Kraków, Warszawa, Gdańsk, Lublin, Łódź, Katowice oraz Toruń.

„Weekend seniora z kulturą” po raz kolejny z rekordową frekwencją!

Muzea

Wśród muzeów największą frekwencją cieszyło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, które odwiedziło 3 005 osób. W ramach biletu wstępu do poszczególnych oddziałów Muzeum za symboliczną złotówkę seniorzy uczestniczyli m.in. w plenerowych spotkaniach malarskich przy pędzlu wokół jachtu „Mazurek” nieopodal Spichlerzy na Ołowiance.

Muzeum Narodowe w Warszawie odwiedziły 1 682 osoby, Muzeum Narodowe we Wrocławiu odnotowało 1 271 gości. W stolicy seniorzy uczestniczyli we wspólnym układaniu puzzli „Bitwa pod Grunwaldem”, interaktywnych zadaniach i grach w muzealnych galeriach, oprowadzaniach muzycznych po galerii Sztuki Dawnej i Galerii Sztuki XIX Wieku, a także treningu ciała i umysłu z medytacją. Z kolei we Wrocławiu przygotowano dla nich spacer tematyczny po wystawach stałych, podczas którego obejrzeli wybrane obrazy ukazujące kwiaty różnych gatunków roślin wraz z ich symbolicznymi znaczeniami. Wielu seniorów skorzystało też z oferty przygotowanej przez Muzeum Krakowa, Muzeum - Zamek w Łańcucie, jak również z Biletu dla Seniora w cenie 5 zł, uprawniającego do wstępu na wystawy stałe i czasowe we wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dużą frekwencję odnotowały Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Gdańska czy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wśród licznie odwiedzanych były również mniejsze muzea regionalne, takie jak: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum w Lęborku czy Muzeum Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Instytucje artystyczne

Wśród instytucji artystycznych rekordową frekwencję odnotowała Filharmonia Poznańska, która zorganizowała bezpłatny koncert pt. „Msza Koronacyjna” w kościele pw. NMP i św. Wojciecha w Lądzie nad Wartą. W programie wieczoru znalazły się II Litania ostrobramska Stanisława Moniuszki oraz Msza koronacyjna C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wydarzenie zgromadziło 700 osób. Z kolei w koncercie w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży z muzyką m.in. F. Chopina, S. Moniuszki, K. Kurpińskiego wzięło udział 400 seniorów.

Wielu seniorów uczestniczyło również w wydarzeniach Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku, jak również Teatru Powszechnego w Łodzi, który oferował obniżone ceny na spektakle „#Otagowani” oraz „Pomoc domowa”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też wydarzenia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej: koncert Akademii Operowej – „Zestawienie muzyki współczesnej z muzyką klasyczną” oraz spektakl operowy w dwóch częściach m.in. Bizet, Moniuszko, Penderecki i Szymanowski. 

Domy i centra kultury oraz biblioteki

Seniorzy odwiedzali także domy i centra kultury oraz biblioteki, gdzie brali udział w licznych spotkaniach, wykładach, prelekcjach, warsztatach, występach tanecznych, koncertach, jak również projekcjach filmowych.

Niezwykle szeroką ofertę dla seniorów oferowało Libiąskie Centrum Kultury, które gościło 440 osób. Do proponowanych atrakcji należały: spektakl teatralny „Jeden dzień w domu niespokojnej starości - przystanek w drodze do św. Piotra” w wykonaniu grupy „Przy Pałacu” z Trzebini, wstęp na wystawę „Ginący świat” Justyny Harris, retransmisja koncertu Andre Rieu „Miłość mieszka pośród nas”, jak również „Libiąski Bieg z Uśmiechem” na dystansie 5 i 10 km. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie, które zgromadziły 400 seniorów. Wśród nich znalazł się m.in. muzyczny spektakl komediowy z piosenkami Wojciecha Młynarskiego „Sposób na panów” czy program rozrywkowy Salonu Artystycznego Seniorów pn. „Kabaret Janusza rozśmiesza i wzrusza”.

Wiele osób przyszło na festyn „Pasje (nie tylko) Chełmian” oraz spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżnika - Jedwabnym Szlakiem przez Kazachstan i Uzbekistan zorganizowane przez Chełmską Bibliotekę Publiczną im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie. Licznie odwiedzane były też filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, gdzie na odwiedzających czekały warsztaty, prelekcje, spotkania integracyjne i wspomnieniowe dla mieszkańców, a także omówienie najnowszych adaptacji filmowych oraz nowości wydawniczych wraz z książkowymi upominkami.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}