W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy „Kulisiewicz. Lapidarne piękno”

18.11.2022

„Cieszę się, że Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki mogła przygotować tę wyjątkową wystawę, która pokazuje pełne spektrum twórczego doświadczenia Tadeusza Kulisiewicza. Tym bardziej, iż pokazuje ją w możliwie szerokim kontekście historycznym i kulturowym - dokumentacji archiwalnej, zapisów filmowych i fotograficznych. Mam nadzieję, że będzie ona dla widzów prawdziwym przeżyciem artystycznym” - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym przez wiceminister Wandę Zwinogrodzką podczas wernisażu wystawy „Kulisiewicz. Lapidarne piękno”. Ekspozycja będzie prezentowana w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki do 5 marca 2023 roku.

Wernisaż wystawy „Kulisiewicz. Lapidarne piękno”, fot. Fot. Jakub Czelaj

Wicepremier Gliński wskazał, że inauguracja wystawy jest okazją do wyrażenia uznania i podziwu dla twórczości Tadeusza Kulisiewicza.

Kulisiewicz był artystą, który posługiwał się kreską z niezwykłą świadomością, wrażliwością na formę i wyczuciem. Od początku swojej artystycznej drogi fascynował się techniką drzeworytu - napisał szef resortu kultury, podkreślając, że właśnie przy wykorzystaniu tej techniki powstał jeden z najbardziej znanych cyklów artysty, czyli zbiór szlembarski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zauważył, że na wystawie w Galerii Zachęta zostało wyeksponowanych wiele drzeworytów, suchorytów oraz rysunków, które świetnie prezentują precyzję i badawczą wnikliwość Kulisiewicza. Podkreślił, że wiele z nich powstało podczas egzotycznych podróży, które inspirowały artystę.

Szef resortu kultury przekazał słowa uznania dla pomysłodawcy i kuratora wystawy Janusza Janowskiego, dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Podziękował także całemu zespołowi Zachęty oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania otwieranej wystawy.


O wystawie „Kulisiewicz. Lapidarne piękno”

Wystawa prezentuje wielowątkową historię artysty. „Mistrz kreski” z Kalisza uczestniczył w wielu dalekich podróżach artystycznych, które kształtowały poszczególne rozdziały życia oraz jego oryginalny i wybitny język wyrazu. Dla odwiedzających przygotowano pokaz licznych suchorytów i rysunków tworzonych za pomocą wielu technicznych, stylistycznych i tematycznych rozwiązań. Na wystawie można podziwiać unikatowy wybór dzieł, niepokazywanych jak dotąd w jednej przestrzeni oraz niesamowite drzeworyty z cyklu Szlembark i przedwojenne suchoryty, które pozwolą dostrzec ikoniczną „kulisiewiczowską kreskę”.

Na wystawie prezentowane są grafiki, rysunki i szkice powstałe w czasie całego życia artysty, także te z inspirujących wojaży do Chin, Indii, Ameryki Południowej czy na Kubę. Prace pochodzą z wielu galerii i muzeów, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku czy Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, a także Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Warszawy. Znaczną część wystawy stanowią prywatne kolekcje Wandy i Leonarda Pietraszaków, Jacka Kudelskiego oraz Jacka Łozowskiego.

Dopełnieniem merytorycznym wystawy jest obszerna dokumentacja archiwalna, prasa, książki, fotosy teatralne i filmowe oraz filmy dokumentalne.

Ekspozycję można podziwiać w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki do 5 marca 2023 roku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}