W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy „Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944”

13.09.2023

„Historycy do dzisiaj próbują oszacować dokładną liczbę ofiar zbrodni w Ponarach, której dokonywali niemieccy okupanci wraz z litewskimi oddziałami pomocniczymi, szaulisami. Szacunki mówią o co najmniej 80 tys. ofiar. Przypominamy ich również dlatego, bo w przeważającej części byli przed 1939 rokiem obywatelami polskimi” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas wernisażu wystawy „Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944”, który odbył się dziś na Targu Węglowym w Gdańsku. Wystawę można zwiedzać do 29 września 2023 r.

, fot. PAP/Marcin Gadomski

Wiceminister kultury przypomniał, że na obszarze przedwojennego podwileńskiego osiedla wypoczynkowego dla pracowników kolei Sowieci po 17 września 1939 roku rozpoczęli budowę podziemnych magazynów paliwa lotniczego.

W drugiej połowie 1941 roku, po zajęciu miejscowości przez nazistowskie Niemcy, teren tej budowy stał się miejscem egzekucji przede wszystkim ludności żydowskiej, ale również polskiej inteligencji i Romów. Dobrze, że w Gdańsku, mieście, które przygarnęło tak wielu wilnian, możemy razem czcić ofiary i przypominać wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat – powiedział dr Jarosław Sellin.

Wystawa „Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944”

Wystawa „Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944” to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona Zbrodni Ponarskiej i jej ofiarom. Ekspozycja prezentująca 15 plansz powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, które zajmuje się nagłaśnianiem zbrodni za pośrednictwem wydawanych publikacji i wygłaszanych prelekcji.

Dzięki zaangażowaniu Rodziny Ponarskiej i innych organizacji kresowych powstało 41 tablic i pomników ponarskich w Polsce i na Litwie. Bliźniacza wystawa zostanie zaprezentowana w dniach 21-26 września 2023 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Organizatorem wystawy jest gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 29 września 2023 r. na Targu Węglowym w Gdańsku.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}