Wicepremier Piotr Gliński w Kijowie: musimy postawić barierę symboliczną
22.04.2022
Świat powinien zobaczyć, co się dzieje na Ukrainie. W Borodziance widzieliśmy pomniki celowo niszczone, pomnik Tarasa Szewczenki specjalnie ostrzelany przez żołdaków, smutne przykłady zwyrodnienia, potwierdzające naszą tezę, że musimy postawić pewną barierę symboliczną. Nie ma żadnych argumentów wobec zabijania dzieci i cywilów w XXI w., wobec wojny i ludobójstwa – powiedział po wizycie w Borodziance wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Podkreślał, że w tej niewielkiej podkijowskiej miejscowości doskonale widać modus operandi, który stosują Rosjanie. „To jest terror wobec ludności cywilnej, to są zbrodnie wojenne. To mieliśmy w Czeczenii, w Gruzji, w tej chwili to mamy na Ukrainie. A przecież był wcześniej już Donbas i Krym. Nie ma na to zgody i dlatego zdecydowanie wspieramy Ukrainę od samego początku tej wojny” – mówił prof. Gliński.
Świat musi dokonać rewizji geopolityki
Dodał, że świat musi dokonać rewizji geopolityki, ale także pewnych trendów kulturowych, które doprowadziły do tego, że w XXI w. możemy mieć do czynienia z ludobójstwem, ze zbrodniami wojennymi, z brutalnym atakiem, zrzucaniem bomb na szpitale, na przedszkola, na teatry i na domy mieszkalne. „Kraj, który się sam wypisuje z grona państw cywilizowanych, musi ponieść konsekwencje najgłębsze. My mówimy, że w tej chwili nie jest czas na rosyjski balet, na kulturę rosyjską – dlatego że Rosjanie wybrali tragiczną, obłędną drogę rozwiązywania swoich problemów. I na to naszej zgody nie ma” - stwierdził polski minister kultury.
Polskie wsparcie dla Ukrainy w dziedzinie kultury
Przypomniał, że Polska jest bardzo zaangażowana we wsparcie dla Ukrainy, także dla ukraińskiej kultury. „Od lat mieliśmy bardzo dobre relacje z Ukraińcami na poziomie współpracy instytucjonalnej, muzealnej, współpracy z archiwistami, nasze zespoły konserwatorskie są tu obecne od lat – to dzisiaj procentuje. Dzień przed wybuchem wojny powołaliśmy w MKiDN specjalny zespół, który zajmuje się koordynacją tej pomocy” – mówił, wskazując na skalę polskiego wsparcia także w zakresie sprzętu do zabezpieczania zabytków i muzealiów. – „Przekazaliśmy już ponad 20 transportów, przede wszystkim do Lwowa, ale także tutaj, do Kijowa”.
Trójkąt Lubelski w kulturze
Wicepremier Gliński podkreślał również znaczenie współpracy Polski, Litwy i Ukrainy. „Format Trójkąta Lubelskiego odwołuje się do Unii Lubelskiej, do czasów, kiedy trzy narody wspólnie tworzyły wielokulturową Rzeczpospolitą. Dzisiaj nawiązujemy do tej współpracy poprzez konkretne działania. Nawiązując w styczniu współpracę Trójkąta Lubelskiego w dziedzinie kultury, chcieliśmy ją rozpocząć od wymiany młodzieży. Te projekty dzisiaj są zawieszone, ale są inne, które możemy wspólnie realizować” – mówił. W ramach Trójkąta Lubelskiego Warszawa, Wilno i Kijów współpracują w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. 28 lutego ministrowie kultury podpisali internetową deklarację współpracy w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa, zawierającą m.in. zamiar rozwoju wspólnych szlaków kulturowych Ukraina-Polska-Litwa.
Digitalizacja ukraińskiej kultury
Podczas spotkania w Kijowie ministrowie kultury Polski i Litwy zadeklarowali, że oba kraje będą współfinansować rozwój platformy do digitalizacji ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. W ubiegłym roku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zakończyło pierwszy etap digitalizacji niematerialnych obiektów dziedzictwa i rozpoczęło tworzenie specjalnego rejestru. Wojna skomplikowała te plany, ale wsparcie krajów Trójkąta Lubelskiego pozwoli na digitalizację i zabezpieczenie ukraińskiej kultury w formie cyfrowej.
Rozmowy ministrów kultury Polski, Litwy i Ukrainy
Wcześniej podczas spotkania ministrów kultury Ukrainy, Litwy i Polski w Kijowie omówiono pilne kwestie dotyczące m.in.:
● utworzenia wspólnej grupy roboczej ds. przywrócenia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego;
● konieczności nałożenia sankcji na osoby fizyczne i prawne wspierające rosyjską agresję militarną na Ukrainę oraz szerzące dezinformacje o wojnie na Ukrainie;
● wsparcia finansowego dla ukraińskich nadawców;
● dostarczenia Ukrainie sprzętu telewizyjnego i radiowego, który pomoże w odbudowie infrastruktury telewizyjnej zniszczonej przez wojska rosyjskie na niektórych obszarach;
● realizacji projektów kulturalnych mających na celu wsparcie czasowo przesiedlonej ludności ukraińskiej (uchodźców), w tym inicjatyw współpracy kulturalnej między artystami i ludźmi kultury, dostarczania książek itp.