Wystawa „Złote runo – sztuka Gruzji” w Muzeum Narodowym w Krakowie
18.04.2024
Pierwszą w Europie wystawę prezentującą panoramę kultury gruzińskiej od czasów najdawniejszych po awangardę od dziś można zwiedzać w Muzeum Narodowym w Krakowie. W uroczystym otwarciu ekspozycji uczestniczyła podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska, która odczytała list ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Wystawa będzie dostępna do 15 września br.
Ta wystawa jest wyjątkową okazją do przybliżenia niezwykłej więzi łączącej Gruzję i Polskę. Dzięki prezentacji dzieł takich autorów jak Henryk Filipowicz czy Henryk Hryniewski będziemy mieli okazję lepiej zrozumieć wspólne dziedzictwo (…) Szczególne podziękowania za wsparcie udzielone temu wyjątkowemu przedsięwzięciu kieruję do Pani Minister Thei Tsulukiani. Mam nadzieję, że dzięki obcowaniu ze wspólną kulturą relacje między naszymi krajami będą jeszcze bliższe – napisał minister Bartłomiej Sienkiewicz.
O wystawie
Gruzja i Kaukaz wydają się zarówno bliskie, jak i dalekie. Bliskie z racji licznych więzi łączących obydwa kraje od co najmniej XVIII wieku, gdy na Kaukazie pojawili się pierwsi polscy zesłańcy, dalekie – z racji położenia i odmiennych zwyczajów i tradycji. Spoiwem wzmacniającym szacunek dla wspólnego dziedzictwa są kultura i sztuka.
Na wystawie zgromadzono ponad 700 obiektów. Podzielono ją na 10 sekcji prezentujących panoramę kultury gruzińskiej – od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje czy militaria. Pokazywane są też zabytki gruzińskiego piśmiennictwa z różnorodnymi wersjami alfabetu, jak również odmiany kultury muzycznej.
Prezentacja zabytków łączy się z opowieścią o historii Gruzji. Najstarsze z eksponatów mają ponad 7 tysięcy lat. Jedna z części wystawy obejmuje ikonografię Tbilisi - historię miasta i jego przemiany. Osobne miejsce poświęcono też sztuce najsłynniejszego gruzińskiego artysty Niko Pirosmaniego (1862–1918), który łączył motywy związane z życiem codziennym i gruzińską tradycją ze specyficzną stylizacją, nadającą dziełom niepowtarzalne, osobiste piętno.
Wystawa ukazuje też silne związki kulturowe Gruzji z Polską. Na przełomie XIX i XX wieku w Gruzji działali m.in. Henryk Hryniewiecki i Henryk Filipowicz. Z kolei współczesność na wystawie reprezentują XX-wieczni polscy i gruzińscy artyści awangardowi – Zygmunt (Zyga) Waliszewski, Lado Gudiaszwili, Dawid Kakabadze czy Elene Achwlediani.
Ekspozycja „Złote runo – sztuka Gruzji” została zrealizowana dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Tbilisi. Została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Kultury i Sportu Gruzji.