W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej

10.11.2023

„Dziękuję Organizatorom tegorocznej odsłony Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej i życzę osobistej satysfakcji z realizacji tego tak istotnego dla kultury narodowej projektu. Wszystkim artystom gratuluję udziału i możliwości zaprezentowania swoich talentów. Festiwalowej publiczności zaś życzę niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji, podczas obcowania ze sztuką sceniczną najwyższej próby” - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym przez wiceminister Wandę Zwinogrodzką podczas inauguracji XI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Teatr bez granic”.

XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, fot. MKiDN

Podczas uroczystości, która odbyła się w Wileńskim Teatrze Starym, wiceminister Wanda Zwinogrodzka wręczyła Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którymi minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Edwarda Kiejzika – dyrektora Polskiego Teatru „Studio” oraz Liliję Kiejzik – kierownik artystyczną Teatru.

Minister kultury przypomniał, że inicjatywa organizacji Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej, która zrodziła w 1994 roku i odbywała się początkowo w kameralnym składzie, obecnie jednoczy wiele polskich amatorskich oraz zawodowych teatrów funkcjonujących za granicą. Role łączników w tym partnerstwie odgrywają także Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Fundacja Pomysłodalnia, patronująca projektowi Unii Teatrów Polskich poza Polską. Jednym z wydarzeń Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej będzie debata II Zjazdu Unii w Domu Kultury Polskiej.

Szef resortu kultury zaznaczył, że podczas tegorocznej edycji na festiwalowych scenach zaprezentują się polskie grupy teatralne działające w Szkocji, Ukrainie, Czechach, Litwie, Anglii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. Na deskach Wileńskiego Teatru Starego – dawnego Teatru na Pohulance – wystąpi także Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, prezentując spektakl „Zakochane w Polsce”, który przedstawia losy kobiet walczących o wolną Polskę podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.

Warto dodać, że Teatr im. Juliusza Osterwy – od niedawna instytucja artystyczna współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podpisał w sierpniu 2023 roku porozumienie o współpracy artystycznej z Polskim Teatrem „Studio” w Wilnie. Instytucja ta, będąc niezwykle zasłużoną w dziedzinie krzewienia polskiej kultury za granicą, otrzymała w tym roku status teatru zawodowego na Litwie, co jest potwierdzeniem jej rangi i poziomu artystycznego – wskazał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił, że do sukcesu Polskiego Teatru „Studio” przyczyniły się osoby uhonorowane Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - kierownik artystyczny Lilija Kiejzik oraz dyrektor Edward Kiejzik.

Pani Lilija Kiejzik, z wykształcenia reżyser i polonistka, przejęła kierownictwo Teatru w 1986 roku. Przez kolejne lata powstało na tej scenie wiele przedstawień dramatycznych, muzycznych i poetyckich, na czele z Procesem sądowym wg „Dziadów” Adama Mickiewicza w jej reżyserii. Spektakle „Studia” są grane na deskach teatralnych nie tylko w Polsce, ale też w innych państwach europejskich. Współcześnie, Teatr pod dyrekcją Pana Edwarda Kiejzika, z rozmachem organizuje trzy międzynarodowe festiwale teatralne. Są to, poza obecnym, Międzynarodowy Festiwal Monospektakli „MonoWschód” oraz „Trans/Misje Balticum”. Składając serdeczne gratulacje odznaczonym życzę, aby nie ustawali w swojej twórczej pasji i niezłomnej misji na rzecz promocji kultury polskiej za granicą – napisał minister kultury.

Dziękując organizatorom tegorocznej odsłony Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej, prof. Piotr Gliński pogratulował wszystkim artystom udziału w wydarzeniu i możliwości zaprezentowania swoich talentów, zaś festiwalowej publiczności złożył życzenia niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji podczas obcowania ze sztuką sceniczną najwyższej próby.

O Festiwalu

XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej” odbywa się w dniach 8-14 listopada 2023 roku. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w różnych miejscach, m.in. w Wilnie, Trokach, Nowej Wilejce, Rudominie, Solecznikach i Zujunach. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu prezentację teatrów (nie tylko amatorskich) spoza Polski. Misją wydarzenia jest promowanie teatru jako sztuki niosącej szczególne wartości i mającej walory edukacyjne. W 11. edycji wezmą udział artyści m.in. z USA, Anglii, Szkocji, Ukrainy, Niemiec, Czech, Litwy i Polski. Oprócz prezentacji spektakli odbędą się także warsztaty, projekcje filmowe, koncerty oraz Debata II Zjazdu Unii Teatrów Polskich poza Polską.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}