W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami 55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

23.08.2024

Od ponad pięćdziesięciu lat w drugiej połowie sierpnia Zakopane zamienia się w pełną muzyki, tańca i śpiewu stolicę tradycyjnego folkloru. Program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wypełniły występy zespołów regionalnych z Polski i całego świata, ale także wiele wydarzeń towarzyszących. W koncercie finałowym Festiwalu pn. „Górale świata” wzięła udział podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska, która wręczyła nagrody laureatom festiwalowych konkursów.

Za nami 55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, fot. MFFZG

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jest największym festiwalem związanym z kulturą ludową. Odwołuje się do lokalnych tradycji ziem górskich różnych krajów Europy i świata. Przez ponad 50 minionych lat uczestniczyło w nim ok. 700 zespołów z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny folklor oraz zapomniane obrzędy, które są fascynującym doświadczeniem dla tłumów turystów. 

O Festiwalu

Głównym punktem Festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Podczas tegorocznych zmagań wystąpiły zespoły, prezentujące góralski folklor z Burundi, Węgier, Turcji, Serbii, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Indonezji, Kosova, Rumunii Słowenii i Polski. Oceniło je międzynarodowe Jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. 

Ważną częścią Festiwalu jest też Międzynarodowy Konkurs Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych im. Władysława Trebuni Tutki, w którym od 2011 roku przyznawana jest nagroda specjalna dla najlepszego instrumentalisty za wierność tradycji w zakresie stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru o nazwie „Sabałowe gęśle”.

Tegoroczny program uzupełniły także m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, warsztaty sztuki ludowej oraz animacje dla najmłodszych. 
Wydarzenie odbywało się na zakopiańskich Krupówkach oraz w wiosce festiwalowej na Dolnej i Górnej Równi Krupowej i zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}