Za nami konsultacje społeczne założeń do ustawy medialnej
27.09.2024
23 września zakończyły się konsultacje społeczne opracowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego koncepcji wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Wpłynęło 106 stanowisk z uwagami do projektu.
Dziękujemy za przesłane zgłoszenia. Przeprowadzimy szczegółową analizę wszystkich nadesłanych uwag i odniesiemy się do zgłoszonych postulatów. Pod koniec października br. przedstawimy raport z konsultacji społecznych - zaznacza Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego.
Kto wziął udział w konsultacjach?
Uwagi do założeń ustawy zgłosili:
- nadawcy publiczni: 4 stanowiska nadawców publicznych i Polskiej Agencji Prasowej (jedno ze stanowisk jest podpisane przez 17 regionalnych rozgłośni radiowych);
- reprezentanci niezależnych mediów lokalnych: 35 stanowisk;
- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki oraz media samorządowe: 12 stanowisk
- organizacje pozarządowe: 22 stanowiska
- organizacje przedsiębiorców: 11 stanowisk
- przedsiębiorcy: 8 stanowisk
- osoby fizyczne: 11 stanowisk
- organy administracji publicznej: 3
W kolejnym etapie przygotujemy projekt ustawy medialnej
W oparciu m.in. o uwagi z konsultacji społecznych przygotujemy projekt ustawy wdrażającej propozycje zawarte w koncepcji Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Prace nad projektem ustawy planujemy zakończyć pod koniec listopada br. Następnie projekt zostanie skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o wpis do Wykazu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów. Po uzyskaniu wpisu, który może nastąpić na przełomie 2024 i 2025 roku, projekt zostanie poddany formalnym miesięcznym konsultacjom społecznym.