W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami konsultacje społeczne założeń do ustawy medialnej

27.09.2024

23 września zakończyły się konsultacje społeczne opracowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego koncepcji wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Wpłynęło 106 stanowisk z uwagami do projektu.

Ustawa Medialna

„Dziękujemy za przesłane zgłoszenia. Przeprowadzimy szczegółową analizę wszystkich nadesłanych uwag i odniesiemy się do zgłoszonych postulatów. Pod koniec października br. przedstawimy raport z konsultacji społecznych” - zaznacza Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego.

Kto wziął udział w konsultacjach?

Uwagi do założeń ustawy zgłosili:

  • nadawcy publiczni: 4 stanowiska nadawców publicznych i Polskiej Agencji Prasowej (jedno ze stanowisk jest podpisane przez 17 regionalnych rozgłośni radiowych);
  • reprezentanci niezależnych mediów lokalnych: 35 stanowisk;
  • jednostki samorządu terytorialnego, ich związki oraz media samorządowe: 12 stanowisk
  • organizacje pozarządowe: 22 stanowiska
  • organizacje przedsiębiorców: 12 stanowisk
  • przedsiębiorcy: 7 stanowisk
  • osoby fizyczne: 11 stanowisk

W kolejnym etapie przygotujemy projekt ustawy medialnej

W oparciu m.in. o uwagi z konsultacji społecznych przygotujemy projekt ustawy wdrażającej propozycje zawarte w koncepcji Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Prace nad projektem ustawy planujemy zakończyć pod koniec listopada br. Następnie projekt zostanie skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o wpis do Wykazu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów. Po uzyskaniu wpisu, który może nastąpić na przełomie 2024 i 2025 roku, projekt zostanie poddany formalnym miesięcznym konsultacjom społecznym.

{"register":{"columns":[]}}