W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami pierwsza konferencja edukacji artystycznej - wspólnie wypracowaliśmy nową wizję rozwoju

28.10.2024

Podczas dwudniowej konferencji „Dodajmy uczniom skrzydeł” nakreśliliśmy wspólną wizję edukacji artystycznej w szkołach powszechnych, artystycznych oraz w edukacji pozaszkolnej. 500 przedstawicieli różnych sektorów związanych z edukacją kulturalną i artystyczną podkreśliło, jak ważna jest edukacja pełna pasji i radości tworzenia, która daje uczniom wolność i różnorodność wyboru ścieżki kształcenia.

Dodajmy uczniom skrzydeł

Podczas paneli eksperckich dyskutowaliśmy o wyzwaniach stojących przed współczesnym systemem edukacyjnym, zarówno powszechnym, jak i artystycznym. Rozmawialiśmy także o różnych formach edukacji pozaszkolnej. Eksperci i metodycy poprowadzili kreatywne warsztaty z muzyki, plastyki, tańca i animacji kulturalnej. Przeprowadziliśmy również badania ankietowe dotyczące wizji edukacji artystycznej, po prezentacji wyników ankiety przeprowadziliśmy burzę mózgów.

Konferencja była długo oczekiwaną inicjatywą. Otwartość na dialog sprawiła, że mogliśmy usłyszeć głos wszystkich środowisk zaangażowanych w edukację artystyczną, a także wymienić się doświadczeniami. Realizacja ustalonych kamieni milowych sprawi, że system edukacji artystycznej zyska rozwiązania, które go wzmocnią, w tym także  przedmioty artystyczne w szkołach powszechnych – powiedziała Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Nowa jakość edukacji artystycznej

Dyskutując o koniecznych zmianach w nauczaniu przedmiotów artystycznych uwzględniliśmy wszystkie poziomy – edukację profesjonalną w szkołach artystycznych, ogólnorozwojową w szkołach powszechnych i edukację pozaszkolną integrującą społeczności lokalne. Chcemy, by edukacja artystyczna była dostępna dla wszystkich – dzięki nauczycielkom i nauczycielom posiadającym praktyczne umiejętności potrzebne do nauczania tych przedmiotów oraz pracowniom artystycznym dostępnym w szkołach powszechnych.

Aby zrealizować powyższe cele będziemy pracować nad powołaniem:

  • CENTRUM KOMPETENCJI, które wypracuje profil kompetencji nauczycieli - Centrum Edukacji Artystycznej przeprowadzi otwarty nabór dla chętnych nauczycieli i animatorów kultury.
  • CENTRUM KOMUNIKACJI, którego głównym zadaniem będzie integracja i promocja edukacji artystycznej w Polsce.

Mając świadomość dynamiki zmian w obszarze edukacji będziemy pracować nad obszarami, jakie należy rozwijać, by wzmocnić  rozwój edukacji kulturalnej i artystycznej. Najważniejszymi z nich są:

  • transparentna komunikacja i współpraca pomiędzy resortami, którą zapewni powołany w tym celu zespół międzyresortowy
  • udział ekspertów rekomendowanych przez MKiDN w tworzeniu podstawy programowej dla przedmiotów artystycznych w szkolnictwie powszechnym
  • interdyscyplinarność i synergia sztuki, które należy eksplorować tj. muzyka, plastyka, taniec, teatr

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom oraz organizatorkom i organizatorom za zaangażowanie i aktywny udział w konferencji. Zaangażowanie, które obserwowaliśmy podczas paneli pokazało, jak bardzo ta inicjatywa była potrzebna.

{"register":{"columns":[]}}