W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zainaugurowaliśmy XII Sympozjum „Pamięć Europy”

21.05.2024

„Upamiętniając i opowiadając wolność” to hasło XII edycji Sympozjum „Pamięć Europy”. Rozpoczynające się dziś wydarzenie wspiera współpracę ponad 200 instytucji i organizacji z całego świata zajmujących się historią Europy w XX wieku i potrwa do 24 maja br. Sympozjum otworzyła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Poprzedziło je doroczne eksperckie spotkanie gremiów doradczych Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, które zainaugurowała podsekretarz stanu Marta Cienkowska.

Zainaugurowaliśmy XII Sympozjum „Pamięć Europy”, fot. Danuta Matloch

Sympozjum „Pamięć Europy”

Sympozjum za każdym razem odbywa się w innym europejskim mieście – gospodarzami wydarzenia były dotychczas: Gdańsk, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt, Paryż, Bruksela, Tallin, Dublin i Barcelona. W tym roku ponownie zagościło w Polsce. Gospodarzem trwających w ramach wydarzenia spotkań w dniach 21-24 maja br. jest Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Idea wydarzenia wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu na temat historii ubiegłego stulecia, uwzględniającego różne wrażliwości, doświadczenia oraz interpretacje. Sympozjum jest organizowane od 2012 r. z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Celem corocznych spotkań jest inicjowanie i wspieranie współpracy instytucji i organizacji, zajmujących się historią Europy w XX wieku. W ich ramach odbywają się dyskusje ekspertów, prezentacje projektów, jak również zwiedzania miejsc pamięci - ważnych dla kraju, w którym organizowane jest Sympozjum.

Tegoroczne Sympozjum „Pamięć Europy” jest poświęcone kwestiom wolności i sposobom jej upamiętnienia w Europie i na świecie. Naukowcy i praktycy z różnych krajów przyjrzą się przestrzeniom najnowszych i najpopularniejszych muzeów historycznych i miejsc pamięci, które przez dziesięciolecia odgrywały szczególną rolę w tworzeniu pamięci historycznej i kulturowej różnych pokoleń.

Uczestnicy omówią także szanse i zagrożenia, jakie niosą ze sobą m.in. sztuczna inteligencja, VR czy media immersyjne w kontekście dynamicznie zmieniających się technologii i coraz bardziej zaawansowanych narzędzi wizualizacji przeszłości.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie: https://enrs.eu/edition/european-remembrance-symposium-2024

Spotkanie gremiów doradczych Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność

Inaugurację Sympozjum „Pamięć Europy” poprzedziło posiedzenie gremiów doradczych Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność: Rady Naukowej i Komitetu Doradczego. Obecnie zasiada w nich 25 przedstawicieli z Polski, Niemiec, Słowacji, Węgier, Rumunii, Austrii, Litwy, Estonii, Łotwy, Gruzji, Czech i Albanii. Są to akademicy, przedstawiciele instytucji zajmujących się historią i pamięcią, a także byli i obecni politycy.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zajmuje się badaniem, dokumentowaniem i upowszechnianiem wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}