W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź pierwszego Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025

01.03.2024

„Mamy wspólny język” to hasło pierwszego w historii wspólnego sezonu kulturalnego, organizowanego przez Polskę i Rumunię. Uroczystość oficjalnego ogłoszenia Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025 uświetnił koncert na Zamku Królewskim w Warszawie w wykonaniu rumuńskich artystów pod przewodnictwem skrzypka Alexandru Tomescu. W uroczystości wzięła udział sekretarz stanu w MKiDN Bożena Żelazowska oraz wiceminister kultury Rumunii Diana Baciuna i prezes Rumuńskiego Instytutu Kultury Liviu Jicman.

Zapowiedź pierwszego Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Podczas spotkania przed koncertem polska i rumuńska wiceminister kultury omówiły stan przygotowań do wspólnego sezonu kulturalnego, najważniejsze wyzwania z nim związane oraz  perspektywy dalszego rozwijania współpracy kulturalnej między Polską i Rumunią. Program szerokiej prezentacji polskiej kultury w Rumunii przygotował Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie oraz Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Wydarzenia planowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024-2025 rozpocznie się w czerwcu 2024 r., a zakończy w październiku 2025 r. Za jego przygotowanie i realizację programu odpowiadają rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Polski sezon w Rumunii rozpocznie się otwarciem wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum im. Brukenthala w Sybinie. Przygotowana przez Fundację im. Wróblewskiego wystawa będzie się składać z prac malarskich, grafik i fotografii, inspirowanych pięknem karpackich pejzaży.

Jednymi z najważniejszych wydarzeń sezonu w Polsce będą wystawy: „Dacja, królestwo złota i srebra” w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz „Skarby i rytuały w rumuńskim średniowieczu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obie organizowane przez Narodowe Muzeum Historii Rumunii, a także wystawa monograficzna Losifa Király’ego prezentowana w ramach łódzkiego Fotofestiwalu oraz „Rumuński wiek XX. Kolekcja sztuki Ovidiu ?andora” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie - przegląd historii zeszłego wieku poprzez sztukę.

Wydarzenia rumuńskie w ramach sezonu rozpocznie wystawa „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Retrospektywa dzieł jednego z czołowych malarzy rumuńskiego modernizmu pochodzi ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie. Ponadto rumuńska publiczność będzie miała okazję zobaczyć w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie prace Tadeusza Kantora z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce – dzieła Wojciecha Fangora z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku. W Pałacu Kultury w Jassach będzie można oglądać natomiast obrazy Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Sezon przyniesie również wiele wydarzeń teatralnych, filmowych i muzycznych. Polscy i rumuńscy twórcy wezmą udział w ważnych festiwalach w obu krajach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie oraz Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

W programie największych wydarzeń filmowych nie zabraknie polskich i rumuńskich produkcji, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transilvania TIFF oraz Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Polscy i rumuńscy instrumentaliści wystąpią m.in. w ramach festiwali George Enescu Festival, Warszawska Jesień, Gărâna Jazz Festival, Balkanik Festival. Polskie wzornictwo prezentowane będzie podczas Romanian Design Week, a rumuńskie – w czasie Łódź Design Festival. Polscy i Rumuńscy pisarze wezmą udział w Festiwalu Literatury FILIT w Jassach oraz Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}