W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy laureatów 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

09.05.2023

W tegorocznej 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” laureatami konkursu zostało 14 artystów specjalizujących się w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Wyróżnieni zostali również badacze, popularyzatorzy oraz instytucje i organizacje dokumentujące i upowszechniające kulturę tradycyjną, a także uczeń wskazany przez Mistrza Tradycji. Zwycięzcy odbiorą nagrody podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Znamy laureatów 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Laureaci 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Kategoria I - dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

  • Zofia Nędza-Kubiniec (Kościelisko, woj. małopolskie, Podhale) - malarka na szkle, hafciarka, wykonawczyni strojów ludowych, poetka.
  • Ludgarda Sieńko (Janów, woj. podlaskie, Podlasie) – tkaczka, kontynuatorka tradycji tkactwa dwuosnowowego.
  • Jan Szymański (Albinów, woj. łódzkie, Łowickie) – solista, instrumentalista, skrzypek. W swoim repertuarze ma przede wszystkim oberki, kujawiaki, kujony i polki łowickie.
  • Stanisław Wyżykowski (Krosno, woj. podkarpackie, Pogórzanie) – twórca lir korbowych, skrzypek, budowniczy instrumentów ludowych. Koncertował na wielu scenach w kraju i za granicą.
  • Czesława Samsel (Zalesie, woj. mazowieckie, Kurpie) – koronkarka, twórczyni kwiatów z bibuły, palm, kierców. Zajmuje się także wyrobem pieczywa obrzędowego - „byśków” i „nowych latek”. Wykonuje hafty i misterne koronki, przędzie na krośnie i kołku.

Kategoria II - dla Mistrza tradycji

  • Kazimierz Marcinek (Nockowa, woj. podkarpackie, Rzeszowszczyzna) – jeden z najwybitniejszych skrzypków starszej generacji na Rzeszowszczyźnie. Kierował kilkoma kapelami, jednak najchętniej występuje jako solista.

Kategoria III - dla twórców za pisarstwo ludowe

  • Florianna Kiszczak (Radzięcin, woj. lubelskie, Ziemia Biłgorajska) – tworzy wiersze i opowiadania, w których dominują tematy związane z kulturą ludową i religijną.

Kategoria IV - dla badaczy, naukowców i animatorów

  • Wojciech Kowalczuk (Białystok, woj. podlaskie, Podlasie) – etnograf, muzealnik, autor wielu projektów badawczo-wystawienniczych z zakresu sztuki rękodzieła ludowego północno-wschodniej Polski.
  • Jadwiga Parecka (Brzeźnica woj. lubuskie, Grupa etnograficzna Górali Bukowińskich) – animatorka życia społeczno-kulturalnego, autorka licznych publikacji na temat folkloru muzyczno-tanecznego, zwyczajów, gwary oraz kultury kulinarnej Górali Bukowińskich.

Kategoria V - dla kapel ludowych

  • Kapela Braci Adamczyków (Szydłowiec, woj. mazowieckie, Ziemia Szydłowiecka) – kapela rodzinna Czesława i Jana Adamczyków, którzy grają na harmonii pedałowej i skrzypcach. W 2013 roku do kapeli dołączyła Katarzyna Zedel (bębenek i baraban).

Kategoria VI - dla zespołów folklorystycznych

  • Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV (Łukowa, woj. lubelskie, Ziemia Biłgorajska) – wykonuje pieśni weselne z zachowaniem tradycyjnej emisji głosu, gwary i archaicznych melodii.
  • Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa (Przemków, woj. dolnośląskie, Dolny Śląsk) – repertuar zespołu obejmuje wielogłosowe dawne pieśni zalotne, weselne, rekruckie i ballady.

Kategoria VII - dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej

  • Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu (Zbąszyń, woj. wielkopolskie, Ziemia Lubuska) – od początku działalności obejmuje opieką muzyków ludowych regionu zbąszyńskiego, chroni tradycje koźlarskie, propaguje muzykę ludową Regionu Kozła.
  • Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze (Przysucha, woj. mazowieckie, Ziemia Przysuska) – jego działalność jest skierowana przede wszystkim na zachowanie i dokumentowanie kultury tradycyjnej regionu poprzez doroczną organizację przeglądów folkloru - „Dni Kolbergowskie”.

Po raz trzeci w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana zostanie także nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie otrzyma Lidia Biały, założycielka Fundacji Iskry Tradycji, która kształci przyszłe pokolenia muzykantów.

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, a ponadto pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Więcej informacji o nagrodzie oraz jej dotychczasowych laureatach z lat 1974–2022 znajduje się na stronie: www.nagrodakolberg.pl.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}