Znamy laureatów Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa
30.01.2024
„Popularyzacja wiedzy o zabytkach i muzealiach ma ogromne znaczenie społeczne. Wpływa na zwiększenie świadomości na temat potrzeby ochrony dziedzictwa oraz zrozumienia znaczenia zabytków i ich roli w kulturze i historii kraju” – powiedziała sekretarz stanu w MKiDN Bożena Żelazowska podczas uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa - edycja 2023. W konkursie przyznano 8 nagród i 16 wyróżnień. Uroczystość odbyła się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Generalna Konserwator Zabytków przekazała, że nagrodzone oraz wyróżnione prace zostały poświęcone konserwacji malarstwa, architektury, monitoringowi diagnostycznemu obiektów historycznych, a także modelom zarzadzania dziedzictwem kultury. Podkreśliła, że przysłużą się one nie tylko zwiększeniu wiedzy dotyczącej wartości i potrzeby ochrony dziedzictwa kulturowego, ale również promowaniu dialogu oraz współpracy między różnymi podmiotami i sektorami.
Nowoczesne podejście do dziedzictwa polega na dostrzeganiu w nim nie tylko ważnego czynnika rozwoju turystycznego czy ekonomicznego regionu. Istotne znaczenie odgrywa również rola społeczna zabytków służąca wzbogacaniu zarówno intelektualnej, jak i emocjonalnej sfery społeczeństwa. Dlatego Państwa zaangażowanie we wspólną ochronę dziedzictwa ma szczególne znaczenie – podkreśliła wiceminister Bożena Żelazowska.
O konkursie
Celem Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków jest zainteresowanie młodej kadry naukowej i badawczej problematyką ochrony zabytków oraz muzealnictwa. Konkursie mogą brać udział wyłącznie kandydaci nie będący samodzielnymi pracownikami nauki.
W 2023 roku na konkurs wpłynęło 51 prac, wśród których znalazło się: 12 prac doktorskich, 36 magisterskich, 1 wieńcząca studia podyplomowe, 1 inżynierska oraz 1 popularyzatorska.
Uczestnicy Konkursu reprezentowali m.in. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie, Politechnikę Warszawską, Krakowską, Łódzką i Wrocławską, Uniwersytet Jagielloński i Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Sopocką Akademię Nauk Stosowanych.
Lista nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie