Znamy zwycięzców 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
28.09.2024
Złoty Lwy, czyli główną nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymała „Zielona Granica” Agnieszki Holland. Statuetkę z rąk Hanny Wróblewskiej, ministry kultury i dziedzictwa narodowego odebrał producent filmu Marcin Wierzchosławski. „Zieloną Granicę” docenili także widzowie przyznając jej Nagrodę Publiczności. Srebrne Lwy trafiły do „Dziewczyny z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna, nagrodzonego także za zdjęcia, muzykę, scenografię i kostiumy. „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości odebrał reżyser Wojciech Marczewski, wielokrotnie nagradzany w Gdyni - Złotymi Lwami za film „Ucieczka z kina 'Wolność'” (1990), Srebrnymi Lwami za filmy „Zmory” (1979) i „Dreszcze” (1981) oraz Nagrodą Specjalną Jury za film „Czas zdrady” (1997).
Nowością w tegorocznej edycji Festiwalu był Konkurs Perspektywy, prezentujący pełnometrażowe filmy fabularne. Nagrodę – Szafirowe Lwy – otrzymał film „Rzeczy niezbędne” Kamili Tarabury, której statuetkę wręczyła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w MKiDN.
Laureaci 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- Złote Lwy – „Zielona Granica” w reżyserii Agnieszki Holland
- Srebrne Lwy – „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna
- Platynowe Lwy za całokształt twórczości – Wojciech Marczewski
- Szafirowe Lwy – „Rzeczy niezbędne” w reżyserii Kamili Tarabury
- Najlepszy Film Krótkometrażowy – „Pomarańcza z Jaffy” w reżyserii Mohammeda Almughanniego
- Nagroda Publiczności – „Zielona Granica” w reżyserii Agnieszki Holland
- Najlepszy reżyser – Marcin Koszałka, „Biała odwaga”
- Pierwszoplanowa rola kobieca – Sandra Drzymalska, „Biała odwaga”
- Pierwszoplanowa rola męska – Jacek Borusiński, „Wróbel”
Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą laureatów Festiwalu na stronie https://festiwalgdynia.pl/aktualnosci/laureaci-49-fpff/
O Festiwalu
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie, promujące polską kinematografię. Istnieje od 1974 roku. Do 1986 roku FPFF był organizowany w Gdańsku. Następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.
O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze filmy, premiery, debiuty i laureaci międzynarodowych festiwali filmowych. Program Festiwalu to trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę festiwalu www.festiwalgdynia.pl