Zobacz wystawy plenerowe „Utracone/Odzyskane” w Warszawie i Koninie
08.07.2024
Czy wiesz, że „Madonna z Dzieciątkiem” Alessandra Turchiego, skradziona podczas II wojny światowej z kolekcji Lubomirskich, jest pierwszą polską stratą wojenną odnalezioną w Japonii? Unikalną historię tego dzieła, jak również innych odzyskanych w ostatnich latach, możesz poznać na plenerowej wystawie „Utracone/Odzyskane” w Centrum Praskim Koneser w Warszawie (do 31 sierpnia br.) oraz na ogrodzeniu Muzeum Okręgowego w Koninie (do 30 września br.).
Wystawa plenerowa „Utracone/Odzyskane” przedstawia wizerunki cennych dzieł, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, a w ostatnich latach powróciły do polskich zbiorów muzealnych.
Na wystawie możesz zobaczyć, m.in.:
- „Damę w pawich piórach” Teodora Axentowicza (Muzeum Narodowe w Warszawie);
- Dyptyk „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” przypisywany warsztatowi Dierica Boutsa (Muzeum Zamek w Gołuchowie, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu);
- „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego (Muzeum Narodowe we Wrocławiu);
- „Kanał w Nowym Porcie” autorstwa Arthura Bendrata (Muzeum Narodowe w Gdańsku);
- „Madonnę z Dzieciątkiem” przypisywana Alessandro Turchiemu, odnalezioną w Japonii (Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu);
- cenną aplikę – świecznik ścienny z cyzelowanego i złoconego brązu z wizerunkiem Meduzy, należącą do wyposażenia Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Wystawa przypomina o ogromnych stratach, jakie poniosła polska kultura w wyniku działań wojennych i grabieży dokonywanej przez wojska niemieckie i radzieckie na terytorium okupowanej Polski. W wyniku tych działań, polskie kolekcje publiczne, prywatne i kościelne utraciły ponad pół miliona zabytków. Baza strat wojennych, prowadzona i na bieżąco aktualizowana przez MKiDN, zawiera obecnie niemal 70 tys. rekordów. Choć losy wielu zaginionych obiektów pozostają nieznane, dzięki działaniom restytucyjnym do polskich muzeów powróciło już ponad 700 pojedynczych dzieł sztuki.
Ekspozycja była wcześniej prezentowana w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystaw! Wstęp wolny.