W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Bahrajn

Krótki opis gospodarki i jej struktury
  • System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze

Królestwo Bahrajnu położone jest w południowo-zachodniej Azji, na 50 naturalnych i 33 sztucznych wyspach. Największa wyspa Bahrajn stanowiącą 84 % powierzchni kraju. 

Bahrajn posiada, podobnie jak inne kraje regionu, swoją strategię rozwojową the Economic Vision 2030. Wizja realizowana przez Radę Rozwoju Gospodarczego (EDB) i zakłada przeprowadzenie szeregu reform gospodarczych i instytucjonalnych, w celu wzmocnienia trendu rozwojowego kraju i modernizacji administracji.

Rząd realizuje także plan czteroletni (2023-26), który ma na celu podniesienie standardów życia  mieszkańców, poprawę infrastruktury i przyspieszenie transformacji cyfrowej. Krajowa strategia energetyczna, przyjęta w 2023 r., wspiera cele zrównoważonego rozwoju i zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla o 30% do 2035 r. i zerową emisję netto do 2060 r.

  • Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB

Bahrajn ma jedną z najbardziej zróżnicowanych gospodarek w regionie, na którą oprócz przemysłu naftowego składa się sektor budowlany, produkcyjny oraz usług.  Warto podkreślić, że dochody z przemysłu naftowego stanowią jedynie 20,8% całkowitego PKB. Roczny wzrost gospodarczy w Bahrajnie wynosi średnio 5%.

Główne gałęzie przemysłu - przetwarzanie i rafinacja ropy naftowej, hutnictwo aluminium (Aluminum Bahrain Company (Alba) jest jedną z największych hut aluminium na świecie), peletyzacja żelaza, nawozy, bankowość islamska i offshore, ubezpieczenia, turystyka.

  • Polityka kursowa

Politykę kursową prowadzi Bank Centralny Bahrajnu. Dinar bahrański jest jedną z najsilniejszych walut świata. Bahrajn utrzymuje stały kurs wymiany między dinarem bahrajńskim a dolarem amerykańskim (0,376 BHD/1 USD). Waluta jest w pełni wymienialna, a kraj dysponuje znacznymi rezerwami walut zagranicznych i złota.

  • Stan infrastruktury

Wyspę Bahrajn z Arabią Saudyjską łączy most King Fahd Causeway o długości 25 km. W kraju nie ma sieci kolejowej, tramwajowej ani metra.

W kraju działa jedno międzynarodowe lotnisko cywilne.

Port Khalifa Bin Salman (KBSP) jest jedynym portem handlowym w Królestwie i głównym węzłem transportowym, obsługującym zarówno Bahrajn, jak i cały region. Jego strategiczne położenie KBSP na środku Zatoki Perskiej oraz jego głębokowodne nabrzeża umożliwiają przyjmowanie największych kontenerowców. Bezpośrednie połączenie lądowe z Królestwem Arabii Saudyjskiej pozycjonują port jako regionalne centrum dystrybucji. Położony w Hidd Industrial Area, port znajduje się zaledwie 13 km od międzynarodowego lotniska w Bahrajnie i jest połączony z Mina Salman, starym portem, 5-kilometrową groblą.

  • Kalendarz dni wolnych od pracy

Tydzień pracy zaczyna się w niedzielę i kończy w czwartek. Święta są ruchome (poniżej kalendarz dni wolnych w 2025).

1 stycznia - Nowy Rok

30 marca – 1 kwietnia - Eid Al Fitr

1 maja – Dzień Pracy

6 – 8  czerwca - Eid Al Adha

26 czerwca  - Islamski Nowy Rok

4 – 5 lipca  - Ashura

4 wrzesień  - Urodziny Proroka Mahometa

16 -17 grudnia – Święto Narodowe  

Podstawowe dane makroekonomiczne

Podstawowe dane makroekonomiczne IMF

 

2023

2024 (prognoza)

2025 (prognoza)

PKB nominalne (USD ceny bieżące)

 46,08 mld

 47,81 mld

 49,54 mld

PKB (PPP)

b/d

b/d

b/d

Stopa wzrostu PKB (realna)

 3%

 3%

 3,2%

PKB per capita (nominalne)

 29 220

 29 570

 29 890

PKB per capita (PPP)

 63 500

 65 340

 66 970

Stopa inflacji (CPI)

 -0,3

1,4

 1,8

Stopa bezrobocia

niedostępne

Rating kredytowy Fitch / Moody's / S&P

B+/B2/B+

 B+/B2/B+

B+/B2/B+

Deficyt i nadwyżki budżetowe

b/d

b/d

b/d

Dług publiczny (% PKB)

36,21

43,94

61,86

Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Dane demograficzne

Dane demograficzne (aktualne) IMF

Liczba ludności (w mln.)

1,66

Siła robocza (w tys./mln, dane krajowe)

Brak danych

Rozmiar klasy średniej (w tys./mln)

 Brak danych

Poziom ubóstwa (% populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa)

                  Brak danych

Współczynnik Giniego

Brak danych

Współczynnik HDI

        0,888

Źródło: ONZ

Handel zagraniczny i inwestycje
  • Najważniejsi partnerzy handlowi

Największymi partnerami handlowymi Bahrajnu są Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone, Oman, Holandia, Australia, Wielka Brytania.  

  • Podstawowe produkty i usługi importowe i eksportowe

Głównymi produktami eksportowymi są rafinowane produkty naftowe i produkty aluminiowe.

Bahrajn importuje surowce do produkcji aluminium, produkty spożywcze, elektronika. 

  • Główni inwestorzy

Królestwo Bahrajnu posiada jeden z najwyższych wskaźników BIZ do PKB w regionie, a także sprzyjające środowisko gospodarcze i regulacyjne, co sprawia, że może być atrakcyjną bramą do rynków Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu.

Wato podkreślić, że Bahrajn zezwala na stuprocentową własność zagraniczną oraz zakładanie biur i oddziałów zagranicznych firm bez konieczności posiadania lokalnych partnerów.

Według Bahrajńskiego Urzędu ds. Informacji głównymi zagranicznymi inwestorami są Kuwejt, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

  • Główne kierunki inwestycji zagranicznych

Od 2006 r.  Bahrajn posiada fundusz majątkowy Mumtalakat, który jest w całości własnością rządu. Według Sovereign Wealth Fund Institute w grudniu 2024 r. fundusz zarządzał aktywami o wartości prawie 17,6 mld USD.

Mumtalakat inwestuje w aktywa niezwiązane z ropą naftową i gazem. Skupia się na sektorach finansowych, produkcji przemysłowej, nieruchomościach, turystyce, logistyce, edukacji, lotnictwie, opiece zdrowotnej, usługach konsumenckich.

Obowiązuje jedna umowa dwustronna, o komunikacji lotniczej, podpisana w 1998 roku.

https://traktaty.msz.gov.pl/umowa-1

Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym

Bahrajn należy do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (RWZP), Ligi Państw Arabskich, Organizacja Współpracy Islamskiej.

W 1988 r. podpisano umowę o współpracy między Unią Europejską (UE) a RWPZ. Jednak w 2008 r. RWPZ zawiesiła negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a sześcioma państwami RWPZ. Nieformalne kontakty nie doprowadziły do wznowienia negocjacji.

Pozycja kraju w rankingach

Pozycja kraju w rankingach

 

 

 pkt

 pozycja

Corruption Perception Index (Transparency International)

 53

 53/180

Global Innovation Index (World Intellectual Property Organization)

 27,6

 72

Economic Freedom Index (Heritage Foundation)

 63,4

 54

 

Relacje dwustronne
  • Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne (tabela za ostatnie 3 lata)

Obroty handlowe
(w USD)

2022

2023

2024

import

84 239 437

87 369 452

78 290 247

eksport

47 112 953

72 316 713

58 491 784

saldo

-37 126 484

-15 052 739

-19 798 463

GUS

  • Relacje z UE

Bahrajn, jako członek Rady Współpracy Zatoki Perskiej (RWZP), podpisał umowę o współpracy z UE w 1988 r. Utorowało to drogę do bliższych relacji gospodarczych i politycznych. W 1990 UE i RWZP rozpoczęły negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu (FTA) jednak w 2008 r. rozmowy zostały wstrzymane.

Bahrajn jest 71. partnerem handlowym UE, z całkowitym obrotem handlowym wynoszącym 2,5 mld EUR i udziałem w rynku UE wynoszącym 0,1%.

Królestwo importuje głównie maszyny i towary przemysłowe z UE, podczas gdy eksportuje głównie towary przemysłowe i paliwa mineralne z UE.

Data aktualizacji: 2025