W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Bahrajn

Informacje ogólne

Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy 

Królestwo Bahrajnu położone jest na w południowo-zachodniej Azji, na 50 naturalnych i 33 sztucznych Wyspach, z centralnie położoną wyspą Bahrajn stanowiącą 84 % powierzchni kraju. 

Liczba ludności wynosi łącznie 1,5 mln mieszkańców, z tego obywatele Bahrajnu stanowią 48% populacji.

Stolica kraju - Manama

Językiem urzędowym Królestwa Bahrajnu jest język arabski. W powszechnym użytku jest także język angielski.

Warunki klimatyczne

Królestwo Bahrajnu charakteryzuje się klimatem pustynnym. Zimą w Bahrajnie notuje się niższe temperatury oraz sporą wilgotność . Jest to też okres opadów, często gwałtownych ulew powodujących lokalne podtopienia. Średnia temperatura w tym okresie to ok 15-18 °C. Wiosną temperatury gwałtownie rosną, pod konie marca przekraczając 30 °C. Jest to także sezon burz piaskowych, sprowadzanych przez wiatry wiejące z Półwyspu Arabskiego oraz znad Iraku. Latem występują wysokie upały, temperatura od lipca do sierpnia przekracza 50 °C w dzień i 40 °C w nocy. Roczna wielkość opadów atmosferycznych wynosi ok. 70 mm na 1 m2. Liczba dni deszczowych w ciągu roku nie przekracza 10.


Główne bogactwa naturalne

Ropa naftowa i gaz ziemny są najważniejszymi zasobami naturalnymi Bahrajnu. 

Bahrajn był pierwszym krajem w regionie, który odkrył ropę naftową w 1932 roku, a działalność rafinerii rozpoczęła się w 1936 roku. 
Pod koniec 2012 roku, jego udowodnione rezerwy ropy naftowej były szacowane na 120 milionów baryłek, co stanowi 0,02% arabskich rezerw ropy i 0,01% światowych rezerw ropy. Jego rezerwy gazu ziemnego były szacowane na 92 mld metrów sześciennych, co stanowi  0,17% rezerw arabskich i 0,05% rezerw światowych. 
Bahrajn rozszerza poszukiwania źródeł energii i zwiększa produkcję ropy, gazu i produktów petrochemicznych poprzez osiem firm państwowych, z których najważniejszą jest Bahrain Petroleum Company (Bapco).

Ze względu na dostępność gazu ziemnego, w 1968 roku grupa zagranicznych inwestorów wybrała Bahrajn jako idealne miejsce do budowy huty,  aby zabezpieczyć swoje potrzeby w zakresie aluminium. Aluminum Bahrain Company (Alba) została założona w sierpniu 1968 roku, co czyni Bahrain Aluminum Factory jedną z największych hut na świecie. 
Królestwo Bahrajnu jest także  węzłem komunikacyjnym dla globalnych firm transportowych i logistycznych.

System walutowy, kurs i wymiana

Walutą jest dinar bahrański (BHD), powiązany  z dolarem amerykańskim sztywnym kursem w relacji 1 BHD = 2.659 USD. Jest to druga najdroższa waluta na świecie (po dinarze kuwejckim).
1 dinar = 1000 filsów
1 BHD = ok. 10 PLN 

Religia
Religią dominującą wśród mieszkańców Królestwo Bahrajnu jest islam.

Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy w 2022 r.:
•    1 stycznia - Nowy Rok
•    1 maja - Dzień Pracy
•    3 maja - Eid Al Fitr
•    10 czerwca - Eid Al Adha
•    31 lipca - Islamski Nowy Rok
•    7 sierpnia - Ashura
•    9 października - Urodziny Proroka Mahometa
•    16 grudnia – Dzień Narodowy 

Infrastruktura transportowa

Łączna długość dróg wynosi 4200 km. 

W kraju nie ma systemu kolejowego, tramwajowego ani metra. Wyspę Bahrajn z Arabią Saudyjską łączy most King Fahd Causeway o długości 25 km.

Jest jedno międzynarodowe lotnisko cywilne o przepustowości 14 mln pasażerów rocznie, łączące Bahrajn z głównymi miastami Europy Zachodniej, USA oraz Azji i Afryki. 

Infrastruktura portowa:
Port Khalifa Bin Salman (KBSP) jest jedynym portem handlowym w Królestwie i głównym węzłem transportowym, obsługującym zarówno Bahrajn, jak i cały region. Strategiczne położenie KBSP na środku Zatoki Perskiej oraz jego głębokowodne nabrzeża i kanał podejściowy umożliwiają przyjmowanie największych kontenerowców. Z kolei bezpośrednie połączenia lądowe z Królestwem Arabii Saudyjskiej pozycjonują port jako główne regionalne centrum dystrybucji. Położony w Hidd Industrial Area, port znajduje się zaledwie 13 km od międzynarodowego lotniska w Bahrajnie i jest połączony z Mina Salman, starym portem, 5-kilometrową groblą.

Zarządzany przez AMP (Airport Modernization Program) Terminals, globalnego operatora terminali, port jest jednym z najnowocześniejszych w Zatoce Perskiej. 

Obowiązek wizowy

Rząd Bahrajnu przywrócił wydawanie wiz na granicy (on arrival) Królestwa od 4 września 2020 r. Podróżni mogą również uzyskać wizę z wyprzedzeniem -  przez internet (https://www.evisa.gov.bh/) lub w Ambasadzie Królestwa Bahrajnu w Berlinie (brak placówki w Warszawie). 
Goście biznesowi powinni mieć ze sobą zaproszenie od firmy.
Odwiedzający mogą otrzymać wizy na różne okresy do 6 miesięcy, w zależności od ich potrzeb i według uznania urzędnika imigracyjnego. Standardowy okres ważności wizy turystycznej to 2 tygodnie. Podróżujący zostać poproszony o przedstawienie dowodu dalszej lub powrotnej podróży. Jeśli podróżujący przyjeżdża jako gość (min. dotyczy to wiz turystycznych lub biznesowych), nie może podejmować pracy.
W Bahrajnie można ubiegać się o odnowienie wizy w NPRA (https://www.npra.gov.bh/en-inquiries-and-proposals/)  w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Możesz ubiegać się o rezydencję za pośrednictwem Urzędu Regulacji Rynku Pracy (LMRA). 
Przed wyjazdem należy się także zapoznać z obecnymi wymaganiami wjazdowymi wprowadzonymi w związku z pandemią COVID-19. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bahrajn 

System administracyjny

Ustrój polityczny
Królestwo Bahrajnu to monarchia absolutna. Na czele państwa stoi król Hamad ibn Isa Al Chalifa. Syn króla i jednocześnie następca tronu Salman ibn Hamad ibn Isa Al Chalifa sprawuje funkcję premiera i stoi na czele rządu.

Władza ustawodawcza i wykonawcza
Władza wykonawcza oraz część ustawodawczej spoczywa w rękach króla, premiera i mianowanej przez króla Rady Ministrów. Istnieje dwuizbowy parlament. Zgodnie z konstytucją z 2002 roku powszechne wybory do niższej izby (Council of Representatives) odbywają się co 4 lata, ostanie odbyły w 2018 r. Izba niższa posiada głównie funkcję doradczą. Zasiada w niej 40 posłów. Izbę wyższą (Consultative Council) w całości mianuje król. Również zasiada w niej 40 posłów. Jest ona głównym ciałem ustawodawczym w Królestwie. Wszystkie zmiany w prawie muszą być zaakceptowane przez króla i/lub mianowany przez niego rząd.

Struktura administracji gospodarczej
W skład rządu Królestwa Bahrajnu wchodzą następujące ministerstwa gospodarcze: ropy naftowej i gazu; prądu i wody; finansów i gospodarki narodowej; przemysłu, handlu i turystyki; transportu Głównym państwowym organem gospodarczym jest Bahrain Economic Development Board (https://www.bahrainedb.com/), wdrażająca program reform ekonomicznych oraz przyciągająca zagranicznych inwestorów. 

Podział administracyjny  
Bahrajn dzieli się na 4 regiony: Region Stołeczny, Region Muharraq, Region Północny, Region Południowy.

Samorząd gospodarczy
Administracją biznesu prywatnego zajmują się Bahrain Chamber of Commerce & Industry. W Bahrajnie działają także branżowe stowarzyszenia gospodarcze. Przynależność do izb gospodarczych jest obowiązkowa.
Sądownictwo gospodarcze
Sądownictwo gospodarcze jako odrębna część prawa praktycznie nie istnieje. Spory handlowe są zgłaszane poprzez Bahrain Chamber of Commerce & Industry i rozstrzygane przez bahrańskie sądy (https://bahrainchamber.bh/en/node/68574).

Gospodarka

Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

Gospodarka Bahrajnu jest najbardziej zdywersyfikowana wśród wszystkich regionalnych krajów GCC. Sektory pozanaftowe przyczyniają się do 79,2% całkowitego PKB. Sektor finansowy i bankowy jest jednym z najważniejszych sektorów pozanaftowych. Bahrajn posiada obecnie 406 instytucji finansowych, które przyczyniają się do 16,7% całkowitego PKB. Ponadto, przemysł wytwórczy wnosi 14,5%, transport i komunikacja wnoszą 6,8%, prace budowlane wnoszą 6,6%, nieruchomości wnoszą 4,1%, hotele i restauracje wnoszą 2,4% całkowitego PKB. Wkład pozostałych branż usługowych wynosi 18,7%. Wkład sektora naftowego wynosi 20,8% całkowitego PKB. Roczny wzrost gospodarczy w Bahrajnie wynosi średnio 5%.

Główne sektory gospodarki

ropa naftowa, gaz ziemny, aluminium, petrochemia, produkcja stali, cement, budowa i remont statków, odsalanie, usługi fintech i bankowe

Tabela najważniejszych wskaźników makroekonomicznych

Wyszczególnienie

2020

2019

PKB

105,95 mld USD

136,19 mld USD

PKB na jednego mieszkańca

24,811 USD

32,373 USD

Tempo wzrostu PKB w procentach

-8,65 %

0,4%

Relacja deficytu/nadwyżki finansów publicznych do PKB w procentach

-8,34%

4,97%

Relacja całkowitego długu publicznego do PKB w procentach

11,71%

11,64%

Stopa inflacji (indeks cen konsumpcyjnych CPI) w procentach

2,1 %

1,1 %

Stopa bezrobocia w procentach

2,3 %

2,41 %

Wartość eksportu (w Euro lub USD)

40 222 mln USD

64 521 mln USD

Wartość importu (w Euro lub USD)

28 130 mln USD

33 561 mln USD

Relacja deficytu/nadwyżki na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego do PKB w procentach

31,93%

22,21%

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w kraju urzędowania (w Euro lub USD)

b.d.

b.d.

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich kraju urzędowania za granicą (w Euro lub USD)

b.d.

b.d.

Dane: GUS

Handel zagraniczny
Bahrajn podpisał porozumienia o wolnym handlu z 22 państwami, w tym USA, Singapurem, krajami EFTA oraz GCC.
Bahrajn importuje większość wysoko przetworzonych produktów, maszyn oraz niema całą żywność. Import pochodzi z Arabii Saudyjskiej, USA, ZEA, i Australii. 
Eksportuje produkty naftowe, aluminium. Głównymi odbiorcami bahrajńskiego eksportu są ChRL, USA, ZEA, i Oman.

Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym
Bahrajn jest członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). W 1988 r. podpisano umowę o współpracy między Unią Europejską (UE) a Radą Współpracy Państw Zatoki. Jednak w 2008 r. RWPZ zawiesiła negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a sześcioma państwami RWPZ. Nieformalne kontakty nie doprowadziły do wznowienia negocjacji.
Szczegóły dotyczące innych umów Bahrajnu można znaleźć na stronie internetowej Bahrańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską
Bahrajn należy do Rady Współpracy Państw Zatoki (Gulf Cooperation Council – GCC). Stosunki między UE a GCC opierają się na umowie o współpracy (Co-operation Agreement) z 1988 r., która ustanowiła możliwość regularnych dialogów dotyczących szeroko rozumianej współpracy między UE a GCC. Regularne „Senior Official Meetings” między UE a  poszczególnymi krajami GCC obejmują m.in. kwestie związane z handlem i inwestycjami. 
Nieformalny dialog UE-GCC na temat handlu i inwestycji rozpoczął się w maju 2017 r.
W kwestii Porozumienia o Wolnym Handlu (FTA) w relacjach Unia Europejska (UE) - Rada Współpracy Państw Zatoki (GCC): negocjacje UE-GCC należą do jednych z najdłużej prowadzonych w zakresie dwustronnych relacji handlowych. Rozmowy rozpoczęto w 1990 r. Pomimo kilkukrotnych rund spotkań technicznych i politycznych, nie osiągnięto pełnego porozumienia, w związku z czym negocjacje w końcu 2008 r. zostały zawieszone. 
Kraje GCC stanowią ważny region z punktu widzenia unijnego handlu i były czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym UE w 2016 r. Kraje te utworzyły własną unię celną i działają na rzecz urzeczywistnienia rynku wewnętrznego.
Na obecnym etapie trwa współpraca między UE a GCC w zakresie handlu i inwestycji, kwestii makroekonomicznych, zmian klimatu, energii i środowiska, a także badań.

Dwustronna współpraca gospodarcza

Gospodarcze umowy dwustronne

Podstawę prawną dwustronnych stosunków pomiędzy Polską a Królestwem Bahrajnu stanowi Umowa między Rządem RP a Rządem Państwa Bahrajnu o komunikacji lotniczej. 
Teksty obowiązujących umów dostępne są m.in. na portalu http://www.traktaty.msz.gov.pl/. 
 

Dwustronna wymiana handlowa

mln USD

2016

2017

2018

2019

2020

Eksport

71,3

83,4

108,5

85,2

108,9

Import

1,4

2,1

5,0

5,6

6,4

Obroty

72,7

85,5

113,5

90,8

115,3

Saldo

69,9

81,3

103,5

79,9

102,5

Dostęp do rynku

Firmy zagraniczne nie muszą posiadać lokalnych partnerów. Zdarza się, że lokalni  biznesmeni z silnymi kontaktami rządowymi mogą wpływać na decyzje rządowe. Składanie ofert w lokalnych przetargach sektora publicznego wymaga posiadania lokalnej rejestracji handlowej.  Interpretacja i stosowanie prawa czasami różnią się w zależności od ministerstwa i mogą zależeć od rangi i powiązań lokalnego partnera inwestora.
W lutym 2019 roku Bahrajn uruchomił Narodowy Program Zatrudnienia, który ma na celu przyznanie preferencji w zatrudnieniu Bahrańczykom, jednocześnie zwiększając opłaty za zezwolenia na pracę cudzoziemców w Królestwie. Występująca "bahrajnizacja" rynku pracy - systemu kwotowego lub procentowego zatrudniania obywateli Bahrajnu - może prowadzić do opóźnień i nieporozumień związanych z wydawaniem i odnawianiem pozwoleń na pracę.

Nabywanie i wynajem nieruchomości
Właścicielami nieruchomości mogą być obcokrajowych, jednak zakupu można dokonać jedynie  w wybranych strefach: Ahmed Al-Fateh, Hoora, Bu Ghazal, Seef, Northern Manama, Durrat Al-Bahrain, Wyspa Amwaji, Dannat Hawar. 
Aby kupić nieruchomość, trzeba się zgłosić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych celem uzyskania prawa o zezwolenie na pobyt z własnym sponsoringiem, które jest odnawialne co 5 lat. Pozwala to również na sponsorowanie pozwolenia na pobyt dla współmałżonka (jeśli jest bezrobotny) i dzieci poniżej 18 roku życia oraz pozwala na swobodny wyjazd i wjazd do kraju bez wizy powrotnej. Więcej informacji na stronie: https://www.npra.gov.bh/en/services/visa-and-residence-permit/residence-permit/self-sponsorship/ 

System zamówień publicznych
System zamówień publicznych jest opisany w Dekrecie Legislacyjnym nr 36 z 2002 r. dot.  regulacji przetargów i zakupów rządowych (wersja ang. https://www.tenderboard.gov.bh/Legislation/Laws/).
Zamówienia publiczne cywilne i zakupy rządowe o wartości min. 10 000 BHD (ok. 27 tys. USD) są realizowane przez Radę Przetargową, na której tronie internatowej ogłaszane przetargi i ich wyniki (https://www.tenderboard.gov.bh/).
Kontrakty są na ogół przyznawane dla najtańszych ofert. Zaleca się pomoc lokalnego agenta w procesie przetargów rządowych. 
Zakupy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Bahrajńskich Sił Bezpieczeństwa i inne związane z bezpieczeństwem państwa są dokonywane w sposób zamknięty. 

Różnice kulturowe w kontaktach biznesowych

Firmy bahrańskie w kontaktach z partnerami zagranicznymi zazwyczaj wymagają gwarancji wyłączności na sprzedaż ich towarów oraz reprezentowanie firm.
Ważny jest wybór odpowiedniego bahrańskiego partnera. Współpraca może przyjąć formę zależności wyłącznie handlowej: importer bahrański – zagraniczny producent, ale również głębszej, tj. poprzez podpisanie umowy o reprezentowaniu (agencyjnej). Silny, dynamiczny i posiadający znaczące doświadczenie w konkretnej branży bahrański partner jest gwarancją dobrego rozwoju współpracy.
Bahrańczycy nie lubią być ponaglani i ograniczani ramami czasowymi. Entuzjazm dla naszej propozycji nie oznacza akceptacji, podobnie jak brak uznania dla naszej oferty nie oznacza jej odrzucenia.
Bardzo silne poczucie wspólnoty powoduje, że kontakty z osobami wpływowymi (powiązanymi z władzą religijnie lub rodzinnie) są podstawą w kontaktach biznesowych i ich sukcesów.

Przydatne kontakty i linki

Administracja publiczna
Ministerstwo Spraw Zagranicznych: https://www.mofa.gov.bh  
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: https://www.interior.gov.bh/en/ 
Ministerstwo Finansów i Gospodarki Narodowej: https://www.mofne.gov.bh/ 
Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Turystyki: https://www.moic.gov.bh/en/Pages/Home.aspx 
Krajowy Urząd ds. Ropy Naftowej i Gazu: http://www.noga.gov.bh/noga/ 
Ministerstwo Zdrowia: https://www.moh.gov.bh/Home    
Sprawy Celne: https://www.customs.gov.bh/

Samorządy gospodarcze i instytucje finansowe
Bahrajńska Izba Handlu i Przemysłu: https://bahrainchamber.bh/en 
Mumtalakat Holding Company: https://mumtalakat.bh/ 

Media
Bahrain News Agency: https://www.bna.bh/en/ 
Gulf Daily News: https://www.gdnonline.com/index.html 
Daily Tribune: https://www.newsofbahrain.com/bahrain/ 


Data aktualizacji: 2022

{"register":{"columns":[]}}