W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regionalna Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)

10.05.2022

Państwa Europy i Azji Środkowej spotykają się, aby stawić czoła wyzwaniom dotyczącym bezpieczeństwa żywności i zrównoważonych systemów rolno-spożywczych

FAO

Blisko 50 państw z Europy i Azji Środkowej będzie uczestniczyło w 33. sesji Regionalnej Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych dla Europy (ERC33) podczas której omawiane będą palące problemy dotyczące bezpieczeństwa żywności i transformacji systemów rolno-spożywczych. Spotkanie odbywa się w czasie trwających kryzysów, gdy region wciąż boryka się z wyzwaniami związanymi z pandemią COVID-19. W tym samym czasie, konflikt na Ukrainie wpływa na produkcję i handel podstawowymi produktami rolno-spożywczymi oraz stwarza zagrożenie dla życia i źródeł utrzymania milionów ludzi w Europie, Azji Środkowej i innych obszarach.

Kraje uczestniczące w konferencji omówią kwestie, które mają wpływ na światowe bezpieczeństwo żywności i rolnictwa, w tym na wzrost światowych cen żywności, oraz podzielą się doświadczeniami  związanymi z przekształcaniem systemów rolno-spożywczych w Europie i Azji Środkowej oraz zapewnieniem zrównoważonych łańcuchów żywności o wysokiej jakości.

Regionalna Konferencja jest najwyższym organem zarządzającym FAO w Europie i Azji Środkowej. Czterodniowa konferencja, której gospodarzem w tym roku w dniach 10-13 maja jest rząd Polski, ma charakter hybrydowy i będzie odbywała się w hotelu Doubletree Hilton w Łodzi oraz online, a uczestnicy będą mogli śledzić transmisję za pośrednictwem Internetu.

Podczas konferencji do ministrów rolnictwa i urzędników państwowych z całej Europy i Azji Środkowej dołączą przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego, partnerzy rozwojowi oraz obserwatorzy.

Odwrócić bieg wydarzeń dzięki „czterem zmianom” w FAO

Strategiczne Ramy FAO będą stanowić podstawę dyskusji prowadzonych w trakcie konferencji. Będą zawierać wytyczne, które pomogą krajom zapewnić lepszą produkcję, lepszy poziom wyżywienia, lepsze środowisko naturalne oraz lepsze życie dla wszystkich.

W sesjach ERC33 udział wezmą:

  • QU Dongyu, Dyrektor Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa
  • Henryk Kowalczyk, Wicepremier i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP
  • Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych RP
  • Jamshid Khodjaev, Minister Rolnictwa Uzbekistanu i Przewodniczący ERC32
  • Hans Hoogeveen, Stały Przedstawiciel Królestwa Niderlandów przy Organizacjach ONZ w Rzymie i Niezależny Przewodniczący Rady FAO
  • Gabriel Ferrero, Przewodniczący Komitetu ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywności (CFS)
  • Rzecznik prasowy organizacji społeczeństwa obywatelskiego (do potwierdzenia)

Konferencja będzie stanowiła platformę do dialogu na wysokim szczeblu m.in. w następujących kwestiach:

  • droga do transformacji systemów rolno-spożywczych w Europie i Azji Środkowej – działania regionalne na rzecz wdrażania „Strategicznych Ram FAO 2022–31”
  • zrównoważone łańcuchy jakościowej żywności dla wyżywienia, praktyczne podejście do przekształcania systemów rolno-spożywczych na rzecz zdrowej diety w Europie i Azji Środkowej

Konferencji będą się towarzyszyć następujące wydarzenia:

  • uruchomienie Regionalnej Platformy Technicznej ds. Zielonego Rolnictwa
  • wspieranie otoczenia sprzyjającego cyfrowej transformacji rolnictwa w ramach strategii krajowych: perspektywy krajowe i lokalne

Dekada Narodów Zjednoczonych na rzecz Rolnictwa Rodzinnego i praw rolników czasach kryzysu

Materiały

Informacja o konferencji FAO
FAO​_informacja​_media​_PL.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}