Ćwiczenia ratownicze „SIEMIANÓWKA 2025” – informacja dla mieszkańców i mediów
25.03.2025
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku informuje, że w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2025 r. odbędą się krajowe ćwiczenia ratownicze centralnego odwodu operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, pod kryptonimem „SIEMIANÓWKA 2025”.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku informuje, że w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2025 r. odbędą się krajowe ćwiczenia ratownicze centralnego odwodu operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, pod kryptonimem „SIEMIANÓWKA 2025”.
Ćwiczenia zostaną przeprowadzone na styku powiatów białostockiego i hajnowskiego, na terenie gmin Narewka i Michałowo. W związku z tym należy spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów uprzywilejowanych oraz możliwych utrudnień w ruchu drogowym.
Organizacja ćwiczeń wynika z harmonogramu Komendy Głównej PSP na rok 2025. W działania zaangażowane będą siły i środki z województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego, a także z Akademii Pożarniczej. W ćwiczeniach weźmie udział około 200 strażaków oraz około 70 pojazdów ratowniczych.
Zakres ćwiczeń
Realizowane epizody obejmować będą działania specjalistycznych grup ratownictwa:
- wodno-nurkowego,
- chemiczno-ekologicznego,
- technicznego,
- wysokościowego,
- sonarowego.
Ważnym elementem ćwiczeń będzie także koordynacja i współdziałanie z innymi służbami i instytucjami, w tym: Policją, Strażą Graniczną, Wojskiem Polskim, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej.
Cele ćwiczeń
Głównym celem przedsięwzięcia jest ustalenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do zwalczania skutków powstałych w wyniku zagrożenia związanego z ewakuacją osób poszkodowanych z terenów trudnodostępnych, a także sprawdzenia przygotowania kadry dowódczej do prawidłowego kierowania działaniami ratowniczymi na wszystkich poziomach.
Cele szczegółowe:
- Doskonalenie organizacji działań w ramach centralnego odwodu operacyjnego KSRG.
- Sprawdzenie współdziałania między pododdziałami z różnych województw i Akademii Pożarniczej.
- Doskonalenie bezpiecznego poruszania się kolumn pojazdów uprzywilejowanych.
- Podnoszenie umiejętności dowodzenia pododdziałami.
- Reagowanie na zmienne i trudne warunki operacyjne.
- Sprawdzenie procedur rozwinięcia sztabu oraz punktów przyjęcia sił i środków.
- Organizacja sprawnej łączności i dowodzenia.
- Weryfikacja logistyki podczas długotrwałych działań.
- Szkolenie w zakresie współpracy z mediami.
- Doskonalenie kooperacji z podmiotami współdziałającymi.
- Sprawdzenie zapisów Wojewódzkiego Planu Ratowniczego województwa podlaskiego.
Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku prosi mieszkańców o wyrozumiałość i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach ćwiczeń. Jednocześnie dziękujemy za wsparcie i współpracę w działaniach na rzecz bezpieczeństwa publicznego.
Grafika: mł. asp. Kamil Zwoliński