W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Płonęły łąki na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego

24.03.2022

Do dwóch pożarów suchych traw i trzcinowisk doszło w dniu 24.03.2022 r. w okolicach miejscowości Jaziewo, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Łącznie spaleniu uległo około 15 ha powierzchni łąk i trzcinowisk

Zdjęcie przestawia strażaków z podręcznym sprzętem gaśniczym idących na front pożaru

Specyfika terenu (grząskie podłoże, poprzecinane licznymi ciekami) uniemożliwiła wykorzystanie samochodów gaśniczych w bezpośrednim miejscu pożarów. Strażacy dojeżdżali z miejscowości Jaziewo lekkimi samochodami z napędem terenowym, a następnie pieszo udawali się do celu. Pożar ugaszono głównie przy wykorzystaniu tłumic. Działania gaśnicze były prowadzone w natarciu z różnych kierunków tak aby pożar nie rozprzestrzenił się na większy obszar BPN.

W działaniach brało udział 16 zastępów i 56 strażaków zarówno z OSP jak i PSP. Wykorzystano również dron, stanowiący wyposażenie Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku, który monitorował obszar pożaru i pomagał odnaleźć wszystkie zarzewia ognia. Na miejsce przybyli pracownicy BPN oraz patrol Policji.

Niestety okoliczności pożarów, dwa odrębne źródła w niedalekiej odległości i praktycznie w tym samym czasie, wskazują, że mogło kolejny raz dojść do podpalenia. Sprawę wyjaśni Policja w osobnym postępowaniu.

Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Mimo sukcesywnego przypominania o obowiązującym całkowitym zakazie wypalania, ludzie zdają się być głusi na wszelkie apele. Wśród wielu ludzi nadal panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Państwowa Straż Pożarna przypomina, że wbrew obiegowej opinii wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rokrocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

 

Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Maciej Łozowski KW PSP w Białymstoku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}