W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podlascy strażacy działali w rejonach dotkniętych powodzią

25.09.2024

W sobotę 14 września 2024 r. w późnych godzinach wieczornych rozpoczęło się alarmowanie. Podlascy strażacy otrzymali dyspozycję ze Stanowiska Kierowania Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do pomocy przy działaniach na południu kraju.

Działania przeciwpowodziowe strażaków w województwie opolskim.

W sobotę 14 września 2024 r. w późnych godzinach wieczornych rozpoczęło się alarmowanie. Podlascy strażacy otrzymali dyspozycję ze Stanowiska Kierowania KG PSP do pomocy przy działaniach na południu kraju. Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w związku z sytuacją hydrologiczną, a także w związku z prognozami pogody zadysponowało z województwa kompanię specjalną "Białystok".


Siły i środki kompanii specjalnej "Białystok" w składzie: 
•    sekcja typ B (pompy dużej wydajności, służące do wypompowywania wody z dużych powierzchni),
•    sekcja typ C (pompy małej wydajności – pompy szlamowe, służące do wypompowywania wody również tej zanieczyszczonej, za równo z terenów otwartych jak i z budynków),
•    pluton H1 (pluton wsparcia – 20 strażaków, którzy mogą być dysponowani do prac np. na koronach wałów), 
w niedzielę 15  września udały się do punktu koncentracji w miejscowości Szumowo, skąd po godzinie 7:00 wyjechały w kolumnie do punktu przyjęcia sił i środków w Sieradzu, gdzie utworzona została doraźna baza koncentracji sił i środków.


Skład kompanii to 9 pojazdów i 39 strażaków. Są to strażacy odpowiednio wyszkoleni i przygotowani do pracy na koronach wałów ( 20 funkcjonariuszy stanowiący pluton wsparcia), a także strażacy, operatorzy specjalistycznego sprzętu służącego do likwidacji skutków powodzi. Kompania wyposażona jest również w pojazdy typu quad, które umożliwiają przemieszczanie się w trudnym terenie w celu dowożenia za równo sprzętu jak i ratowników, a także ewakuacji osób.
Ten specjalistyczny sprzęt to przede wszystkim 2 pompy dużej wydajności (8000l/min.), kontener przeciwpowodziowy składający się z pomp małej wydajności 700-1600 l/min.) czy kontener wężowy (3000 m węża o średnicy 110 cm).

 

We wtorek 17 września br. też kolejne siły i środki ruszyły z Podlasia do wsparcia na południu. Do miejscowości Kłodzko zadysponowano dwa bezzałogowe statki powietrzne z dwoma pilotami z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku. Grupa Dronowa udała się do punktu koncentracji w Komendzie Powiatowej PSP w Kłodzku, skąd następnie ruszyła do miejscowości Lądek Zdrój. Ci konkretni strażacy prowadzili na miejscu działania polegające na monitorowaniu zniszczeń.
Operatorzy bezzałogowych statków powietrznych prowadzili również na bieżąco transmisję obrazu z miejscowości Stronie Śląskie, a także konfigurowali i rozstawiali STARLINKI w celu przywrócenia łączności mieszkańcom powiatu kłodzkiego. 

W środowy wieczór (18 września br.) zadysponowano kolejne siły i środki z naszego województwa. 
Podczas działań ratowniczych na terenach trudnodostępnych, w tym np. dotkniętych powodzią Państwowa Straż Pożarna wykorzystuje pojazdy SHERP, nazywane również „wszędołazami”. Taki pojazd wraz z obsadą został wysłany do punktu koncentracji w KP PSP w Zielonej Górze (województwo lubuskie).

Następnego dnia z terenu województwa podlaskiego, po odprawie z Podlaskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej - st. bryg. Januszem Kondratem, na południe kraju wyjechały kolejne siły i środki. Spod Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku wyruszył do Lewina Brzeskiego samochód dowodzenia i łączności wraz z obsadą, a także grupa osób, która miała wesprzeć działania pracując w Sztabie. Wśród jest Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - st. bryg. Marcin Wierel.

W piątek 20 września br. o godzinie 2:00 z placu Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku wyruszył autobus z 39 strażakami z regionu, jako podmiana dla funkcjonariuszy, którzy działali na południu kraju. 
Są to strażacy odpowiednio przygotowani do pracy na koronach wałów (20 funkcjonariuszy stanowiący pluton wsparcia), a także strażacy, operatorzy specjalistycznego sprzętu służącego do likwidacji skutków powodzi. 
Po krótkiej odprawie z Zastępcą Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej - mł. bryg. Łukaszem Chankowskim w Zambrowie, podlascy strażacy ruszyli do pomocy w działaniach w województwie dolnośląskim i opolskim.

Działania strażaków w rejonach objętych powodzią różnią się w zalezności od tego w jakiej sekcji, plutonie czy grupie działają, jednak wszystkie sprowadzają się do usuwania skutków wielkiej wody, a także obronie miejscowości, zabudowań czy dróg.
Do działań podejmowanych przez strażaków należą między innymi czynności takie jak:
- wypompowywanie wody z terenów zalanych, w tym z gospodarstw domowych, 
- ewakuacja mienia, 
- kontrola adresów w przypadku braku kontaktu z mieszkańcami,
- dostarczanie wody do celów bytowych mieszkańcom,
- dostarczanie żywności potrzebującym,
- udrażnianie dojazdów,
- współdziałanie z lokalnymi jednostkami OSP i służbami pracującymi na miejscu,
- pompowanie wody zanieczyszczonej z przydomowych studni celem uzyskania wody zdatnej do celów bytowych,
- pompowanie wody z zalanych domów jednorodzinnych oraz obiektów użyteczności publicznej, 
- przywracanie ciągłości jezdni.

Do dnia 25 września 2024 r. w działaniach polegających na usuwaniu skutków powodzi uczestniczyło 95 funkcjonariuszy z regionu. Działania pomocowe na południu kraju zakończyły się z dniem 29 września 2024 r., kiedy ostatnie siły i środki wróciły do jednostek macierzystych. 

 

Opracowanie: mł. ogn. Justyna Kłusewicz

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}