W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisanie umowy z WFOŚiGW

17.12.2021

Podlaski Komendant Wojewódzki PSP i Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisują umowę na realizację zadania „Zakup specjalistycznego sprzętu jednostkom Państwowej Straży Pożarnej województwa podlaskiego”

Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr Sebastian Zdanowicz, podpisał umowę z Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku Maciejem Borzyszkowskim, na realizację w 2022 roku zadania pod nazwą „Zakup specjalistycznego sprzętu jednostkom Państwowej Straży Pożarnej województwa podlaskiego”.

W ramach realizowanego zadania zakupiony zostanie ręczny detektor substancji chemicznych - spektrometr mobilności jonowej z przeznaczeniem do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Całkowity koszt planowanego zadania wyniesie: 67 000 zł, natomiast kwota dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku to 40 200 zł.

Realizacja przedsięwzięcia jest odpowiedzią na potrzeby doposażenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok” w sprzęt niezbędny do działań z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Podczas prowadzonych akcji ratowniczo-gasniczych sprzęt pomiarowy pełni bardzo ważną rolę, gdyż pozwala określić rodzaj i ilość (stężenie) substancji niebezpiecznej, co determinuje dalsze działania ratowników w tym: stopień zabezpieczeń indywidualnych, rodzaj użytego sprzętu i przyjętą taktykę działań. Spektrometr ruchliwości jonów jest wysoce specjalistycznym urządzeniem pomiarowym, który w rękach doświadczonych strażaków będzie niezwykle skutecznym narzędziem do wykonywania szybkich i jednocześnie precyzyjnych pomiarów substancji niebezpiecznych.

Zadania jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego obejmują m.in. realizację działań ratowniczych niezbędnych do zmniejszenia lub likwidacji bezpośrednich zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, środowiska lub mienia. Skażenie środowiska substancjami chemicznymi jest największym zagrożeniem ekologicznym. Przybiera ono różnorodne formy i obejmuje w pierwszym rzędzie rejony największych skupisk przemysłowych, a także rejony objęte innymi rodzajami działalności o dużym nasileniu (np. rolnictwo, transport). Przedostawanie się szkodliwych substancji chemicznych do gleb i gruntów, otwartych zbiorników wodnych może powodować poważne następstwa, wynikające z silnie toksycznego i kancerogennego charakteru tych substancji.

Spektrometr mobilności jonowej pozwoli Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok”, działającej przy Komendzie Miejskiej PSP w Białymstoku, na podejmowanie skuteczniejszych działań związanych z rozpoznawaniem, ograniczaniem i usuwaniem skutków poważnych awarii.

Teren działania tej specjalistycznej grupy, obejmuje nie tylko całe województwo podlaskie, ale także niektóre powiaty z województw ościennych.  

Opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Białymstoku

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}