W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie funkcjonowania Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce w zakresie operacyjno-prewencyjnym za 2021 rok

03.01.2022

Widoczna policja strażacy na tle garażów jrg Hajnówka, widoczne pojazdy straży wsp i policji

W 2021 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu hajnowskiego uczestniczyły łącznie w 893 zdarzeniach. Odnotowano 171 pożarów, – wśród nich 1 pożar bardzo duży, 1 duży, 14 średnich i 155 pożarów małych. Liczba miejscowych zagrożeń w 2021 roku wyniosła 652, natomiast ilość alarmów fałszywych wyniosła 70. W 2021 roku na terenie powiatu hajnowskiego w wyniku zdarzeń, w których likwidacji brały udział jednostki straży pożarnej śmierć poniosło 7 osób – wszystkie w wyniku wypadków komunikacyjnych , a ranne zostały 54 osoby. W wyniku odnotowanych zdarzeń szkody oszacowano na ponad 5,85 mln. zł. a uratowane mienie wyceniono na ponad 75 mln. zł. 

Rok 2021 upłynął po raz kolejny pod znakiem panującej na świecie i w Polsce pandemii COVID-19. Ilość zdarzeń związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV-2 w stosunku do roku 2020 zdecydowanie zmalała co nie oznacza, że jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu hajnowskiego nie brały czynnego udziału w tego typu działaniach. W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień #SzczepimySię strażacy pomagali dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie. Cała akcja prowadzona była we współpracy z koordynatorami gminnymi, punktami szczepień oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Druhowie z powiatu hajnowskiego oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce pomagali osobom starszym, z ograniczeniami komunikacyjnymi, niezdolnym do samodzielnego dotarcia do punktu szczepień z racji wieku, uwarunkowań społecznych czy rodzinnych. W ramach programu #SzczepimySię z OSP jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleszczelach we współpracy z podmiotem leczniczym zorganizowała w Kleszczelach przy budynku szkoły podstawowej tymczasowy punkt szczepień. Wspierano również działania w dystrybucji tlenu z banku tlenu do Szpitala Powiatowego ZOZ w Hajnówce.  

2 września 2021 roku wprowadzony został stan wyjątkowy na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który objął również swoim zasięgiem część terenu powiatu hajnowskiego. Spowodowało to dodatkowe działania wspierające ze strony jednostek ochrony przeciwpożarowej polegających na m.in.: ewakuacji osób z terenów trudnodostępnych (nielegalne przekroczenie granicy PL-BY), oznakowaniu obszaru objętego stanem wyjątkowym , a w kolejnym etapie o czasowym zakazie przebywania na danym obszarze, działaniach logistycznych przy budowie obozowisk żołnierzom Wojska Polskiego, ustawianiu barierek ochronnych na przejściach granicznych w Białowieży i Połowcach. Wszystkie formacje mundurowe ściśle ze sobą współpracowały na terenach objętych stanem wyjątkowym jak również i poza nim. Od momentu wprowadzenia stanu wyjątkowego do końca roku 2021 odnotowano 103 działania wspierające służby na granicy. Dodatkowo w ramach wsparcia służb na terenie Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce stacjonują pojazdy Policji (Tajfun), mobilna baza sprzętu medycznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rzeszowie, która mogła by zostać użyta w ramach ewentualnych działań związanych z kryzysem migracyjnym, samochód ratowniczo – gaśniczy Wojskowej Straży Pożarnej, który to zabezpieczał starty i lądowania śmigłowców wojskowych patrolujących wschodnią granicę Polski. Na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Hajnówce Posterunku w Czeremsze stacjonowała cysterna wraz z obsadą osobową relokowana z CS PSP w Częstochowie.

W 2021 roku na terenie powiatu hajnowskiego przeprowadzono szereg ćwiczeń doskonalących działania jednostek ochrony przeciwpożarowej. Wspólnie z powiatem ościennym (powiat bielski) przeprowadzono 8 lipca 2021 roku ćwiczenia na terenie Nadleśnictwa Bielsk z gaszenia wielkopowierzchniowych pożarów lasów. Kolejne ćwiczenia przeprowadzane były na terenach zakładów dużego i zwiększonego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej mające na celu udoskonalenie działań w trudnych warunkach oraz zapoznanie się i stosowanie zewnętrznych planów operacyjno-ratowniczych dla w/w obiektów. Łącznie w 2021 roku przeprowadzono 25 ćwiczeń. Zawarły się w nich zarówno ćwiczenia na obiektach, ewakuacje próbne w szkołach i przedszkolach oraz ćwiczenia doskonalące na terenach w powiecie hajnowskim.

W poprzednim roku przeprowadzono 61 czynności kontrolno-rozpoznawczych, w tym 30 kontroli podstawowych, 23 sprawdzające oraz 8 odbiorowych, podczas których skontrolowano 139 obiektów. Czynności kontrolo-rozpoznawcze przeprowadzane były głównie w obiektach użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, przychodnie), obiektach zamieszkania zbiorowego (hotele, pensjonaty, domy pomocy społecznej), obiektach produkcyjno-magazynowych, w tym zakładach zwiększonego i dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej oraz na obszarach leśnych.

Z dniem 1 maja 2021 roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej ponownie włączył jednostkę OSP Nowokornino do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Po praz pierwszy Jednostka OSP Nowokornino została włączona do KSRG w 2016 r. na podstawie trójstronnego porozumienia pomiędzy Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce,  Wójtem Gminy Hajnówka oraz Prezesem OSP Nowokornino. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi porozumienie jest niezbędne do wydania przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej decyzji o włączeniu jednostki OSP w struktury systemu na kolejne 5 lat.

Podsumowując, rok 2021 przyniósł szereg nowych wyzwań przed, którymi stanęli zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej jak i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu hajnowskiego. Panująca kolejny rok z rzędu pandemia COVID-19, kryzys migracyjny i wprowadzony na części terenu powiatu hajnowskiego stan wyjątkowy przyniósł nowe zadania i doświadczenia. Współpraca z innymi służbami pokazała, że jesteśmy w stanie w ramach posiadanej wiedzy i sprzętu wspólnie działać na różnych płaszczyznach i wspierać się wzajemnie kiedy zajdzie taka potrzeba.

Dziękujemy wszystkim druhnom i druhom OSP za wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa powiatu hajnowskiego.

 

Opracowanie: mł. kpt. Michał Smyk, KP PSP Hajnówka
Zdjęcia: KP PSP Hajnówka

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}