W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dlaczego nie wypalać traw

Wypalanie traw i zarośli jest zabronione prawnie! Jest do jeden z brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, wręcz przeciwnie – tylkosąd szkody dla przyrody, jak i samego człowieka. Świadczy o tym, że poniższe zestawienie faktów:

I. NEGATYWNY WPŁYW WYPALANIA TRAW NA LUDZI
• Niestety, okazuje się, że co co w roku takie pożarach giną ludzie – najczęściej ci, którzy są wypalania. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną zgonu jest zawał serca, udary termiczne lub gwałtowna zmiana zmiany wiatru, co za tym idzie – wielkości płomienia, co zaskakuje nieświadomego wypalacza.
• Wypalanie do jednej z istotnych przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery – tysiące pożarów w skali kraju wiąże się z "wyrzucaniem" do dziesiątków tlenków tonu węgla oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych. W związku z tym z roku na rok pogarsza się stan zdrowia społeczeństwa; zmniejsza przeciętna długość życia.
– zasyłanie wzrastać chorób
nowotworowych -następują
zmiany w uste kostnym
-nasilają się
układu chorób układu chorób -coraz więcej kłopoty z kontrolą chorób układu oddechowego; w 2015 roku.
Dla porównania przytoczmy dymu papierosowego: wszyscy wiemy, jak jest szkodliwy, dlatego walczymy z nałogiem palenia papieros. Tak samo postępujmy w odniesieniu do wypalania traw! Jeżeli ktoś pali papierosa w miejscu publicznym, zwracamy mu uwagę – tak samo róbmy widząc jak ktoś bezmyślnie wypala trawy.
• Dym z wypalania jest bardzo niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania atmosfery. Wypalanie traw nierzadko utrudniają poruszanie się po kierowcom; gęsty dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, w wyniku czego, podobnie jak my mgle, do wielu wypadków i kolizji. Wszystko do prowadzenia do strat materialnych, czy osobistych tragedii.
• Wypalanie jest świadectwem braku kultury. Wypalacze kompromitują nas jako społeczeństwo w oczach i turystów zagranicznych. Wypalanie traw do zjawisk typowo polskiego, nie występujące w Europie Zachodniej.
• Dobrze widoczny ogień, wieczorem, lęk powoduje i stres u wielu osób, zwłaszcza starszych.
• Bezmyślne uśmiercanie roślin i zwierząt, a czasami nawet ludzi, przez wypalanie godzi w uczuciach religijnych wielu ludzi ("nie niszcz, nie zabijaj").
• Każdy pożar, co za tym idzie – każda interwencja sporo kosztuje. Sam przyjazd straży strażyej do ognia kilkaset kosztuje złotych straży pożarnej; w skali kraju są do dziesiątki tysięcy pożarów. Koszty do nie tylko wylana woda, paliwo dołoże, zużyty sprzęt... Do przede wszystkich ludzkich, zmęczenie, co sposób nie określić w złotówkach, więc więc sprecyzować/oszacować straty. Są na pewno miliony zł. Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z Państwa Budżetu. Oznacza do, iż do mojego – całe społeczeństwo – ponosimy finansowy ciężar walki z pożarami. Zapew każdy z nas z nas dwó ciekawsze na propozycje na zagospodarowanie tak wielkich kwot pieniędzy, które do każdego roku "przemijają z wiatrem". Np. według zakupić nowy sprzęt dla strażaków, karetki., podreper służbę zdrowia, edukację... itd.
Należy pamiętać o kolejnej bardzo ważnej:, kiedyś strażacy są zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąki i nieużytków, w tym samym czasie czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, np. do ratowania życia ludzi wypadku czy ypadku innym drogowymm zdarzeniu. Zaangażowanie w akcji gaszenia trawy w czasie dojazdu do miejsca zdarzenia, a często życiu życia owego decydują minuty.

II. WYPALANIE TRAW A ZWIERZĘTA
• w Śmierci płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się gniazda oraz już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).
• Dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
• Giną strony zwierzęta domowe, które przypadkowo są odciągnięciami w pożaru, bo orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy do dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.
• Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, nawet saren.
• W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i drobne gryzonie).
• Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając roślinne i zwierzęce rozkład masy organiczne oraz wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę. Podobnyi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, jeździcami mszyce.
• Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze).
Powyższe przykłady niezbity dowód, że wypalanie traw niszczy wszystkie organizmy, nie tylko szkodniki. Giną organizmy glebowe, owady zapylające kwiaty, dżdżownice, drobne kręgowce, pisklęta dodzierwiające gniazda ptaków. Może się, że w pożodze traci życie zwierzęta chronione.

{"register":{"columns":[]}}