W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Służba w Państwowej Straży Pożarnej

I. SŁUŻBA PRZYGOTOWAWCZA.

W celu podjęcia służby w Państwowej Straży Pożarnej, kandydat musi spełnić szereg wymagań, które określa ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667, z późn. zm.).

Służbę w Państwowej Straży Państwowej dyspozycji Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadających co średnie średnie oraz do dyspozycji i do pełnienia tej służby (art. 28 ustawy o PSP).

Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Państwowej Straży Straży dokonują dokonują komisje lekarskie podległe ministr właściwemu do spraw wewnętrznych (art. 29 ustawy o PSP).

Przyjęcia do służby terytorialnej, ze względu na położenie jednostki organizacyjnej PSP, komendant wojewódzki lub komendant powiatowy (miejski) PSP w miarę możliwościnych etatowych (wolnych miejsc pracy).

34 ustawy o PSP, osobę w Państwowej Straży Pożarnej mianuje się strażakiem w przygotowawczej na okres 3 lat. Mianowanie strażaka może być po pou zasadniczej służby wojskowej lub po przeniesieniu do rezerwy bez odciągów tej służby albo od czasu służby wojskowej. Warunku tego nie nie przysłać do kobiet.

W celu umożliwienia podjęcia służby w PSP najlepszym kandydatom prowadzi się komisyjne postępowanie kwalifikacyjne, w którym przyjmuje się system punktacji gratyfikujący różne uprawnienia posiadane przez kandydata do służby w PSP.

Czy takień uprawnień zaliczamy:

1. Prawo jazdy kat. B

2. Prawo jazdy kat. C

3. Posiadanie uprawnień ratownika medycznego medycznego

4. Posiadanie innych uprawnień, które mogą być przydatne podczas służby w PSP

5. Uprawnienia płetwonurka

6. Udokumentowane w Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) powyżej 3 lat

7. Udokumentowany udział w zawodach pożarniczych OSP

8. Udokumentowane szkolenia dla członków OSP

9. Biegła obsługa komputera (Windows, MS Office)

10. Biegła znajomość języka obcego w mowie i piśmie (niemiecki, angielski)

11. Doświadczenie zawodowe zawodowe podczas pracy w administracji państwowej

11.

– średnie techniczne 

– zdany egzamin maturalny

– wyższe techniczne o kierunku przydatnym w PSP

– wyższe o kierunku przydatnym w PSP

– wyższe magisterskie o kierunku przydatnym w PSP

Szczegółowa gratyfikacja punktowa jest doprecyzowana w zależności od kwalifikacji stanowiska służbowego, na które jest nabór i dotyczy ich do kategoriinego prawa jazdy, jak i odbytych szkoleń czy posiadania czy innej.

Kandydaci do służby w Państwowej Straży Pożarnej straży sądowej są testowi sprawności fizycznej. Czy wykonania testu sprawności fizycznej dopuszczani są tylko ci kandydaci, którzy posiadająenia lekarskie od lekarza rejonowego, rodzinnego lub internisty, dopuszczając do testu sprawnościowego, wystawione nie wcześniej niż jeden miesiąc przed datą przeprowadzenia jego.

Test sprawnościowy dla kandydatów (mężczyzn i kobiet) na stanowiskach z bezpośrednim udziałem w działaniach ratowniczo – gaśniczych obejmuje:

  • podciąganie na drążku
  • bieg po kopercie
  • próba wydolnościową

Test sprawnościowy dla strażaków obejmuje:

1) w mężczyzn – próby jak dla strażaków bezpośrednich udziałów w ratowniczo-gaśniczych;

2) w przypadku kobiet:

  • rzut piłkaą lekarską,
  • bieg po kopercie,
  • wydolnościowej.

Podciąganie na drążku (drążek na wysokości odskocznej)

Drążek jest umieszczony na wysokości odskocznej, na swobodny zwis ciała, bez dotykania podłoża. W przypadku braku możliwości do skościeńce do drążka, kandydat ma prawo do uzyskania pomocy osób przeprowadzających test sprawności fizycznej. Kandydat zajmuje miejsce w zwisie na drążku (nachwytem lub podchwytem) o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych. Na komendę "start" podciąga się, tak do broda broda zdjęła drążka i wraca do pozycji, następnie ponawia ćwiczenie.

Oceniający głośno podaje liczbę zaliczonych podciągnięć. Jeżeli kandydat nie jest ćwiczenia do spraw z opisem np. nie podciągnie na drążku do pozycjij lub jeśli nie zwisu na drążku o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych, oceniający liczbę powtarzających się pozycji prawidłowo zaliczonych podciągnięć. Podczas wykonywania wykonywania dozwolona jest praca tułowia i nóg. Wynikiem końcowym jest liczba prawidłowo zaliczonych podciągnięć.

Bieg po kopercie

Konkurencja jest przeprowadzana na polu prostokąta o wymiarach 3 x 5 m, na którym w wyznaczonych miejscach (naklejone z taśmy o szerokości 5 cm krzyże wymiary 20 x 20 cm) ustawia się tyczki o wysokości 160 – 180 cm – podstawa tyczki w całości musi zjonować naklejony krzyż (rozmieszczenia ty przedstawia rysunek). sposóba: kandydat na komendę "na miejsca" podchodzi do linii startu i zajmuje pozycję startową. Na komendę "start" kandydat rozpoczyna bieg z oznaczonym na rysunku kierunkiem (A-B-E-C-D-E-A), omijając tyczki od strony zewnętrznej. Kandydat pokonuje się w trasę. Podczas wykonywania próby wania ńskiego zakazu chwytania i przytrzymywania stojących tyczek. W przypadku przesunięcia tyczki z punktu jej ustawienia, kandydata musi ją ustawić na wcześniej miejsce i dopiero kontynuować bieg. W przypadku nieustawienia tyczki na wcześniej miejsce i miejsce i kontynuowaniu biegu, kandydatowi przy przerywanym i przyzywa się jako niezaliczoną. Kandydat może popełnić 1 falstart, kolejny go dyskwalifikuje. Wyniki końcowym jest czasa ćwiczenia, z dokładnością do 0,01 sekundy. Pomiar będzie czasedy przy pomocy ręcznych urządzeń pomiarowych (stoper).

Próba wydolnościowa

Próba wydolnościowa (test beep) polega na bieganiu dwa dwa znacznikami (liniami), odludzi od siebie o 20 metrów w określonym, stale stawuszny. Szerokość toru wynosi 1,5 m. Tempo nadaje sygnał dźwiękowy, podczas gdy doszła do sytuacji, w których kandydat musi się znajdować poza wyznaczoną linią dwiema nogami. Jeżeli kandydat dotrze do linii sygnał przedem, powinien się zatrzymać za nią i ruszyć do kolejnego odcinka po usłyszeniu sygnału. Koniec testu w momencie, gdy kandydat dwukrotnie nie przebiegnie kolejnych 20 metrów w wyznaczonym czasiem czasie lub dwukrotnie pod rządem strużek do odcinków przed sygnałem. Ostateczny wynik do liczby rozpoczętego poziomu oraz pełnej liczby przebiegniętych 20-metrówek na tym poziomie (np. 10 – 9), gdzie gdzie 10 poziom oznacza, a 9 – numer 20-metrowego odcinka. Zgodnie z załącznikiem nr 4 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 października 2005 r. (Dz. U. nr 261 poz. 2191 ze zmianami).

 

Rzuta piłka lekarska

Strażak ustawia się przed linią, przodem do rzutu. Unosi się 2 kg oburącz za głowę i wykonuje rzut. Odległość rzutu punkt wyznacza punkt, w którym piłka zetknęła się z podłożem. Przekroczenie linii w momencie wykonania rzutu lub bezpośrednio po rzucie, kontaktem kontaktem piłki z podłożem, powoduje niezaliczenie próby.

w przypadku gdy liczba kandydatów, którzy zaliczyli test sprawności fizycznej, jest liczbami od stanowisk, na to jest prowadzony nabór, obniżać minimalny do osiągnięcia osiągnięcia testu 22 do 38 pkt – dla mężczyzn i 30 pkt – dla kobiet.

W 6 miesiącach od dnia jej zakończenia i może być zawodnik przy postępowaniu kwalifikacyjnym w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.

Tabela punktowa uzyskana wyniki w przeliczeniu na punkty załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 09 marca 2018 r. zmieniającym w sprawie zakresu, trybu i częstotliwościwysądającego profilaktycznych badań lekarskich oraz oceny oceny sprawności fizycznej strażaka Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 673).

Szczegółowe informacje o służbie w PSP oraz odpowiedzi na wszystkie pytania z tym, że udzielają się komórki kadrowe jednostkek organizacyjnych PSP.

Test sprawności fizycznej do zaliczony, w zaliczenia każdej z trzech prób oraz osiągnięcia wynika końcowego dla:

mężczyzn – co najmniej 55 pkt

kobiet – co najmniej 45 pkt.

 II. SŁUŻBA KANDYDACKA.

Jedna z możliwości służby w strukturach Państwowej Straży Straży jest nauka w szkole pożarniczej, w systemie dziennym, w ramach służby kandydackiej, na dobrowolnej zgłoszenia.

Kształcenie kadr oficerskich odbywa się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Absolwenci tej szkoły otrzymują tytuł inżyniera pożarnictwa lub magistra inżyniera pożarnictwa i stopień służbowy młodszego kapitana Państwowej Straży Pożarnej.

Kształcenie na poziomie aspiranckim realizują trzy szkoły, tj. Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Słuchacze tych szkół otrzymują tytuł technika pożarnictwa i stopień służbowy młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej.

Po ukończeniu szkoły (służby kandydackiej) absolwenci kierowani są przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na terenie całego kraju. 

O przyjęcie do ww. szkół (służby kandydackiej) mogą ubiegać się obywatele polscy, którzy uzyskali: 

a) świadectwo dojrzałości i nie przekroczyli 25 roku życia – jeżeli ubiegają się o przyjęcie do służby kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej,

b) świadectwo dojrzałości lub świadectwo ukończenia szkoły średniej i nie przekroczyli 23 roku życia – jeżeli ubiegają się o przyjęcie do służby kandydackiej w szkołach kształcących na poziomie aspiranckim,  

 oraz

c) odznaczają się warunki i psychofizycznymi zdumiali orzeczeniem komisji lekarskiej MSWiA o przydatności do służby w Państwowej Straży Strażyej,

d) nie byli karani sądownie,

e) złożyli zobowiązanie do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej po ukończeniu służby kandydackiej,

d) złożyli z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny.

Nabór do szkół do pożarniczych odbywa się przez egzaminy wstępne, na które składa się część teoretyczna i część praktyczna – test sprawnościowy.

Określone limity wiekowe, jak i egzaminy wstępne z testem sprawnościowego mężczyzn i kobiet.

Szczegółowe informacje o sposobie naboru oraz przebiegu kształcenia i umowy w. na stronach internetowych szkół Państwowej Straży Pożarnej:

Akademia Pożarnicza

Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie

Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
30.11.2020 10:19 Krzysztof Pietrucki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wydział Informatyki i Łączności
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Służba w Państwowej Straży Pożarnej 2.0 14.08.2023 10:08 Jacek Targoński
Służba w Państwowej Straży Pożarnej 1.0 30.11.2020 10:19 Krzysztof Pietrucki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}