Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie - ,,Centrum Edukacji Przeciwpożarowej’’
Czas trwania zajęć dla jednej grupy ok: 1 h (60-75 min)
Ilość osób w jednej grupie: 25 osób
Liczba prowadzących zajęcia: 2
Liczba wszystkich osób przeszkolonych do prowadzenia zajęć: 67
Data powstania ,,Centrum Edukacji Przeciwpożarowej’’: 15 września 2016 r.
Kontakt telefoniczny w sprawie umówienia zajęć: 47 851 03 04
W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie z dniem 14 sierpnia 2024 r. wprowadzono: „Standardy ochrony małoletnich w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej województwa śląskiego’’.
Ramowy Program w „Centrum Edukacji Przeciwpożarowej”
Centrum Edukacji Przeciwpożarowej składa się z dwóch części:
- części edukacyjnej tzw. „Ścieżki bezpieczeństwa” podzielonej na sektory tematyczne.
- części zabawowej tzw. „Małej Strażnicy”.
Część edukacyjna to sektory, w których znajdziemy:
- Sektor nr I „zagrożenie czadem”
W sektorze przedstawiono zagrożenia związane z tlenkiem węgla, wpływem tlenku węgla na organizm ludzki, a także zasadę działania wentylacji. W sektorze „zagrożenie czadem” znajduje się szczelnie wydzielone szybą pomieszczenie łazienki. Wyposażenie pomieszczenia zawiera typowe dla łazienki elementy jak: wanna, umywalka, szafki itp. Oraz dodatkowo czujki tlenku węgla. Pokaz rozpoczyna się filmem edukacyjnym dotyczącym tlenku węgla. W sektorze zwiedzający poznają podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych gazowych i wentylacyjnych.
- Sektor nr II „pożar mieszkania”
Sektor składa się z dwóch identycznych pokoi z aneksem kuchennym, w którym znajdują się typowe elementy wyposażenia wnętrz: meble wypoczynkowe, szafy meblościanki, piec kaflowy i aneks kuchenny. W pierwszym pokoju wyeksponowano problem zagrożenia pożarem (sytuacja przed pożarem) ze wskazaniem najczęstszych przyczyn powstawania pożarów.
W drugim pomieszczeniu przedstawiony jest pokój po pożarze (spalone elementy wyposażenia mieszkania). W sektorze wskazano najczęstsze przyczyny pojawiania się pożarów oraz przedstawiono ich skutki. Inscenizację wzbogacono o prezentację filmu edukacyjnego i efekty specjalne.
- Sektor nr III „pożar lasu”
Scenografia sektora składa się z naturalnych oraz sztucznych elementów imitujących zielone drzewa, zarośla, ściółkę leśną, w skali zbliżonej do rzeczywistości. Zwiedzający pozna
najczęstsze przyczyny powstawania pożarów w lesie i na nieużytkach rolnych oraz skutki
takich pożarów dla środowiska naturalnego.
- Sektor nr IV „wypadek drogowy”
Sektor przedstawia miejsce wypadku drogowego, jego skutki oraz działania służb na miejscu akcji. Inscenizacje stanowią: dwa samochody, które uległy zderzeniu wraz z poszkodowanymi osobami, strażaka oraz sprzęt używany przez służby ratownicze. Sektor zawiera film z wypadku drogowego oraz akcji ratowniczej wykonany specjalnie na potrzeby Centrum.
- Sektor nr V „katastrofa budowlana”
Aranżacja przedstawia fragment budynku, w którym na skutek wybuchu gazu doszło do katastrofy budowlanej. Na potrzeby inscenizacji został stworzony graficzny, dynamiczny obraz wybuchu w budynku mieszkalnym.
Mała strażnica
- Ostatnim elementem jest „Mała Strażnica”. Mała Strażnica to miejsce, w którym zwiedzający poczują się jak prawdziwi strażacy, zobaczą sprzęt i mundury strażackie, wsiądą do prawdziwego wozu strażackiego, a także sprawdzą swoją wiedzę podczas gry edukacyjnej.
Regulamin ,,Centrum Edukacji Przeciwpożarowej’’
- Centrum Edukacji Przeciwpożarowej jest czynne od poniedziałku do piątku o godzinie 9 oraz 11.
- Korzystanie z pomieszczeń Sali Edukacyjnej „Centrum Edukacji Przeciwpożarowej” odbywa się wyłącznie z prowadzącym zajęcia instruktorem.
- Zwiedzanie ekspozycji z opiekunem jest bezpłatne i trwa ok. 60-75 min.
- Zalecany wiek dla dzieci zwiedzających Centrum Edukacji Przeciwpożarowej to minimum 8 lat. Ze względu na formę przekazu oraz zasób wiedzy przekazywanej przez Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, zwiedzanie ścieżki edukacyjnej skierowane jest głównie do dzieci klas II i III szkół podstawowych.
- Nie rekomendujemy zwiedzania dla osób cierpiących na lęki związane z przebywaniem w zamkniętych, ciasnych przestrzeniach (klaustrofobię).
- Grupa zorganizowana może liczyć nie mniej niż 10 osób i nie powinna liczyć więcej niż 20 osób.
- Zgłoszenia terminów odwiedzin zorganizowanych grup szkolnych należy dokonywać telefonicznie, wyłącznie pod numerem (47) 851 03 04.
- Dwa dni przed wcześniej zgłoszonym terminem odwiedzin rezerwację należy potwierdzić telefonicznie pod numerem (47) 851 03 04 lub mailowo na adres cep@straz-chorzow.pl
- Indywidualne zwiedzanie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej nie jest możliwe.
- Fotografowanie na terenie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej jest bezpłatne. Wykonane zdjęcia mogą służyć tylko do celów prywatnych. Fotografowanie i nagrywanie do innych celów niż prywatne wymaga pisemnej zgody Komendanta Miejskiego PSP w Chorzowie.
- Na terenie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej nie wolno spożywać żywności i napojów, palić tytoniu oraz rozmawiać przez telefon.
- Zabrania się wnoszenia na teren Centrum Edukacji Przeciwpożarowej materiałów i przedmiotów niebezpiecznych takich jak:
- Pistolety, broń palna i inne urządzenia wystrzeliwujące pociski;
- Urządzenia do ogłuszania;
- Przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią;
- Narzędzia robocze;
- Tępe narzędzia;
- Materiały wybuchowe oraz substancje i urządzenia zapalające;
- Substancje radioaktywne lub oksydujące, środki wybielające;
- Środki trujące, jak spraye owadobójcze, substancje zakaźne lub niebezpieczne dla środowiska;
- Materiały i płyny o właściwościach żrących (np. baterie elektryczne i rtęć – również jako składnik urządzeń i instrumentów);
- Spraye służące samoobronie;
- Napoje alkoholowe;
- Zwierzęta, z wyjątkiem psów-przewodników osób niewidomych.
- Zabrania się, korzystania z wyposażenia pomieszczeń Sali Edukacyjnej „Centrum Edukacji Przeciwpożarowej” niezgodnie z ich przeznaczeniem.
- Zabrania się, zaśmiecania i niszczenia któregokolwiek z użytkowanych pomieszczeń Sali Edukacyjnej „CEP”.
- Zabrania się, oddalania od grupy oraz przebywania w innym pomieszczeniu na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Chorzowie bez wiedzy i zgody instruktora.
- W przypadku zauważenia niebezpieczeństwa lub wystąpienia nieszczęśliwego wypadku należy niezwłocznie powiadomić instruktora.
- W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia zwiedzających Centrum Edukacji Przeciwpożarowej zastrzega sobie prawo do przerwania zwiedzania.
- W przypadku ogłoszenia komunikatu o ewakuacji lub akcji ratowniczej wszystkie osoby przebywające na terenie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej zobowiązane są do bezzwłocznego opuszczenia budynku najbliższym wyjściem ewakuacyjnym i bezwzględnego podporządkowania się poleceniom pracowników Centrum Edukacji Przeciwpożarowej.
- Należy unikać nadmiernego tłoku w jednym miejscu, przepychania się, biegania, ślizgania po posadzkach, głośnego zachowania, wzbudzania niepokoju innych zwiedzających, stwarzania sytuacji zagrożenia. Zabrania się wchodzenia na podesty, zabezpieczenia i wzmocnienia, wychylania się za barierki i zabezpieczenia.
- W przypadku naruszenia wyżej opisanych zakazów obsługa jest uprawniona do podjęcia odpowiednich działań, w szczególności mają prawo zwrócić uwagę niewłaściwie zachowującym się osobom, upomnieć, a w przypadku niepodporządkowania się tym zasadom, wyprosić z terenu Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, a w razie odmowy wezwać przedstawiciela policji w celu podjęcia interwencji.
- Opiekun grupy ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo podopiecznych oraz za zniszczenia lub uszkodzenia wyposażenia spowodowane przez uczestników i zobowiązany jest do pokrycia powstałej ewentualnej szkody.
- Pracownicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie nie ponoszą odpowiedzialności za wypadki i inne zdarzenia powstałe podczas uczestnictwa w zajęciach szkoleniowych oraz za wartościowe przedmioty osobiste: gotówkę, karty płatnicze, telefony komórkowe, odzież itp.
- Opiekunowie grup zobowiązani są do poinformowania podopiecznych o wprowadzonych „Standardach ochrony małoletnich w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie” i zapoznania ich ze skróconą wersją standardów oraz obowiązującymi zasadami BHP.
- Wszelkie informacje dotyczące Centrum Edukacji Przeciwpożarowej zamieszczane są na stronie: https://www.gov.pl/web/kmpspchorzow/centrumedukacji - pożarowej.
- Zastrzegamy sobie prawo do zmian w terminach rezerwacji oraz zmian postanowień niniejszego regulaminu.
- Zarezerwowanie terminu oznacza akceptację postanowień niniejszego Regulaminu przez wszystkich zwiedzających.
- Regulamin obowiązuje od 14.08.2024 r.
Aby uzyskać szczegółowe informacje o sali edukacyjnej kliknij tutaj.